4. 9. 2023, 07:00

Naredite te 4 korake za pravi zagon v novem šolskem in delovnem letu

PROFIMEDIA

Vrnitev v delovno in šolsko rutino prinaša stres, ki se mu s prihodom hladnejših dni kmalu pridružijo še virusi. Da boste to prešli, ne da bi vas ali vašega otroka položilo v posteljo, naredite te 4 korake. Le zdravi boste lahko začutili pravi delovni zagon.

1. Preživljajte čim več časa v naravi

Preživljanje časa v naravi je ena od prvih stvari, ki jo počnemo manj ali popolnoma opustimo, ko se dan začne krajšati. Vendar je zapiranje med štiri stene slaba ideja, če želite poskrbeti za dobro počutje. Ko boste manj na prostem in tudi manj zračili prostore, boste lažje staknili prehlad, gripo ali kaj drugega, saj boste več časa izpostavljeni bakterijam in virusom. Lahko pride tudi do glavobolov, utrujenih oči in podobnih posledic, saj vam primanjkuje sprehodov, na katerih se spočijete in si zbistrite misli.

Raziskave potrjujejo, da je preživljanje prostega časa v naravi tudi za otroke še kako pomembno. Danes, ko otrok svoj prosti čas večinoma potroši za pametne naprave, je čas, preživet v naravi, toliko bolj dragocen. Tako njim kot vam prinaša boljše soočanje s stresom, manj motenj pozornosti in več koncentracije, več
ustvarjalnosti in splošno boljše počutje, povezano s svežim zrakom in dobro dozo blagodejnih negativnih ionov.

2. Gibanje

Vsi vemo, da je gibanje za človeka nujno, če želi ohraniti dobro počutje, zato čim prej opustite vse izgovore, da nimate časa. Telovadba je ena od stvari, ki bodo ohranile vaše zdravje. Če se gibate v naravi, toliko bolje. Bodite za zgled svojemu otroku, ki mu želite le najboljše, in vadbo umestite na urnik. Za začetek so lahko dovolj že vsakodnevni 15-minutni redni.

Zakaj se morate gibati, če želite biti v polnem delovnem zagonu? S telovadbo naše telo proizvaja endorfine, kemikalije v možganih, ki so odgovorne za dobro počutje in več energije. Poleg tega gibanje prinaša večjo verjetnost, da boste dobro spali. Vadba pomirja telo in možgane. Ko vaše telo trdo dela, se raven stresnih hormonov, kot sta adrenalin in kortizol, zniža. Stres in tesnoba izzvenita, zlasti po aerobni vadbi.

Ni nam treba posebej poudariti, da boste tako učinkovitejši tudi pri delu, vaš otrok pa seveda v šoli.

3. Domača hrana

Ko se nam mudi, je mikavno naročiti dostavo ali po napornem dnevu zaviti kar v restavracijo. Za takšne dni imejte rešitev, kot je na primer hrana iz zamrzovalnika, ki ste jo (vsaj delno) že prej pripravili. Hrana, ki jo pripravite sami doma, bo bolj zdrava in vam bo dala pravo energijo za nadaljevanje dneva. Poleg tega lahko tako poskrbite, da se založite z vitamini in dodate več zelenjave ter drugih hranljivih snovi.

Zdaj je še posebej pomembno, da vi in vaš otrok redno uživata sadje in zelenjavo. Iz tega naj bo vsaj delno sestavljena vaša malica; ker otrok verjetno malica v šoli, pa poskrbite, da ju bo dovolj zaužil doma v preostanku dneva. Pobrskajte za recepti zdravih prigrizkov, da vam ne zmanjka idej, saj boste tako  poskrbeli za zdrav imunski sistem, ki bo lahko telo branil pred boleznimi.

Medex

Če vas skrbi, da vaš otrok kljub vsemu ne zaužije dovolj vitaminov, če je neješč ali veliko zboleva, priporočamo, da mu te zagotovite z Medexovim sirupom Multivitamin junior, ki vsebuje kar 9 najpomembnejših vitaminov za rast, razvoj in dobro počutje otrok. Še posebej se priporoča otrokom, ki zaradi bolezni veliko manjkajo v vrtcu in šoli, zelo aktivnim otrokom in tistim, ki hitro rastejo. Odličen pa je tudi za neješče otroke in tiste, ki zaužijejo premalo sadja in zelenjave.

Najpomembnejši vitamini kot so tiamin, riboflavin, niacin, vitamin B12 in vitamin B6, ki prispevajo k delovanju živčnega sistema ter zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. Vitamin D prispeva k ohranjanju zdravih kosti, zob in k normalni ravni kalcija v krvi. Vitamini A, C, D, B6 in B12 pa imajo vlogo pri delovanju imunskega sistema. Izdelek pa vsebuje tudi oligofruktozo, ki deluje kot prebiotik, ki v črevesju ustvari primerno okolje za rast in razvoj koristnih mikroorganizmov.

4. Sproščanje

Če želite biti polni delovnega zagona, se morate znati tudi ustaviti in sprostiti. Le vi veste, kaj sprošča vas in kaj vašega otroka, zato to obvezno vključite na vsakodnevni urnik. Morda je to družabna igra, glasba in ples, klepetanje, kino, morda vam najbolj pomagajo tehnike sproščanja, kot je zavestno dihanje ali meditacija ... Odlično je, če z otrokom kaj sproščujočega počneta skupaj, saj to tudi krepi odnos med vama, s tem pa splošno dobro počutje.