19. 9. 2020, 10:42 | Vir: STA
Svetovni dan čiščenja letos s poudarkom na odvrženih cigaretnih ogorkih
Prostovoljci po vsem svetu bodo danes s čistilnimi akcijami in drugimi aktivnostmi obeležili svetovni dan čiščenja (World Cleanup Day). Ta se letos osredotoča na problematiko odvrženih cigaretnih ogorkov, najpogosteje pobranega odpadka med akcijami ob tem dnevu. Čistilne akcije bodo tudi v Sloveniji.
Kot opozarjajo pobudniki akcije, bi s pravilnim odlaganjem cigaretnih ogorkov rešili naravo in številna življenja.
"Rešitev je preprosta - nehajmo metati cigaretne ogorke na tla," so poudarili v pozivu na spletnih straneh svetovnega dneva čiščenja.
Opozorili so, da ogorki niso biorazgradljivi, kot zmotno menijo mnogi. "Gre za strupen plastičen odpadek," so izpostavili. Ko se ogorki deloma razgradijo, se namreč spremenijo v mikroplastiko, ki je je v okolju že tako bistveno preveč.
Pobudniki tega dneva pa so pripravili tudi akcijo digitalnega čiščenja. Kot navajajo, imamo na svojih digitalnih napravah in virtualnih omrežjih velike količine nepotrebnih dokumentov, gradiv in drugih podatkov. Če jih izbrišemo, bomo ne le podaljšali življenjsko dobo naprav, temveč tudi bolj uravnotežili svoja življenja in postali bolj učinkoviti.
Tako kot lani pa tudi letos ne bo vseslovenske čistilne akcije. Slovenijo so prostovoljci pod okriljem Ekologov brez meja v velikih čistilnih akcijah Očistimo Slovenijo čistili trikrat; leta 2010, 2012 in 2018. V akciji leta 2018 je več kot 28.000 posameznikov iz narave odstranilo več kot 77 ton odpadkov.
Trgovska družba Hofer pa je pred svetovnim dnevom čiščenja društvu Ekologi brez meja predala donacijo v vrednosti 12.907,50 evra. Sredstva, zbrana s prodajo njihove trajnostne vrečke Manj je v(r)eč, so namenjena čiščenju slovenskih voda in projektu Zeleni telefon. V Hoferju so ob tem pozvali prebivalce Slovenije, naj se danes z individualnim čiščenjem v svoji bližnji okolici pridružijo milijonom ljudi po svetu v tej akciji.
Zanimiv projekt so si v skrbi za čisto okolje zamislili Švedi. Z akcijo spodbujajo ljudi, da pobirajo smeti med tekom ali hojo, s čimer imajo večstranske koristi - gibanje, čistostočo in osveščanje o pomenu varstva okolja.
We Swedes have a long history of wanting to keep the environment clean. A couple of years ago, we came up with plogging. Go jogging – or walking, by all means – while picking up litter. Trust us, it's not a rubbish idea. 😉 Happy plogging! 🚮#WorldCleanupDay pic.twitter.com/HqPvjksnfd
— Sweden.se (@swedense) September 19, 2020
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču