10. 12. 2024, 18:48 | Vir: STA

Pretresljiv pokol, v katerem je bilo ubitih več kot 160 ljudi: "Prebivalci so se ta dan zbrali na tržnici"

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Sudanska vojska je v ponedeljek izvedla zračni napad na tržnico na zahodu države.

V sudanskem mestu Omdurman, ki leži poleg prestolnice Kartum, je bilo danes v napadih paravojaških sil ubitih najmanj 65 ljudi, še več sto pa je ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Pred tem je sudanska vojska v ponedeljek izvedla zračni napad na tržnico na zahodu države, v katerem je bilo ubitih več kot 100 ljudi.

V Omdurmanu je bilo ubitih najmanj 65 ljudi, vključno z 22 potniki na avtobusu, ki ga je neposredno zadel izstrelek paravojaških Sil za hitro podporo (RSF), je danes v Kartumu dejal tamkajšnji guverner Ahmed Otman Hamza. Napad je označil kot "pokol teroristične milice".

Sudanska vojska, ki se od aprila lani spopada s pripadniki RSF, je medtem v ponedeljek izvedla zračni napad na tržnico v mestu Kabkabija v regiji Darfur na zahodu države. V napadu je bilo ubitih več kot 100 ljudi, še več sto pa je ranjenih, vključno s številnimi ženskami in otroki, navaja AFP.

"Zračni napad se je zgodil na dan, ko so se prebivalci iz okoliških vasi množično zbrali na tržnici," je sporočila skupina odvetnikov, ki dokumentira kršitve človekovih pravic med konfliktom v Sudanu. Napad so opisali kot grozljiv pokol, ki ga je zagrešila sudanska vojska.

Državljanska vojna med sudansko vojsko in silami RSF je izbruhnila aprila lani

V regiji Darfur, ki po površini približno ustreza velikosti Francije, živi skoraj četrtina sudanskega prebivalstva in velik delež notranje razseljenih Sudancev, ki bežijo pred spopadi in nasiljem. Skoraj celotno regijo imajo pod nadzorom sile RSF, medtem ko vojska ohranja nadzor nad večino ozemlja na severu in vzhodu države, še vedno pa potekajo ostri spopadi za nadzor nad prestolnico Kartum.

Državljanska vojna med sudansko vojsko in silami RSF je izbruhnila aprila lani po večmesečnih napetostih med poveljnikom vojske Abdelom Fatahom Al Burhanom in njegovim nekdanjim namestnikom ter vodjo RSF Mohamedom Hamdanom Dagalom. Od začetka vojne je umrlo več deset tisoč ljudi, več kot 11 milijonov jih je zapustilo svoje domove, Združeni narodi pa so dogajanje v Sudanu označili za eno najhujših humanitarnih kriz v zadnjem obdobju.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere