Gre za akcijo, ki je zelo odmevala, zdaj pa se je zgodilo še tole ...
Šlo je za posebni kuharski dogodek, naslovljen "Spar x Kuhnapato: Tradicija na žlico." Pred kratkim so se namreč pomerile ekipe 11 šol po Sloveniji - osnovnošolci so pripravljali skoraj pozabljene slovenske jedi na žlico. Strokovno komisijo, ki je ocenjevala jedi, so sestavljali Zala Pungeršič, zmagovalka MasterChef Slovenija 2023, Špela Ankele, kulinarična novinarke Dela, in Živan Jovanović, vodja Restavracij Interspar.
Komisijo so najbolj navdušili zaroštan močnik s suhim sadjem, ki ga je pripravila OŠ Tržišče, štajerska fižolovo juha OŠ Kungota, šjelnovka s polento OŠ Šturje in piščančji ajmoht s cvičkom OŠ Drska iz Novega mesta. Jedi, ki že zvenijo zelo slastno, so od zdaj pa do konca aprila v ponudbi restavracij Interspar po vsej Sloveniji. Kuharski dogodek je potekal v sklopu projekta Kuhnapato, ki ga že deveto leto podpira Spar Slovenija.
Obiskovalci Restavracij Interspar bodo zmagovalne štiri slovenske jedi na žlico lahko našli v ponudbi in preizkusili v naslednjih tednih:
- Štajerska fižolova juha (OŠ Kungota): 31. 3.–5. 4. 2025
- Šjelnovka s polento (OŠ Šturje): 7. 4.–12. 4. 2025
- Zaroštan močnik s suhim sadjem (OŠ Tržišče): 14. 4.–19. 4. 2025
- Piščančji ajmoht s cvičkom (OŠ Drska, Novo mesto): 21. 4.–3. 5. 2025
Ob obogatitvi aprilske ponudbe z osnovnošolskimi recepti jedi na žlico je Živan Jovanović, vodja Restavracij Interspar, povedal. "Mladi kuharji so nas s tradicionalnimi jedmi na žlico prijetno presenetili, zato smo z veseljem popestrili našo aprilsko ponudbo in njihove jedi dodali na meni. Se že veselim odziva naših strank."
Sicer pa projekt Kuhnapato pod vodstvom Anke Peljhan že 15 let mlade in širšo javnost vrača k slovenskim koreninam z obujanjem skorajda pozabljenih jedi naših babic. Spar Slovenija, ki projekt podpira že devet let, s tem omogoča izvedbo dogodkov, na katerih otroci pridobivajo kuharsko znanje in spoznavajo pomen lokalnih sestavin ter trajnostnega prehranjevanja. S ponudbo lokalnih izdelkov Spar Slovenija omogoča, da lahko avtentične slovenske jedi vsak poustvari tudi doma. Tako ne prispeva le k ozaveščanju mladih generacij, temveč tudi k bolj zdravim in trajnostnim prehranjevalnim navadam družin in posameznikov.