4. 12. 2023, 14:08

Z odločnimi koraki na poti k uspehu: kdo so mladi slovenski talenti, ki s svojimi uspehi že navdušujejo vse okrog sebe?

Mateja Jordovič Potočnik

Projekt Mladi up je pod okriljem Zavarovalnice Triglav zakorakal že v svoje enajsto leto. Tudi tokrat je menjen je mladim talentom s področja športa, umetnosti in znanosti ter mladim parašportnikom.

Odraščanje otrok v 21. stoletju se odvija v svetu nenehnih sprememb in hitrega tehnološkega napredka. Otroci se danes srečujejo z izjemno hitrim pretokom informacij, dostopom do tehnologije že od zgodnjega otroštva ter raznolikimi družbenimi izzivi. Bodimo pošteni: odraščanje v 21. stoletju je polno takšnih in drugačnih izzvov, a obenem ponuja priložnosti za razvoj novih spretnosti in možnosti za bogatejše izkušnje ter širše razumevanje sveta.

Zavarovalnica Triglav v želji, da bi pomagala mladim, ki želijo biti uspešni, tudi letos, že enajstič zapovrstjo, nadaljuje z dobro sprejetim in družbeno odgovornim projektom Mladi upi. Projekt je zaživel leta 2013, ko je 13 mladih upov prejelo sredstva v skupnem znesku 60.000 evrov. Projekt se je nadaljeval iz leta v leto, lani praznoval častitljivi deseti jubilej, letos pa so že znani prvi finalisti projekta, s pomočjo katerega je bilo v preteklih letih v razvoj 127 mladih vloženih že več kot pol miljona evrov.

Družbeno odgovorni projekt Mladi upi je namenjen mladim, nadarjenim posameznikom, ki se šele prebijajo na vrh in se zato težje potegujejo za profesionalna ali sponzorska sredstva za razvoj svojega talenta. Zavarovalnica Triglav s projektom nagrajujemo mlade, ki so predani svojemu delu, zato jim želi ponuditi oprijemljivo podporo ter pomoč pri razvoju znanja, ambicij in talenta. "Verjamemo, da vsaka podpora mladih upov danes prinaša celotni družbi dodano vrednost za jutrišnji dan," so prepričani pri Zavarovalnici Triglav.

Na razpis Mladi upi so se lahko prijavili mladi, nadarjeni športniki, parašportniki in umetniki, stari od 16 do 20 let ter mladi talentirani znanstveniki, stari od 17 do 21 let. K sodelovanju so bili povabljeni vsi mladi, ki jih odlikuje nadpovprečna nadarjenost, razvijajo nove prodorne zamisli ali pa navdušujejo z izjemnimi rezultati in imajo skupaj s svojim mentorjem oziroma trenerjem jasno zastavljene cilje, ki jih želijo doseči v prihodnjih letih.

Tokrat vam predstavljamo uvodnih pet kandidatov letošnjega razpisa v projektu Zavarovalnice Triglav.

Gašper Glušič

16-letni paraplavalec Gašper Glušič iz Lok pri Mozirju se je rodil z mielomeningocelo, a kljub temu, da je na vozičku, ga to ne ovira pri športnem udejstvovanju. Še več, plavanje trenira že od šestega leta in na različnih tekmovanjih dosega izjemne rezultate. Dobri dve leti je član mladinske paraplavalne reprezentance, tako lani kot letos je postal državni prvak, rekorder na 400 m prosto, medalje pa osvaja tudi na različnih mednarodnih tekmovanjih. V prihodnosti želi seveda rezultate še izboljšati in se udeležiti paraolimpijskih iger, kjer cilja na čim višjo uvrstitev.

Mateja Jordovič Potočnik

Gašper Glušič, danes dijak 2. letnika Elektro in računalniške šole Velenje (smer tehnik računalništva), ima že odkar pomni rad šport in vse oblike gibanja, največjo strast pa je že pri šestih letih našel v plavanju: ''Plavanje me sprošča in mi omogoča, da sem v dobri fizični in psihični kondiciji. Ravno zato so me starši pred devetimi leti vpisali v Plavalni klub Velenje, kjer pod vodstvom Katarine Praznik treniram paraplavanje.''

Maruša Tereza Šerkezi

16-letna dijakinja 2. letnika Gimnazije Šiška, Maruša Tereza Šerkezi, je bila že od malih nog ves čas športno aktivna, svojo strast pa je pred sedmimi leti našla v gorskem kolesarstvu. Je izredno delavna, srčna in vztrajna športnica, kar se pozna tudi pri rezultatih. Tako v lanskem kot letošnjem letu je osvojila naslov evropske prvakinje, poleg tega pa nanizala lepo število uspehov tudi na številnih drugih tekmah. V prihodnjem letu želi pridobiti tekmovalne izkušnje in prve točke na lestvici Mednarodne kolesarke zveze, seveda pa sanja tudi o uvrstitvi na olimpijske igre leta 2028 v Los Angelesu.

