19 znakov, da ste plačani premalo (in kako to prepoznate)

2. 6. 2023, 15:06 | N.Z.
Deli
19 znakov, da ste plačani premalo (in kako to prepoznate) (foto: profimedia)
profimedia

Se zadnje čase pogosto vprašate, ali ste pravično plačani? Če ne veste, na katere znake bi morali biti pozorni, se tega morda ne boste niti zavedali.

V nadaljevanju navajamo 19 znakov, ki vam bodo pomagali ugotoviti, ali vaša plača odraža delo, ki ga prispevate na podlagi svoje izobrazbe in dolgoletnih delovnih izkušenj.

1. Vaša plača je nižja od tiste, ki jo kažejo spletni podatki o povprečni plači

Iskanje podatkov o povprečni plači za vaše delovno mesto je lahko odličen prvi korak pri ugotavljanju, ali ste premalo plačani. Najverjetneje ste premalo plačani, če je navedena povprečna plača višja od vaše trenutne plače.

2. Spletni kalkulator za izračun plače pokaže, da ste premalo plačani

Uporaba spletnega kalkulatorja plač vam lahko pomaga oceniti, ali ste za svoje delovno mesto pravično plačani. Ti kalkulatorji običajno vsebujejo kazalnike, ki so specifični za vaš položaj v vaši panogi na podlagi vaših let ustreznih izkušenj in ravni izobrazbe.

3. Število vaših odgovornosti se je spremenilo, vaša plača pa je ostala enaka

Pomembno je, da ste za delo, za katerega ste odgovorni, pošteno plačani. Če ste ugotovili, da se je število vaših odgovornosti sčasoma povečalo, vaša plača pa je ostala nespremenjena, je zelo verjetno, da ste premalo plačani.

4. Vaše ugodnosti so manjše v primerjavi z ugodnostmi vaših sodelavcev

Po pogovoru s sodelavci boste morda ugotovili, da se njihove ugodnosti (na primer plačan prosti čas) razlikujejo od vaših, čeprav so si vaše plače morda podobne.

5. Vaša plača je ostala enaka, vendar ste pred kratkim zamenjali panogo

Če ste pred kratkim prešli v bolje plačano panogo, začetna plača na novem delovnem mestu pa je še vedno utemeljena na slabši plači prejšnjega delovnega mesta, je povsem mogoče, da niste pošteno plačani.

6. Še nikoli se niste pogajali za višjo plačo

Morda ste premalo plačani zgolj zato, ker se še nikoli niste pogajali o višji plači. Če ste na istem delovnem mestu v organizaciji že nekaj let, si lahko s pogajanji o višji plači zagotovite, da ste za svoje delo pošteno plačani.

7. Podobna delovna mesta so v vašem podjetju bolje plačana

Premislite o vseh delovnih mestih v vašem podjetju, ki imajo podobno strokovno ozadje in delovne odgovornosti. Če so ta delovna mesta plačana bolje kot vaše delovno mesto, obstaja možnost, da ste premalo plačani.

8. Sodelavci s podobnimi izkušnjami in izobrazbo zaslužijo več

Razmislite o morebitnih podobnostih med vašimi referencami in referencami vaših sodelavcev. Če imate primerljivo izobrazbo in poklicne izkušnje, vendar je vaša plača nižja od njihove, ste morda premalo plačani.

9. V zadnjem času ni bilo analiz uspešnosti

Pregled uspešnosti omogoča delodajalcem, da razpravljajo o kakovosti vašega dela. Če ste premalo plačani, vam lahko načrtovanje in sodelovanje pri rednih pregledih delovne uspešnosti omogoči koristno priložnost, da se z delodajalcem pogovorite o svoji plači.

10. Delovna mesta v vašem podjetju, ki zahtevajo manj izkušenj, so bolje plačana

Bodite pozorni na nova delovna mesta v vašem podjetju. Če nova delovna mesta zahtevajo manj izkušenj, kot jih imate trenutno, vendar ponujajo višje plače, potem je možno, da ste premalo plačani.

11. Podobna delovna mesta so drugje bolje plačana

Čeprav se plače za vaše delovno mesto lahko razlikujejo od mesta do mesta, ocenite podatke o plačah za vaše delovno mesto glede na kraj, kjer živite. Raziskovanje podobnih delovnih mest na vašem območju vam lahko pomaga ugotoviti, ali ste ustrezno plačani.

12. Vaša plača dolga leta ostaja ista

Ko ste si na začetku svoje poklicne poti prvič zagotovili službo, je mogoče, da ste na začetku prejeli nižjo plačo od povprečne. Vendar si lahko sčasoma vedno prislužite povišanje in jo tako dvignete na primernejšo raven. Če ste na svojem delovnem mestu že nekaj let, vaša plača pa se ni zvišala, ste morda premalo plačani.

13. Vaša plača ne odraža vaše specializacije in izkušenj

V nekaterih panogah obstajajo delovna mesta, ki zahtevajo dolgoletno strokovno znanje ali nišne sklope spretnosti. Če je vaša kariera zelo specializirana, bi morala vaša plača odražati edinstveno razumevanje, ki ga lahko prinesete na določeno delovno mesto.

14. Vaša plača ne odraža, da je po vašem profilu veliko povpraševanje

Povpraševanje po posebnih znanjih (npr. zdravstvo ali tehnologija), ki jih premorete, je lahko povečano. V tem primeru je pomembno, da vaša plača odraža to povečano povpraševanje.

15. Vaša plača ne upošteva inflacije

Ne pozabite, da se mora vaša plača prilagoditi inflaciji. Ocenite inflacijo in ugotovite, ali bi morala biti vaša plača višja.

16. Plače se zvišujejo pri novejših zaposlitvah

Če vaše podjetje ponuja povišanje plače novejšim članom ekipe, ki so bili najeti za zapolnitev obstoječih delovnih mest, je mogoče, da niste pravično plačani za delo, ki ga prispevate organizaciji.

17. Vaše podjetje ima visoko stopnjo fluktuacije

Razmislite, kako pogosto vaši sodelavci dajejo odpovedi in kako hitro vaše podjetje zaposli nove kandidate za zapolnitev taistih delovnih mest. Takšna stopnja fluktuacije lahko kaže na to, da so pretekli sodelavci menili, da za svoje delo niso ustrezno plačani.

18. Vaše podjetje zasluži več denarja, vaša plača pa je ostala enaka

Delati v podjetju, ki uspešno pridobiva zagon in zasluži več denarja, je lahko vznemirljivo. Vendar obstaja možnost, da ste premalo plačani, če vaša plača kljub rasti podjetja ostaja enaka.

19. Ponujeno vam je delovno mesto z višjo plačo

Morda že aktivno iščete novo delovno mesto v drugem podjetju. Zdaj imate priložnost, da ugotovite, ali ste na trenutnem delovnem mestu premalo plačani. Če vam delovno mesto, za katerega se potegujete, ponujajo višjo plačo, kot vam jo trenutno daje vaše podjetje, je vse jasno.

https://www.metropolitan.si/odnosi/psihopat-v-isti-pisarni-ni-problema-samo-da-je-sarmanten/

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov