23. 5. 2024, 09:00 | Promocijska objava

Zlom nadlahtnice – pomen pravilne rehabilitacije!

promocijska fotografija

Ste že kdaj utrpeli zlom nadlahtnice? Kaj lahko pričakujete v prvih dneh po poškodbi in katere so najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo bolniki med okrevanjem? Je operacija po takšnem zlomu vedno potrebna ali morda obstajajo učinkovite alternativne metode zdravljenja? Se sprašujete, kako lahko pri tem pomaga fizioterapija?

Zlom nadlahtnice je poškodba, ki nastane kot posledica različnih vzrokov, kot so padci, prometne nesreče, športne poškodbe ali degenerativne spremembe kosti. 

Predstavlja tretji najpogostejši zlom, povezan z starostjo, pri čemer so ženske prizadete pogosteje od moških.

Zlomi nadlahtnice obsegajo 4 % do 6 % vseh zlomov tako pri mladih kot starejših bolnikih. Pri mladih moških so zlomi običajno posledica travmatičnega dogodka, medtem ko se zlom pri starejši populaciji pojavlja predvsem pri padcu.  

Morda vas bo presenetilo dejstvo, da konservativne metode zdravljenja privedejo do popolnega okrevanja pri kar 80 % do 90 % bolnikov.

Za nastanek zloma je v grobem krivo več dejavnikov tveganja, ki vključujejo:

● zmanjšano kostno maso
● zgodovino zlomov
● nizko raven telesne aktivnosti
● nizek indeks telesne mase (ITM)
● ženski spol
● prekomerno uživanje alkohola ter
● oslabljen vid  

Zdrava in funkcionalna zgornja okončina je ključnega pomena za nemoteno izvajanje vsakodnevnih opravil in ohranjanje neodvisnosti posameznika, zato sta za optimalno okrevanje natančna ocena in ustrezno zdravljenje ključnega pomena. 

V nadaljevanju članka vam predstavljamo različne možnosti za okrevanje po zlomu nadlahtnice ter kaj lahko med procesom rehabilitacije pričakujete. Naj vas nekoliko pomirimo, saj vam v kliniki Medicofit s strokovno pomočjo pomagamo pri uspešnem okrevanju.

promocijska fotografija

Kako prepoznamo zlom nadlahtnice?

Diagnostika zloma nadlahtnice običajno vključuje več korakov. Najprej zdravnik opravi klinični pregled, pri čemer oceni simptome, kot so bolečina, oteklina, omejena gibljivost in deformacija prizadetega področja. 

Običajno sledi rentgensko slikanje, ki omogoča vizualizacijo zloma in določitev njegovega tipa, resnosti ter natančne lokacije. V nekaterih primerih, zlasti če je zlom kompleksen ali če obstajajo sumi na dodatne poškodbe, zdravnik naroči še slikanje z magnetno resonanco

Diagnostika se običajno konča, ko zdravnik na podlagi kliničnega pregleda in slikovnih preiskav postavi končno diagnozo zloma. Na podlagi zbranih podatkov se glede na tip zloma načrtuje ustrezno zdravljenje z uporabo široke palete metod.   

Okrevanje po zlomu nadlahtnice

Zdravljenje zloma nadlahtnice predstavlja dolgotrajni proces, ki zahteva individualni pristop glede na resnost poškodbe, starost bolnika, njegovo aktivnost in splošno zdravstveno stanje. 

Nekirurško zdravljenje se običajno uporablja pri manj obsežnih zlomih, kjer so fragmenti kosti premaknjeni le malo. Prizadeti predel je treba imobilizirati in začeti postopno rehabilitacijo, ki pomaga pri obnovi moči, gibljivosti in funkcionalnosti prizadetega uda.

Pri zapletenejših zlomih se lahko odločimo za operativni poseg, ki je odvisen od specifičnih okoliščin posamičnega primera.

Pomembno vlogo pri okrevanju ima tudi fizioterapija, ki pomaga pri preprečevanju nadaljnjih zapletov, obnovi funkcije ter zmanjšanju bolečin in omejitev gibanja. 

Cilj zdravljenja je doseči predvsem povrnitev funkcionalnosti prizadetega uda, kar lahko zahteva nekaj časa in potrpežljivosti tako pacienta kot celotnega zdravstvenega tima. 

promocijska fotografija

Zakaj je po zlomu nadlahtnice potrebna fizioterapija?

Po zlomu nadlahtnice veliko vlogo igra fizioterapija, saj pripomore k obnovi gibljivosti, moči ter zmanjšanju bolečin. Poteka v večih fazah, odvisno od stopnje zdravljenja zloma, prisotnosti zapletov in individualnih potreb pacienta.

V zgodnji fazi se fizioterapija osredotoča na obvladovanje bolečin, preprečevanje atrofije mišic in ohranjanje gibljivosti v drugih sklepih. 

Lahko vključuje izometrične vaje in vaje za gibljivost ter uporabo modalitet za lajšanje bolečin, kot so hladne obloge ali elektroterapija.

V pofazi rehabilitacije je poudarek na postopni krepitvi in obnovitvi funkcije prizadetega področja. Vključuje izvajanje terapevtskih vaj za krepitev mišic rame, vratu in hrbta.  

Vaje se prilagajajo posameznim potrebam in zmožnostim pacienta ter se postopoma stopnjujejo glede na njegov napredek. Za hitrejše celjenje in regeneracijo v naši kliniki Medicofit uporabljamo tudi sodobno instrumentalno opremo, kot sta magnetoterapija in SUMMUS laser

Cilj fizioterapije po zlomu je predvsem povrnitev pacientove funkcionalnosti na raven pred poškodbo, zmanjšanje bolečin ter preprečevanje ponovnih poškodb. 

Pomembno je, da se rehabilitacija izvaja pod nadzorom izkušenega fizioterapevta, ki lahko program terapije prilagodi glede na potrebe in cilje posameznika.

Nasveti za hitrejše okrevanje

Za pospešitev okrevanja in izboljšanje funkcionalnosti prizadetega področja naši fizioterapevti svetujejo in podajajo nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali vašo situacijo:

● Svetujejo redno izvajanje predpisanih terapevtskih vaj, ki so ključne za krepitev mišic, izboljšanje gibljivosti in povečanje stabilnosti prizadetega področja.

● Pomembno je, da se obremenitve povečujejo postopno, kar lahko pomaga izboljšati moč, vzdržljivost in funkcionalnost zgornjega uda brez tveganja za pretirano obremenitev ali poškodbe.

Pravilna prehrana in zadostna hidracija sta pomembna za proces celjenja kosti in mišic ter splošno dobro počutje med okrevanjem.

● Pomembno je tudi, da si privoščite dovolj spanja in počitka za boljšo regeneracijo in pospešitev procesa okrevanja.

promocijska fotografija

Redno spremljanje napredka in prilagajanje terapije glede na individualne potrebe bolnika tako lahko zagotovi učinkovito okrevanje in prepreči morebitne zaplete ali stagnacijo v procesu okrevanja.