16. 7. 2020, 18:09 | Vir: STA
V Srbiji so v zadnjih 24 urah potrdili še 383 okužb
V Srbiji so v zadnjih 24 urah potrdili še 383 okužb z novim koronavirusom, covid-19 pa je zahteval še 13 življenj, skupno 442, je danes sporočila srbska premierka Ana Brnabić, ki je ocenila, da je za državo izjemno težek dan.
Po njenih besedah so zadnji dan izvedli 9183 testov, kar je največ doslej v enem dnevu in potrdili 383 okužb, skupno 19.717. Na ventilatorjih je 177 bolnikov od skupno 4662, kolikor jih je v bolnišnicah, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Daleč največ okuženih je v Beogradu, kjer so zadnja dva dneva zabeležili porast okužb, nestabilne razmere pa so v Kraljevu, je dodala. Opozorila je tudi na naraščanje okužb v Novem Sadu, a kot opogumljajoče izpostavila, da se umirjajo razmere v Šapcu in Novem Pazarju.
Na novinarski konferenci se je dotaknila tudi protestov zaradi nezadovoljstva nad ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19 po državi, češ da je porast okužb "nedvomno posledica protestov" zaradi neodgovornega obnašanja protestnikov, saj da se slabšajo trendi v mestih, kjer so potekali.
Nove omejitve
Trditev je pojasnila s stališčem, da "ni mogoče", da je toliko ljudi na nekem kraju skupaj več ur brez mask, ne da bi se to odražalo na številu okužb. Upa pa, da bodo nove omejitve, ki bodo začele veljati v petek, pomagale izboljšati razmere.
Gre za ukrepe, ki že veljajo v več mestih, tudi v Beogradu, ki je žarišče okužb, in ki bodo sedaj veljali po vsej državi.
Premierka je ocenila, da je bil zadnja dva dneva zdravstveni sistem pod največjim udarom, pričakuje pa počasno stabilizacijo razmer, če bodo vsi spoštovali ukrepe za zajezitev širjena virusa.
Zdravstveni sistem v Srbiji pred zlomom
Sekretar za zdravstvo Vojvodine Zoran Gojković je opozoril, da je zdravstveni sistem v Srbiji pred zlomom ter da državi grozita italijanski in španski scenarij, če ljudje ne bodo spoštovali ukrepov, poroča regionalna televizija N1 na svoji spletni strani.
Pred poslopjem vlade v Beogradu je medtem danes več aktivistov zahtevalo izpustitev vseh protestnikov, "političnih zapornikov", kot so jih označili, ki so jih v minulih desetih dneh prijeli na protestih po državi. Zahtevali so tudi ugotovitev odgovornosti policijskih funkcionarjev za nasilje nad protestniki. Zahteve so izročili vladi, navaja N1, ki dodaja, da je po ocenah priprtih več deset protestnikov.
Ombudsman Zoran Pašalić je za N1 povedal, da je po pogovorih z 29 prijetimi protestniki sprožili osem postopkov zaradi prekomerne uporabe sile policistov. Izpostavil pa je, da je šlo za posamične primere.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem