Žal je tudi pri nas čokolada čedalje dražja, tako da se številni sprašujejo, kaj je pravi razlog za dvig cen.
Zlati čokoladni velikonočni zajčki, ogromna čokoladna jajca ali nove vrste čokoladnih tablic ... To so izdelki, ki se jim tisti malce bolj sladkosnedi težko uprejo, zlasti ob praznikih. Takrat jih tudi pri nas radi kupujemo in z njimi razveselimo svoje najbližje (pa tudi sebe). A žal eno dejstvo pušča grenak priokus, in sicer to, da so se cene čokolade v zadnjem času zvišale - ne samo pri nas, ampak tudi v drugih evropskih državah. Tako imenovana "čokoladna inflacija" obremenjuje denarnice potrošnikov, poroča nemški portal Swr.de.
Ponudba je velika, vendar so cenovne oznake pogosto nepregledne. Na primer, mali zlati zajček podjetja Lindt v nemških trgovinah stane 4,29 evra, a informacija o ceni je navedena le na spodnji strani embalaže. Pri testnih nakupih, ki so jih opravili pri omenjenem nemškem portalu, številni izdelki sploh niso imeli cenovnih oznak.
Zavajajoče embalaže
Poleg visokih cen so naleteli na še eno presenečenje: nekateri proizvajalci so zmanjšali velikost čokoladnih tablic. Tako so ugotovili, da tablica priljubljene čokolade Milka zdaj tehta le še 90 gramov, ne pa 100 (kot prej), toda cena je ostala enaka. Proizvajalec Mondelez to spremembo utemeljuje s povečanimi proizvodnimi stroški, a je pogled v letno poročilo razkril, da so proizvodni stroški dejansko upadli, medtem ko dobički in dividende za delničarje rastejo.
"Odgovoren" naj bi bil kakav
Pomemben dejavnik pri razvoju cen je svetovna letina kakava. Donosi so v zadnjih letih upadli za 30 odstotkov, kar je povzročilo eksplozijo cene kakava na borzah - z 2760 na dobrih 11.000 evrov na tono. Vendar se je cena medtem znižala za 30 odstotkov, cene v supermarketih pa ostajajo visoke. "Tu bi bil pravzaprav prostor za znižanje cen," pojasnjuje Bettina Seidl iz finančne redakcije ARD. A imajo očitno od nižjih stroškov za surovine za zdaj korist le proizvajalci, ne pa tudi potrošniki. Tudi trgovci z živili so pod pritiskom. "Veliki čokoladni koncerni se zavedajo svoje tržne moči. Trgovci na drobno si ne morejo privoščiti, da bi te izdelke umaknili iz prodaje," pravi Philipp Hennerkes, glavni izvršni direktor nemškega Zveznega združenja trgovcev z živili. Posledica: stranke plačujejo čedalje višje cene.
Kako pa je s cenami čokolade v Nemčiji?
Očitno je čokolada Milka najdražja skušnjava. Težo čokoladnih tablic so, kot že omenjeno, zmanjšali s 100 na 90 gramov, hkrati pa so zvišali ceno z 1,49 na 1,99 evra, kar predstavlja zvišanje za več kot 48 odstotkov.
Velikonočni čokoladni zajčki so zgodba zase, saj so letos dražji. Na primer Schmunzelhase Alpenmilch podjetja Milka zdaj tehta le še 90 gramov namesto prejšnjih 100 gramov, pri nespremenjeni ceni, kar pomeni vsaj 11-odstotno podražitev.
Portal Fenix.de pa je poročal, da kljub skoraj identični vsebnosti kakava stanejo velikonočni zajčki v supermarketih v Porenju-Pfalškem dva- do trikrat več kot tisti v diskontih. Delež kakavovca, ki določa vrednost zajčka, se razlikuje za največ tri odstotke. Posebej drage so mini verzije zajčkov in rac. Cena je tu lahko tudi do 159 odstotkov višja, še navajajo. Obstajajo tudi cenovne razlike med čokoladicami in velikonočnimi zajčki: čokoladice z enako vsebnostjo kakava so pri blagovnih znamkah cenejše za 1,00 do 1,50 evra. V diskontu za čokoladne zajčke tako potrošniki odštejejo od 50 centov do en evro več kot za čokoladice.
Novo na Metroplay: Gašper Rifelj o družini, delu radijskega in televizijskega voditelja ter poti, ki mu je namenjena