T. R. | 4. 10. 2024, 19:00
Znanstvenik s šokantnim razkritjem o koncu sveta: "Zadnjemu dnevu bo sledil pekel, ljudje pa bodo bežali na ..."
Fizik Brian Cox je predstavil zanimive ugotovitve.
Sonce je zvezda v središču našega osončja, skoraj popolna krogla vroče plazme, ki je najpomembnejši vir energije za življenje na Zemlji. Nastalo je pred približno 4,6 milijarde let z gravitacijskim kolapsom snovi v območju velikih molekularnih oblakov, kar je sprožilo jedrsko fuzijo, ki jo vidimo danes.
Sonce trenutno vsako sekundo zlije približno 600 milijonov ton vodika v helij in tako vsako sekundo pretvori štiri milijone ton snovi v energijo, ki je vir njegove svetlobe in toplote, poroča Express.uk. Fizik Brian Cox je ob tem v dvodelnem filmu Življenje vesolja razkril, kako so ugotovili, da to ne bo veljalo za vedno. V BBC-jevem dokumentarcu Wonders of the Universe je tako razkril, kako bo videti konec našega planeta.
"Če pogledate v vesolje, bi morda pomislili, da je vesolje stalno nesprejemljivo mesto - da bodo zvezde vedno tam. Toda v resnici so zvezde le začasen pojav na nebu, in čeprav lahko svetijo več milijonov ali milijard let, lahko živijo le, dokler imajo zalogo vodika. Ko zvezdi, kot je naše Sonce, zmanjka vodika, začne umirati, a konec ne bo miren. Ob koncu svojega življenja Sonce ne bo preprosto izhlapelo in se spremenilo v nič. Ko mu bo začelo zmanjkovati energije, se bo njegovo jedro sesedlo, dodatna toplota, ki jo ustvari, pa bo povzročila širjenje zunanjih plasti," pojasnjuje znanstvenik.
Profesor Cox je pojasnil, da bo Zemlja začela čutiti posledice sprememb na Soncu veliko prej.
"Čez približno milijardo let bo to imelo katastrofalen učinek na naš krhki svet. Postopoma bo Zemlja postajala vse bolj vroča – pekel. Na Zemlji se bo odvil še zadnji dan, a po tem bo obstoj vsega življenja na Zemlji nemogoč. Ko bo človeško življenje izginilo, bo Sonce postalo tako veliko, da bo zapolnilo celotno obzorje. To bi lahko predstavljalo zadnjo fazo naših življenj," pojasnjuje.
Kako bi se življenje še naprej odvijalo?
Sonce se bo sicer razvijalo še naprej, tudi po tem, ko ljudi ne bo več. Leta 2016 je tako Cox pojasnil: "Če bi čez šest milijard let tako naše sonce eksplodiralo, bo v vesolje izbruhnilo ogromne količine plina in prahu. To bi bilo vse, kar bi ostalo od našega veličastnega Sonca."
Dr. Alan Stern, vodilni raziskovalec NASINE misije New Horizons, verjame, da bi ljudje lahko našli zatočišče na Plutonu in drugih oddaljenih pritlikavih planetih v Kuiperjevem pasu, regiji onkraj Neptuna, polni ledenih vesoljskih kamnov, poroča Nova rs.
Ko se Sonce širi, se bodo pogoji na teh svetovih drastično spremenili v tisto, kar je dr. Stern opisal kot "naseljive svetove". Trenutno je sicer tam na stotine stopinj pod ničlo. Je pa dr. Stern ob tem dejal, da bi, če bi prišlo do predhodno opisane situacije, povprečne temperature na Plutonu postale podobne, kot so trenutno na Zemlji.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem