21. 5. 2024, 18:50

Bo država pobirala davek celo za našo vrtno uto? Takole pojasnjujejo ...

Žiga Živulovič jr./Bobo

Pred dnevi je završalo, da bo vlada Roberta Goloba še globlje posegla v naše žepe. Zdaj so razložili, za kaj gre.

"Ne držijo navedbe, da je vlada Roberta Goloba oziroma Ministrstvo RS za naravne vire in prostor lani marca sprejelo pravilnik o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov, ki naj bi prinesel nove obdavčitve," so se v izjavi za medije odzvali z omenjenega ministrstva.

Kot so pojasnili, pravilnik ne določa nobene obdavčitve. "Določa le pravila, kako mora biti izdelana dokumentacija in vrste obrazcev. Pripravo pravilnika je sicer napovedal Gradbeni zakon (GZ-1), sprejet že 9. 12. 2021, ko je vlado vodil Janez Janša, pristojno ministrstvo pa Andrej Vizjak," so poudarili.

Kakšna so ta pravila?

"Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3) je že leta 2021, ko je vlado vodil Janez Janša, določil spremembe pri odmeri komunalnega prispevka in je različen glede na vrsto objekta ter vrsto priključitve objekta na komunalno infrastrukturo," so razložili.

Dodali so: "Zakon že od 9. 12. 2021 dalje določa, da ko gre za nezahtevne objekte, se komunalni prispevek odmerja. Za objekte, ki so enostavne stavbe, je odmera prepuščena v odločitev občine."

Ob tem so dodatno pojasnili, da se komunalni prispevek za objekt (odvisno od njegove velikosti) lahko odmeri le za tisto komunalno opremo, na katero se objekt priključuje. Denimo za vrtno uto, ki ni priključena na vodovod in kanalizacijo, se komunalni prispevek ne odmeri in se odmeri zgolj za cestno omrežje, so navedli.

Bor Slana/Bobo

Opredelitev, kaj so enostavni objekti

Ta je, kot pravijo, določena z Uredbo o razvrščanju objektov in za vso Slovenijo velja enako. Objekte glede na njihovo velikost in namembnost razvršča med enostavne, nezahtevne, manj zahtevne in zahtevne objekte. Zakonodaja ureja vse grajene objekte, pri čemer sta za enostavne objekte že GZ-1 in ZUreP-3 predpisala obveznost prijave začetka gradnje in soglasje občine, so pojasnili.

Trenutna vlada je po njihovih besedah začetek obveznost izvajanja prijave začetka gradnje že zamaknila za dve leti  - do leta 2026. Pripravlja pa tudi novo spremembo zakona, ki predvideva popolno črtanje obveznosti prijave začetka gradnje enostavne stavbe in s tem tudi obvezne pridobitve soglasja občine.

O nadzornikih

Prav tako so na ministrstvu zanikali navedbe, da je za vsak gradbeni poseg ali vzdrževalna dela potreben nadzornik. "Poudarjamo, da se za vzdrževalna dela ne rabi ne nadzornika ne upravnih postopkov. Gradbeni zakon pa je celo za posamezne manjše rekonstrukcije dopustil gradnjo brez gradbenega dovoljenja, vendar s pomočjo gradbenega inženirja," so navedli.

 

Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri