Upokojenca odpotovala v to državo in sklenila, da ostaneta: "Življenje je zdaj precej cenejše"

29. 4. 2025, 19:00 | Uredništvo
Roke starejšega para (foto: Profimedia)
Roke starejšega para
Profimedia

Tudi večini upokojencev z njihovimi pokojninami ni nič prav lahko v luči naraščajočih življenjskih stroškov, a ta par dokazuje, da je mogoče živeti precej drugače.

Zato sta tudi sklenila, da se preselita iz svoje države. Ko sta junija 2023 v Benetkah v Italiji praznovala 50. obletnico poroke, sta 74-letni Tony Smarrelli in njegova 75-letna žena Francine sprejela pomembno odločitev. Upokojena učitelja iz Syracusa v New Yorku sta sklenila zapustiti ZDA in se za stalno preseliti v Italijo. "Bila sva na Trgu svetega Marka, ko je kvartet začel igrati pesem 'Malafemmina'," se spominja Tony, katerega oče in dedek sta bila doma iz vasi Tocco da Casauria v Abruzzu, poroča CNN.

"To mi je privabilo solze v oči, saj je moj oče vsako nedeljo med kosilom predvajal italijanske plošče in mami pel to pesem." Ker sta si želela ponovno vzpostaviti stik s svojimi italijanskimi koreninami -  Francinina mati je bila iz Neaplja - sta začela iskati dom in naletela na oglas nepremičninske agencije, ki jo vodi ameriški par, ki živi v Kalabriji. Novembra 2023 sta kupila nepremičnino s 140 kvadratnimi metri, s tremi spalnicami, jedilnico in garderobno sobo, za 150.000 evrov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNN Travel (@cnntravel)

Hitro sta sprejela odločitev

Iste leto sta se Smarrellijeva preselila v slikovito obmorsko mesto Scalea v južni italijanski regiji Kalabrija. Najela sta odvetnika, ki jima je pomagal pospešiti dovoljenje za prebivanje, in pridobila vizum za bivanje, ki ljudem omogoča priselitev, če imajo pasivni dohodek vsaj 38.000 evrov"Nekateri moji prijatelji so rekli, da je potreben pogum, da se pri 74 letih preseliš v drugo državo," pravi Tony. Dodal je, da gre le za spremembo življenjskega sloga in da je to bila za njega in soprogo dobra izbira, še poroča CNN.

Dodatne prednosti? Restavracije in prijazni ljudje

Doživela pa sta tudi svojevrstno presenečenje, saj nista pričakovala tako občutno nižjih življenjskih stroškov kot v ZDA. Pravita, da sta odselitvijo zmanjšala mesečne stroške za skoraj 2800 evrov. Mesečno zdaj porabita okrog 1200 evrov. "Ta znesek vključuje tudi večerje zunaj, od dvakrat do trukrat na teden, s steklenico vina," pravi Tony.

Čeprav je bil njun novi dom ob nakupu že vseljiv, sta Smarrellijeva vseeno izvedla celovito prenovo, za katero sta porabila dodatnih 80.000 evrov. Zamenjala sta talne obloge, namestila novo vodovodno in električno napeljavo, dodala dve novi kopalnici, novo kuhinjo, vrata, okna in komarnike. Takšnega doma v ZDA si po njunem mnenju ne bi mogla privoščiti.

Mesečni stroški interneta so 40 evrov, stroški za mobilna telefona pa znašajo manj kot 20 evrov. Veterinarske storitve za njunega beagla Cooperja ju stanejo približno 20 evrov na obisk, stroški za elektriko in vodo znašajo 200 evrov, za plin pa odštejeta okoli 75 evrov. Z življenjem v Italiji sta zelo zadovoljna in niti pomislita ne na to, da bi se vrnila v ZDA. S tem sta zagotovo pokazala, da za spremembe nikoli ni prepozno.

Britanec v Ljubljani poskušal hrano na različnih lokacijah in sprožil val ogorčenja

Novo na Metroplay: "Na področju znanosti ni vse tako zacementirano, kot mogoče zveni" I Sašo Dolenc