3. 10. 2024, 09:00 | Promocijska objava

Zvin gležnja pri otroku: Ustrezno ukrepanje

promocijska fotografija

Zvin gležnja je poškodba, ki se pogosto pojavi pri mladih in aktivnih posameznikih. Kako prepoznamo znake zvina in kako pravilno ukrepamo? Sta zgodnja obravnava in zdravljenje pomembna? V vodilni kliniki Medicofit za vsa vaša vprašanja poznamo prave odgovore.

Zvini gležnja so ena najpogostejših poškodb mišično-skeletnega sistema pri kateri pride do prekomernega raztezanja ali pretrganja vezi, ki gleženj stabilizirajo.

Zgodnje zdravljenje in natančna diagnoza sta ključnega pomena, saj nepravilna ali zapoznela obravnava pri otrocih lahko vodi v kronično nestabilnost gležnja in ponavljajoče se poškodbe.

Ste vedeli, da lahko vašim najmlajšim po zvinu gležnja v kliniki Medicofit pomagamo s specialno fizioterapijo, ki je pomagala že številnim? Za več informacij berite dalje!

Kako je sestavljen gleženj?

Gleženj je kompleksno področje, ki golenico in mečnico povezuje s stopalom ter nam omogoča stabilnost in ravnotežje. Stabilizira ga več ligamentov, ki mu omogočajo nadzorovano in stabilno gibanje.

Najpomembnejše vezi v gležnju tako vključujejo:

● sprednjo talofibularno vez (ATFL), ki je pri zvinih najpogosteje poškodovana, 
● kalkaneofibularno vez (CFL), ki pomaga pri stabilizaciji zunanje strani gležnja in je pogosto poškodovana skupaj z ATFL, ter 
● zadnjo talofibularno vez (PTFL), ki stabilizira zadnji del gležnja in je poškodovana redkeje.

Gleženj poleg vezi podpirajo kite in mišice, ki omogočajo gibanje stopala in njegovo stabilnost med hojo, tekom in drugimi dejavnostmi. Zaradi kompleksne anatomije je gleženj zelo dovzeten za poškodbe, med katerimi je pogost t. i. zvin.

promocijska fotografija

Kako pride do zvina?

Zvin gležnja je poškodba, ki se zgodi v različnih situacijah. Najpogosteje do njega pride ob nenadnem neugodnem položaju, kar lahko sproži prekomerno raztezanje ali pretrganje vezi. 

Za poškodbe so dovzetnejši predvsem otroci, saj  so njihove gleženjske strukture bolj prožne in občutljive. Zanimivo je tudi dejstvo, da so otroci z zgodovino zvinov k ponovnim poškodbam bolj nagnjeni!

Vrste zvina

Zvine razvrščamo glede na mehanizem poškodbe in resnost. Najpogostejši je inverzijski zvin (lateralni zvin), pri katerem se stopalo ''zvije'' navznoter, kar povzroči poškodbo vezi na zunanji strani gležnja. 

Nasprotno se pri everzijskem zvinu stopalo ''zvije'' navzven, kar poškoduje vezi na notranji strani gležnja. Manj pogost, a resnejši je visoki zvin oz. sindezmoza, ki pogosto zahteva daljše okrevanje.

Ali ste vedeli, da zvine delimo tudi glede na resnost poškodbe? Pri blagem zvinu so vezi le rahlo nategnjene, pri zmernem zvinu so te delno pretrgane, medtem ko so pri hudih zvinih vezi popolnoma pretrgane.

promocijska fotografija

Kako postavimo diagnozo?

Pri oceni zvina gležnja pri otrocih je ključnega pomena temeljit klinični pregled. Poleg tega je pomembno preveriti, ali je pri pacientu prisotna zgodovina poškodb gležnja, saj to vpliva na trenutni potek rehabilitacije.

Sprva je potrebno izključiti možnost zloma, pri čemer si pomagamo s pravili Ottawa za gleženj in stopalo. Če pacient po poškodbi noge ne more obremeniti, ga napotimo na rentgensko slikanje!