Mateja Jordovič Potočnik

Maruša Tereza Šerkezi iz Kamnika se rada pošali, da prihaja iz malce nore družine, a je na to ponosna. ''Naša družina je športno-srčna. Ata je že od malega navdušen planinec, mama pa gorska tekačina in navdušenka nad nogometom. Skupaj še z mlajšim bratom in starejšo sestro smo tako raziskali in obhodili sleherni kotiček našega čudovitega Kamnika, ki je pravi raj za športno družino, kakršna smo mi,'' s ponosom pove mlada športnica, ki se je z gorskim kolesarstvom prvič srečala pred sedmimi leti.

Maša Pucelj

17-letna Maša Pucelj, dijakinja 3. letnika Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra iz Kamnika, smer predšolska vzgoja, prihaja iz športne družine. Nič čudnega torej, da je svojo strast tudi sama našla v športu, natančneje v odbojki. Je stalna članice mladinske, kadetske in članske državne reprezentance, s svojo aktivnostjo, odnosom in delom na treningih ter tekmah pa prekaša vse svoje vrstnice in številne članske odbojkarice. Njena želja je kljub mladosti še naprej igrati v 1.A državni ženski odbojkarski ligi, v ligi evropskih državnih prvakinj, poleg tega si želi biti stalna članica članske državne reprezentance ter se v bližnji prihodnosti preizkusiti tudi v igranju odbojke v tujini.

Mateja Jordovič Potočnik

''Kmalu je postalo jasno, da sva s sestro z odbojkarskim znanjem in telesno višino sposobni večjih športnih dosežkov. Skupaj z očetom in sestro smo tako posatli člani Odbojkarskega društva Flip – Flop iz Grosuplja in že prvo leto nam je uspelo, da smo v kategoriji male odbojke osvojile naslov državnih prvakinj,'' pravi in doda, da je bila sama še posebej ponosna, saj je bila izbrana za najboljšo mlado odbojkarico v Sloveniji.

Žana Pintarič

19-letna Žana Pintarič, študentka Naravoslovne fakultete v Ljublani, smer geologija, je že deset let predana lokostrelstvu. V ta šport jo je pritegnila njegova kompleksnost, saj od posameznika zahteva natančnost in zbranost, nagradi pa ga z zadetkom v rumeno. Teh zadetkov se je na njeni dosedanji športni poti nabralo kar nekaj, kar jo je pripeljalo do zavidljivih uspehov. Že od leta 2018 je članica mladinske selekcije, od lanskega leta pa tudi del članske selekcije. Najbolj ponosna je na nastop na svetovnem prvenstvu v Berlinu, kjer je končala na 9. mestu, to pa je bil tudi najboljši slovenski posamični dosežek med dekleti. Ciljev za prihodnost ima veliko, glavni pa je seveda uvrstitev na olimpijske igre.

Mateja Jordovič Potočnik

''Ta šport me je takoj očaral, kar je opazil tudi moj dedek takoj po tem, ko sem ga naslednji dan prosila, naj mi iz leskovega lesa naredi lok. Kasneje me je tudi peljal na prve treninge v Črnomlju,'' se spominja svojih začetkov.

Tia Tanja Živko 

Po žilah 17-letne Tie Tanje Živko se pretaka kri zmagovalcev, zato ni presenetljivo, da se na atletski stezi počuti kot doma ter da zmaguje in podira rekorde kot po tekočem traku. Samo letos je podrla kar sedem državnih rekordov na razdaljah od 800 do 3000 m in s tem postavila visok mejnik mlajšim tekačicam, letošnjo sanjsko atletsko sezono pa je zaključila z naslovom državne prvakinje v krosu na 3000 m za mlajše mladinke v Murski Soboti. Njen največji cilj je postati svetovna in olimpijska prvakinja s svetovnim rekordom na 1500 m.

Mateja Jordovič Potočnik

Izjemno odločnost in športno disciplino je očitno podedovala po starših, nekdaj vrhunskih atletih: ''Po mojih žilah se pretaka kri zmagovalcev. Moja mama je večkratna državna prvakinja in rekorderka v dolgih tekih, prav tako moj oče, ki je bil sinonim za zmagovalca na področju jugovzhodne Evrope. Tako je danes priimek Živko enako, kot če rečeš ‘zmaga’. Oba sta danes tudi moja trenerja. Atletiko pa je treniral tudi moj brat, ki je danes ravno tako trener.''

Še več o vseh petih kandidatih v projektu Mladi upi si lahko preberete na uradni spletni strani projekta www.mladi-upi.si.

Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino