Marijana Podhraški | 26. 9. 2024, 07:00
Tržnica Šiška je spet oživela: prihajajo dolgoletne stranke, pa tudi vse več mladih družin (FOTO)
Pred časom so krožile govorice, da bodo staro tržnico v Šiški zaradi gradnje stanovanjskih stolpnic zravnali z zemljo. A na srečo še stoji.
Na septembrsko sredino jutro je bila na tržnici v Šiški ob Celovški blizu Drenikove ulice le ena stojnica. Na njej je svojo zelenjavo prodajal Filip Božnar, ki se je v prestolnico pripeljal s svoje kmetije v Dobrovi pri Polhovem Gradcu.
Sobote so najbolj živahne
Na vprašanje, ali bo danes na trgu prodajal samo on, je z nasmeškom odgovoril, da drugi še pridejo, vendar malo pozneje. In res, že v kratkem so z bližnjega parkirišča z zaboji zelenjave v rokah začeli kapljati drugi prodajalci.
Počasi so prihajale tudi stranke, večinoma peš ali s kolesi, prevladovali so starejši, številni med njimi so po nakupu zelenjave zavili še v tukajšnjo mesnico. V bližnji pekarni Kristan se je že naredila vrsta za domači kruh, jaz pa sem se odločila, da bom tržnico ponovno obiskala v soboto, ko bo, kot mi je danes zgodaj zjutraj povedal najbolj rani prodajalec Filip Božnar, ponudba bolj pestra.
Veliko je stalnih strank
Za lokalne prebivalce bi bilo res zelo slabo, če bi ostali brez te tržnice, mi roji po glavi, ko se vrnem spet v soboto. Najbližja bi jim bila v Kosezah ali pa tudi glavna tržnica v središču Ljubljane. A za starejše Šiškarje sta obe kar precej daleč, tja se nikakor ne bi mogli odpraviti peš. Tudi nakup več kilogramov zelenjave in hrane bi bil kar velik, za marsikoga prevelik zalogaj.
Sploh pa je tržnica v Šiški tu že od nekdaj, na njej ne manjka ponudbe, za prebivalce te ljubljanske četrti pa ob porasti okoliških supermarketov z uvoženo zelenjavo tržnica predstavlja vir slovenske, ekološke pridelave. Stalni kupci vedo, kaj kupijo, prodajalce pa tudi zelo dobro poznajo in jim zaupajo.
Časi se vseeno spreminjajo
A na tržnici ni več tako, kot je bilo nekoč, se spominja Filip Božnar, s katerim se v soboto spet zapleteva v pogovor. Čeprav je na ploščadi tržnice zdaj kar nekaj prodajalcev, je bilo teh v preteklosti še veliko več, pove. Ob tem se tudi spominja, kako je bila tu svoj čas tudi gostilna in celo ribarnica.
Branjevka Tatjana Šlibar, s katero se prav tako zapletem v pogovor, na šišenski tržnici prodaja že približno deset let. Tu je vsak dan razen srede. Pred tem je zelenjavo z domačih njiv v Šmartnem pri Ljubljani 15 let nosila na glavni trg, a je bilo tam za njo vse preveč naporno.
Predvsem se je zapletalo z dovolilnicami za parkiranje, veljavnost teh je bila po urah, kar je pri prodajalcih povzročalo veliko stresa predvsem zaradi dostave in odvoza pridelkov in blaga. "Tu zdaj tega stresa nimam, plačam parkirnino in avto za ves dan pustim na bližnjem parkirišču," Tatjana pokaže z roko.
Z njihove družinske Kmetije pri Primožu kupci dobijo svežo, pravkar pobrano zelenjavo. Pa znamo Slovenci še ceniti na slovenskih njivah pridelano zelenjavo, jo vprašam. Tatjana odgovori: "Morda v mladosti ne toliko, opažam pa, da enkrat, ko imajo ljudje otroke, začnejo tudi več nakupovati na tržnici."
Tržnica obratuje vsak dan razen nedelje od 8. do 13. ure, ob sredah in petkih pa celo do 19. ure.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču