1. 1. 2019, 07:20 | Vir: STA

V Kaliforniji bodo odslej v trgovinah z ljubljenčki na voljo le še rešene živali

profimedia

Kalifornija je 1. januarja postala prva ameriška zvezna država, v kateri bodo lahko v trgovinah s hišnimi ljubljenčki prodajali le še rešene živali. V skladu z novim zakonom trgovine ne bodo več smele prodajati psov, mačk in zajcev od vzrediteljev, temveč le še tiste iz zavetišč. Kazen za kršitelje znaša 500 dolarjev.

Borci za pravice živali so novo ureditev pozdravili kot korak naprej v boju proti t. i. tovarnam mačk in psov. Po njihovih navedbah lahko tovrstna industrija velikega obsega, v kateri živali vzrejajo izključno z namenom dobička, vodi v nehumano ravnanje, živalim pa povzroča čustvene travme in zdravstvene težave.

Novi zakon, ki so ga v Kaliforniji potrdili konec leta 2017, od trgovin z ljubljenčki terja dokumentacijo o tem, od kod izvira vsaka žival, oblasti pa jih bodo tudi redno pregledovale. Zakon ne bo vplival na vzreditelje, ki sami prodajajo živali, niti na prodajo živali med lastniki, poroča britanski BBC.

Nekatere lastnike trgovin z živalmi skrbi, da bodo zaradi zakona propadli, v določeni meri pa so mu nasprotovali tudi v ameriškem kinološkem združenju, češ da omejuje lastnike ljubljenčkov.

Član kalifornijskega kongresa, ki je zakon predložil, Patrick O'Donnell, na drugi strani vztraja, da ta ni le velika pridobitev za "naše štirinožne prijatelje", temveč tudi za kalifornijske davkoplačevalce, ki za zatočišča za živali namenjajo na milijone.

Kalifornijski zakon je prvi tovrstni zakon, ki velja za kako celotno ameriško zvezno državo, so pa tovrstne predpise že prej uvedli ponekod na lokalni ravni.

V Angliji so medtem v začetku meseca potrdili podoben zakon, ki prepoveduje prodajo pasjih in mačjih mladičev iz tretje roke.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču