A. B. | 23. 2. 2023, 06:00
Anekdota z jabolki, ki vam bo dala misliti
Učiteljica je otrokom z jabolki razložila, kako lahko besede prizadenejo. Zagotovo lahko njen poskus uporabite tudi vi.
Besede imajo posebno moč – z njimi lahko nekoga prizadenemo ali mu vlijemo upanje in moč. Prav zato moramo velikokrat o izbiri besed premisliti, preden izrečemo žalitev, vsaj vdihniti ter izdihniti in predvsem pri izgovorjenem v obzir vzeti tudi čustva našega sogovornika.
Otroke lahko že od malih nog učimo, kako naj z besedami navdihujejo, pomagajo, zdravijo in prinašajo srečo drugim. S tem v mislih se je Rosie Dutton, trenerka pri Relax Kids Tamworth, domislila sijajne zamisli, da bi otrokom pokazala, kakšen vpliv imajo lahko besede na druge. Poskus je na otroke močno vplival.
Kako jim je moč besed pokazala? Z dvema jabolkoma
"Otroci tega niso vedeli, vendar sem pred poukom večkrat spustila eno od jabolk na tla, kar se ni poznalo, obe jabolki sta bili videti popolni. Pogovarjali smo se o jabolkih in otroci so opisali, da sta bili obe jabolki videti enako; obe sta bili rdeči, podobno veliki in videti dovolj sočni, da bi ju lahko pojedli," je zapisala v objavi na Facebooku.
Nato je dvignila jabolko, ga spustila na tla, in otrokom povedala, da ji jabolko zdaj ni več všeč. Opisala ga je kot odvratnega. Prizadevala si je, da tudi njem jabolko ne bi bilo po godu – a z namenom. "Nekateri otroci so me gledali, kot da je z menoj nekaj narobe, vendar smo si jabolko podajali po krogu in mu govorili: 'ti si smrdljivo jabolko', 'sploh ne vem, zakaj obstajaš', 'v tebi so verjetno črvi' ..."
V roke je vzela drugo jabolko in z njim sočustvovala, ga poveličevala.
Sledila je refleksija – skupaj so se pogovorili o tem, da jabolki izgledata enako, edina razlika je bila v tem, kako so se z njima pogovarjali.
Nato je obe jabolki razrezala. Drugo je bilo sveže in brez poškodb, medtem ko je bilo prvo skoraj uničeno. Videla je, da so otroci ugotovili povezavo, da je bilo obtolčeno in kašasto jabolko v resnici deležno udarcev, čeprav tega na zunaj ni bilo mogoče opaziti. Ugotovili so tudi, da to, kako so se pogovarjali z njim, predstavlja, kaj se zgodi v njih, ko ljudje z njimi grdo ravnajo. "Ko so ljudje trpinčeni, zlasti otroci, se v sebi počutijo grozno in včasih drugim ne pokažejo ali povedo, kako se počutijo. Če ne bi razrezali tega jabolka, ne bi nikoli vedeli, koliko bolečine smo mu povzročili," jim je povedala.
Učiteljica je nato delila osebno izkušnjo o tem, kaj je občutila, ko ji je prejšnji teden nekdo izrekel grde besede. Pojasnila je, da od zunaj ni bilo mogoče razbrati, kako se je počutila, saj se je še vedno smejala. Toda v svoji notranjosti se je počutila potolčeno in zlomljeno. "V nasprotju z jabolkom lahko to preprečimo. Otroke lahko naučimo, da ni v redu, če drug drugemu govorijo grde stvari, in se pogovarjamo o tem, kako se ob tem počutijo drugi. Otroke lahko naučimo, da se postavijo drug za drugega in ustavijo vse oblike ustrahovanja, tako kot je to danes storila ena deklica, ko ni jabolku hotela izreči grdih besed."
Otroke lahko od malega učimo prijaznosti in sočutja ter tako ustvarjamo prijaznejši svet. "Jezik nima kosti, vendar je dovolj močan, da razbije srce. Zato pazite na svoje besede," je v zaključku poudarila.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi