Trgovina Hofer se je odločila za to potezo, številne je z njo čisto navdušila

2. 4. 2025, 20:00 | Uredništvo
Deli
Trgovina Hofer se je odločila za to potezo, številne je z njo čisto navdušila (foto: Profimedia)
Profimedia

Njihovi kupci so nekaj takega sprejeli z odobravanjem (in kako tudi ne bi?)

Trgovska veriga Hofer je tudi letos ob globalnem dnevu digitalnega čiščenja z 8.000 evri podprla akcijo Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov. Že drugi vseslovenski akciji, ki je potekala med 15. in 31. marcem, so se priključili Hoferjevi sodelavke in sodelavci, ki so s službenih in zasebnih naprav izbrisali za 1704,7 GB podatkov. Ob Hoferjevi podpori so Ekologi brez meja izvedli tudi prvo strokovno konferenco o digitalnih odpadkih in v sodelovanju s Slovensko filantropijo dve izobraževanji za nevladne organizacije in njihove prostovoljce, ki se ju je udeležilo več kot 140 oseb.

Namen akcije je s čiščenjem digitalnih naprav zmanjšati ogljični odtis ter spodbujati k usvajanju bolj trajnostnih digitalnih navad. Digitalni odtis namreč iz leta v leto narašča in k celotnemu ogljičnemu odtisu prispeva že celo večji delež kot letalski promet.

Aktivno nad digitalne odpadke

V sklopu akcije smo v Sloveniji po podatkih EBM letos skupno izbrisali kar 23 terabajtov (23.000 GB) podatkov, k rezultatu pa je po svojih najboljših močeh prispeval tudi Hofer. Njegove sodelavke in sodelavci so s službenih in zasebnih naprav v tem času odstranili za 1704,7 GB podatkov in tako ogljični odtis zmanjšali za skoraj 357 kg CO2 na leto, kar si lahko predstavljate kot 1944 km, prevoženih z avtom, ali pa pridelavo 495 litrov mleka.

Pri Hoferju imajo sicer že sprejete smernice za učinkovito digitalno komunikacijo, v čim večji meri uporabljajo skupinske maile, namesto priponk, če je le mogoče, delijo povezave do datotek, uporabljajo oblačne storitve tudi za komunikacijo z eksternimi partnerji in k dobrim navadam prek aplikacije za interno komunikacijo spodbujajo sodelavke in sodelavce. "Pri Hoferju smo k sprejemanju ukrepov, ki prispevajo k ohranjanju okolja, zavezani v okviru iniciative Danes za jutri. Zato smo z veseljem znova finančno podprli akcijo čiščenja digitalnih odpadkov in k njej pozvali tudi več kot 2000 naših zaposlenih, ki so se lepo odzvali," so povedali.

"Vsi ustvarjamo in kopičimo digitalne vsebine, le redko kdo pa jih zna učinkovito upravljati, kot so pokazali letošnji digitalni čistilni servisi za različne generacije in ciljne skupine. Veseli smo, da je letos akcija naletela na še bolj odprta ušesa ter da smo skupaj s Hoferjem in Slovensko filantropijo k sodelovanju povabili številne posameznike, pripravljene ukrepati. Digitalna nesnaga ne vpliva le na stanje okolja, ampak digitalni vsakdan vsakogar od nas, zato bomo o problematiki digitalnega odtisa ozaveščali tudi v prihodnosti," poudarja Katja Sreš, predsednica društva EBM.

V dveh korakih do nižjega digitalnega odtisa

Vsak od nas lahko v dveh preprostih korakih zmanjša svoj digitalni odtis in naredi nekaj dobrega za okolje. Sledite lahko le spodnjim napotkom.

1. Korak: Očistite naprave

  • Izbrišite odvečne podatke. Do približno 90 % podatkov v treh mesecih po prvem shranjevanju nikoli več ne dostopamo.
  • Izbrišite stara e-sporočila. Shranite tista, ki jih potrebujete, nato pa izpraznite mapo Izbrisano (Smetnjak/Deleted).
  • Odstranite aplikacije, ki jih ne uporabljate. Povprečna aplikacija izgubi 77 % uporabnikov v prvih treh dneh po namestitvi in 95 % v prvih 90 dneh.
  • Odjavite se od e-novic in obvestil, ki jih ne berete. Ta namreč le polnijo nabiralnik in odvračajo pozornost od pomembnih sporočil v e-nabiralniku. Ostanite prijavljeni le na tiste, ki jih spremljate.
  • Izbrišite odvečne fotografije. Zagotovo najdete podvojene, zamazane, nepomembne fotografije.
  • Izpraznite mapo Prenosi. Kar potrebujete, ste verjetno že shranili v namenske mape.
  • Izpraznite Koš. Le tako boste sprostili prostor na napravi.

 2. Korak: Dobre digitalne navade

Elektronska pošta

·         Namesto elektronskih sporočil uporabite klepetalnike (Messenger, Teams, Slack …).

·         Omejite število prejemnikov.

·         Namesto priponke, če je mogoče, raje pošljite povezavo do dokumenta.

·         Pri podpisu odstranite odvečne grafike.

Datoteke

·         Sproti odstranjujte datoteke in dokumente, ki jih ne potrebujete.

·         Datoteke, fotografije, videoposnetke organizirajte, da jih kar najhitreje najdete.

Ločljivost

·         Videoposnetke na napravi glejte v standardni velikosti, saj visoka ločljivost porabi kar 86 % več energije.

·         Če na video platformi zgolj poslušate glasbo, lahko nastavite na najnižjo kakovost.

Uporabljajte zaznamke. Vsako iskanje povzroča emisije CO2.

Znižajte osvetlitev zaslona. Blagodejno bo za oči in okolje.

Kakšno hrano jemo? Opozorila vzbujajo srh: polna je kemijskih aditivov, ki ogrožajo zdravje, to pa so najbolj ogrožene skupine ljudi