Ko izključimo možnost zloma, se posvetimo še funkcionalni oceni vezi, ki bi bile lahko poškodovane. Pri tem nam je v pomoč prednji predalčni test, ki nam poda informacije o gleženjski stabilnosti. 

Simptomi zvina gležnja

Bolečina je običajno prvi simptom, o kateri poročajo naši pacienti, njena intenzivnost pa lahko variira glede na resnost zvina. Pri blagih zvinih je bolečina običajno prisotna le med obremenitvijo, medtem ko je pri hujših zvinih lahko konstantna in močna tudi v mirovanju. 

Za zvin je značilna tudi oteklina, ki se pojavi zaradi vnetja in nabiranja tekočine okoli poškodovanih tkiv. 

Pri hujših poškodbah se oteklina pojavi hitro in je lahko zelo izrazita, pri manjših zvinih pa se lahko razvije postopoma!

Posledica bolečine in otekline je tudi omejena gibljivost gležnja, ki pri pacientih ovira normalno hojo in gibanje. Pogosto se pojavita tudi modrica in sprememba barve kože okoli gležnja kot znak podkožnih krvavitev. 

Na podlagi simptomov in fizičnega pregleda je mogoče postaviti diagnozo in oblikovati ustrezen načrt zdravljenja. V začetnih fazah zadostujejo osnovni konservativni pristopi, kot je počitek ter RICE protokol, vendar je za dolgoročno okrevanje potrebna specialna fizioterapija, ki jo nudimo v kliniki Medicofit!

promocijska fotografija

Kako poteka specialna fizioterapija?

Cilj klinike Medicofit je vašemu otroku povrniti normalno funkcijo in zmanjšati tveganje za ponovne poškodbe. Naš program rehabilitacije se prilagaja individualnim potrebam pacienta in vključuje celovit pristop, vse od začetne ocene do zaključka terapij.

Ob prvem obisku opravimo oceno poškodbe in se s starši in otrokom pogovorimo o simptomih in morebitni zgodovini poškodb gležnja. Nato opravimo pregled, pri čemer smo pozorni na vodilne simptome.

V začetni fazi rehabilitacije sledimo protokolu PRICE (Protect, Rest, Ice, Compression, Elevation), standardni metodi prve pomoči, ki se uporablja pri akutnih poškodbah. 

Poleg tega uporabljamo napredno tehnologijo v obliki SIXTUS ultrazvočne krioterapije, ki še dodatno pripomore k hitrejšim rezultatom, saj pomaga zmanjševati vnetje in spodbuja regeneracijo tkiva.

Ko se akutni simptomi nekoliko umirijo, nadaljujemo z rehabilitacijo, ki je osredotočena na krepitev mišic okoli gležnja in meč. Vaje so skrbno prilagojene otrokovim zmožnostim in potrebam, saj želimo, da se ta v procesu zdravljenja počuti motiviranega.

Posebno pozornost namenjamo tudi proprioceptivnim vajam, ki izboljšujejo ravnotežje in koordinacijo. Te pogosto vključujejo aktivnosti, kot je hoja po neravnih površinah.

Naši fizioterapevti izvajajo tudi različne manualne tehnike, ki pomagajo zmanjšati togost sklepa, izboljšati cirkulacijo in pospešiti proces zdravljenja. Še zlasti so učinkovite pri lajšanju mišične napetosti ter obnavljanju normalne gibljivosti sklepa.

promocijska fotografija

Kasneje v program vključimo še športno specifične vaje, s katerimi izboljšamo tehniko gibanja. Na tej točki poskrbimo, da se otrok počuti samozavestnega in pripravljenega na ponovno vključitev v aktivnosti.

Ker se v kliniki Medicofit zavedamo, da rehabilitacija otrokom v osnovi ni ljuba, v vse terapije vključujemo elemente igre, s čimer najmlajšim omogočimo, da se skozi zabavo tudi učinkovito rehabilitirajo!

Ne odlašajte – poskrbite za zdrav korak vašega otroka in se čim prej oglasite v kliniki Medicofit, kjer bomo skupaj dosegli presenetljive rezultate!