Očitno je brezplačnim dodatkom, ko se odpravimo v trgovino, dokončno odklenkalo.
Še ena trgovska veriga je stopila na pot, ki so jo utrli njeni predhodniki, prav tako trgovci. Nemški mediji zdaj poročajo, da trgovska veriga Netto zdaj zaračunava pristojbino za izdelek, ki je bil prej brezplačen. Posebej bodo prizadeti ljubitelji sadja in zelenjave. Kdor v trgovinah Netto kupuje sveže sadje ali zelenjavo, naj v prihodnje dobro pogleda in premisli - trgovec je namreč začel zaračunavati dodatno pristojbino za tanke plastične vrečke. S tem se pridružuje tudi drugim verigam, kot so Aldi, Kaufland in Lidl. Kot poročajo nemški mediji, imajo kupci zaradi tega podobne težave tudi pri Nettu.
Plačilo za vrečke za sadje in zelenjavo
Težava je v tem, da tudi v tej trgovini ni vedno takoj jasno, da so vrečke za sadje in zelenjavo zdaj plačljive, poroča portal Fenix Magazin. Kupci lahko to posebno postavko prepoznajo namreč šele takrat, ko pogledajo račun. No, kot pravijo, obstajajo izjeme, saj naj bi bila cena vrečk v nekaterih trgovinah označena - toda cenik je bil pritrjen poleg nosilca z vrečkami, zato morda ni bilo takoj jasno, ali se cena nanaša na plastične vrečke ali na izdelek na polici. Bolj preprosto in pregledno za potrošnike bi bilo, če bi bila cenovna nalepka nameščena neposredno na kolut z vrečkami.
Zmanjšanje porabe plastike
Sicer verjetno nepriljubljeni ukrep je del širšega cilja, saj želi Netto dodatno zmanjšati uporabo plastične embalaže za enkratno uporabo. Z uvedbo pristojbine bi radi spodbudili kupce, da preidejo na mrežaste vrečke za večkratno uporabo ali platnene vrečke. Te niso le bolj trajnostne, ampak tudi boljše za prenašanje občutljivega blaga. Kljub temu da so vrečke tanke – manj kot 0,015 milimetra – ustvarijo precej odpadkov. Po podatkih Zveznega statističnega urada je bilo v Nemčiji leta 2021 uporabljenih približno 2,25 milijarde takih vrečk. To pomeni 28,1 vrečke na osebo – s povprečnim časom uporabe le 20 minut.
Okoljske organizacije si že leta prizadevajo in zahtevajo uvedbo pristojbine za tanke plastične vrečke. V končnem poročilu Zvezne agencije za okolje o bilanci embalažnih odpadkov za leto 2021 je bila obravnavana zamisel o tako imenovanem Tütengroschenu (cent za vrečko). Nekatera podjetja so bila odprta za zaračunavanje majhnega zneska za vsako izdano vrečko. Ta predlog še ni bil enotno uveljavljen, predvsem zato, ker manjši trgovci niso mogli podpisati ustreznih dogovorov. Vsaj večje trgovske verige ta ukrep že uvajajo, tudi brez formalnega dogovora, še poroča portal Fenix Magazin.