Številni zaposleni pri spletnemu gigantu Google so po celem svetu zaradi politike podjetja glede spolnega nadlegovanja protestno zapustili svoja delovna mesta. Samo iz prostorov Googla v Dublinu je protestno odkorakalo več sto zaposlenih, poročajo tuje tiskovne agencije.
Zaposleni so se v okviru protesta eno uro sprehajali pred poslopjem v Dublinu. Kot je pojasnila ena od udeleženk, je protestni shod potekal v solidarnosti s komerkoli, ki je doživel kakršnokoli obliko spolnega nadlegovanja ali nasilja na delovnem mestu. O protestnih pohodih so poročali tudi iz Londona, Singapurja in Tokia, podobne shode pa so pripravili tudi v ZDA.
Poziv k protestnemu shodu za danes ob 11.10 po lokalnih časih se je pojavil v sredo na Twitterju. Že nekaj časa se namreč stopnjujejo napetosti zaradi načina, kako se Google odziva na pritožbe zaradi spolnega nadlegovanja.
WATCH: Google employees in New York City stage a walkout. It's one of several taking place at the tech giant's global offices to protest how the company has handled sexual misconduct pic.twitter.com/UNXVOc4xkL
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 1 November 2018
Ameriški časnik New York Times je nedavno poročal, da je Google zaradi neprimernega obnašanja leta 2014 odpustil enega od svojih višjih uslužbencev Andyja Rubina, a mu še vedno plačuje odpravnino vredno 90 milijonov dolarjev. Podjetje je tudi na druge podobne načine skušalo prikriti primere spolnega nadlegovanja.
V okviru poziva k protestnemu shodu so organizatorji objavili seznam zahtev, med drugim zahtevajo končanje prisilnih poravnav, zaradi katerih primeri ne zaidejo v javnost, ter obveze glede enakopravnosti plač in pogojev na delovnem mestu.
Ravno v sredo so iz starševskega podjetja Googla Alphabet sporočili, da je zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja podjetje brez odpravnine zapustil eden od izvršnih direktorjev Richard DeVaul.
Prvi mož družbe Sundar Pichai je v torek poslal zaposlenim sporočilo, da obžaluje pretekla dejanja. Zagotovil je, da bodo vzpostavili varnejše in enakopravnejše delovno okolje. Pojasnil je še, da nihče od zaposlenih, ki so jih v preteklih dveh letih odpustili zaradi obtožb spolnega nadlegovanja, ni dobil odpravnine.