Številne babice in dedki z veseljem popazijo na svoje vnuke, ko imajo njihovi starši kakšne obveznosti.
Babice in dedki so pogosto tisti, na katere se obrnejo starši, ko potrebujejo varstvo otrok. Nekateri stari starši nadvse uživajo v družbi malih nadobudnežev in lepo je, da se starejše in mlajše generacije dobro razumejo. A v enem od hrvaških mest so sklenili, da bodo za to storitev - plačali. Pomoč starih staršev je neprecenljiva, še posebej takrat, ko otroci - zaradi različnih razlogov - ne obiskujejo vrtca.
V mestu Samobor, ki je nedaleč stran od Zagreba, so tako sklenili uvesti novo spodbudo za "babica in dedek servis," da bodo lahko upokojenci prejeli denarno nadomestilo za varstvo svojih vnukov v predšolski dobi, so pred kratkim poročali hrvaški mediji. Kot so sklenile mestne oblasti, imajo pravico do nadomestila tisti stari starši, ki varujejo vnuke, starejše od enega leta. A obstaja pogoj - in to je ta, da otrok ni vpisan v vrtec ali v varstvo pri registriranem varuhu zaradi pomanjkanja prostih mest.
Nadomestilo se izplačuje v višini subvencije za programe predšolske vzgoje v zasebnih vrtcih na območju mesta, kar znaša 360 evrov mesečno. "Poudarek dajemo na nizke pokojnine, ki jih imajo naši upokojenci, in prepričana sem, da bo to velik prispevek k njihovemu proračunu, poleg tega pa se bodo še dodatno povezali s svojimi vnuki. V Samoborju in okoliških krajih babice in dedki po tradiciji pogosto skrbijo za vnuke, zato smo prišli na idejo za uvedbo tega ukrepa," je po poročanju hrvaškega portala Net.hr izjavila županja Samoborja Petra Škrobot.
Do zamisli po navdihu Švedov
Zamisel o tem se je porodila na temelju švedskega modela. Tam so namreč lanskega junija uvedli zakon, ki starim staršem omogoča, da pomagajo svojim otrokom in ob tem prejmejo denarno nadomestilo za varstvo vnukov do treh mesecev v prvem letu otrokovega življenja. Po tem zakonu lahko starši del nadomestila, ki ga prejemajo v okviru starševskega dopusta, prenesejo na otrokove stare starše, je poročal portal Index.hr.
A ob tem morajo biti v Samoborju izpolnjeni določeni pogoji za prejem nadomestila:
- otrok mora imeti stalno prebivališče v tem mestu;
- vsaj eden od staršev mora biti v Samoborju prijavljen najmanj leto dni pred oddajo vloge;
- oba starša morata biti zaposlena ali pa imeti status rednega študenta.
Pogoji veljajo tudi za babice in dedke:
- stalno prebivališče morata imeti v Samoborju;
- morata biti upokojena ter zdravstveno sposobna skrbeti za otroka;
- ne smeta uveljavljati drugih pravic iz sistema pokojninskega zavarovanja.
Vlogo morajo vložiti starši na ustreznem oddelku mestne občine Samobor, pri tem pa je treba predložiti še ustrezna dokazila. Zagotovo je s tem ukrepom marsikateremu staršu (pa tudi babici in dedku) padel kamen s srca, ko gre za skrb za najmlajše. Korist bo dvojna: otroci bodo čas preživljali s tistimi, ki jih imajo srčno radi, upokojenci pa bodo dobili denarni dodatek, ki jim bo prišel še kako prav (ja, pokojnine res niso bajne, kajne?).