17. 5. 2022, 17:09
Imamo predloge, kako z družino kakovostno preživeti prosti čas
Ob mednarodnem dnevu družin: "Nič ni narobe, če poiščete pomoč." Zavod Mala ulica v Ljubljani vam nudi možnost, da se lahko povežete z drugimi družinami.
15. maj je dan mednarodnega dneva družin. Družine z majhnimi otroki se srečujejo z vrsto specifičnih izzivov, ki so se v koronskem in pokoronskem času poglobili in prizadeli večje število družin kot običajno:
- Številni starši so se med pandemijo soočali s stiskami glede financ, socialne izolacije, z osamljenostjo ali pa preobremenjenostjo.
- Zaprtje šol in prekinitev prostočasnih dejavnosti je povečala pritisk na starše, ki so še težje usklajevali delovne in družinske obveznosti. Otroci so (pre)več časa preživeli na spletu.
- Trčenje različnih stresorjev je marsikje prispevalo k povečanju napetosti v družini, več je bilo kričanja, vse to pa je negativno vplivalo na družinsko dinamiko.
V Javnem zavodu Mala ulica - Centru za otroke in družine v Ljubljani so v zadnjih dveh letih uvedli vrsto novih psihosocialnih in drugih programov s področja podpore mladim družinam. Ti programi so brezplačni, potrebna pa je predhodna rezervacija termina. Tako s preventivnim kot kurativnim delovanjem skušajo zapolniti vrzel, ki nastaja v ponudbi strokovne pomoči s strani drugih institucij, kjer je zaradi dolgih čakalnih vrst za mnoge starše strokovna pomoč onemogočena ali prepozna.
V okviru t. i. programa Neverjetna leta, ki je namenjeni krepitvi čustvenega, socialnega in kognitivnega razvoja otrok ter preprečevanju in zmanjševanju vedenjskih težav otrok, zato potekajo različni programi:
- Treningi starševstva za starše otrok od 3-8 let, ki se srečujejo s težavnim vedenjem svojih otrok, ki so napoteni ali že obravnavani v zdravstvene ali svetovalne inštitucije, ali starše, ki si želijo zgolj izboljšati svoje starševske competence.
- Dino šola – program za otroke od 4-8 let za krepitev socialnih veščin in čustvenega opismenjevanja.
- Neverjetni dojenček – program za novopečene starše za krepitev zdrave navezanosti in podporo dojenčkovega fizičnega, socialnega, čustvenega in govornega razvoja.
V Javnem zavodu Mala ulica - Centru za otroke in družine v Ljubljani izvajajo raznolike podporne programe za mlade starše in družine.
Poletje in počitnice so idealni čas, da se posvetimo svoji družini in gradimo okolje, v katerem se vsi dobro počutimo. Škoda bi bilo zamuditi ta neverjetna leta, ko lahko starši z otroci spletejo posebne vezi, ki jih naredijo močnejše kot družina in kot posameznike, predvsem pa so takšne vezi pomembne tudi kasneje, še posebej v puberteti.
Mala ulica za družine
Poslanstvo Javnega zavoda Mala ulica – Centra za otroke in družine je zagotoviti mrežo varnih in družinam prijaznih prostorov za kvalitetno preživljanje skupnega prostega časa ter organizirati in izvajati podporne programe in dejavnosti, namenjene predšolskim otrokom in njihovim staršem.
Spremenjene epidemične razmere, ko so starši bistveno več časa preživeli doma z otroki, ob delu in šolanju od doma, tesnobi zaradi epidemije in ujetosti med štiri stene, so povzročile mnoge stiske, ki so jim bili starši, predvsem tisti z več otroki, težko kos sami.
Javni zavod Mala ulica je močno okrepil programe podpore ter uvedel vrsto novih aktivnosti, ki jih bomo izvajali tudi v prihodnje. Z aktivnostmi, ki jih izvajamo, delujemo tako preventivno kot kurativno, saj vemo, da mnogi starši in otroci (pre)dolgo čakajo na obravnavo v zdravstvenem sistemu.
Seveda pa s programi nadaljujemo tudi v družinskem centru Mala ulica – v ustvarjalnicah predšolskim otrokom približujemo in jih seznanjamo z različnimi dejavnostmi s področja likovne, plesne in glasbene umetnosti, gibanja, znanosti, kuhanja in igrivega učenja angleščine.
Gozdne poti
Gibanje v naravi dokazano pozitivno vpliva na psihofizično kondicijo, otroci so v naravi manj obremenjeni, svobodneje razmišljajo in so zato bolj ustvarjalni. Otrokom gozdni teren omogoča naravno gibanje, kar pozitivno vpliva na razvoj možganov in posledično motoričnih in učnih sposobnosti, v gozdu se lažje umirijo, so bolj sproščeni in lažje gradijo medsebojne odnose.
Od uvedbe karanten dalje vsak teden na drugi gozdni lokaciji v MOL postavimo gozdno pot, označeno z mušnicami.
Na spletu sproti objavljamo zemljevid poti, starši pa za otroke lahko natisnejo knjižico, v kateri zbirajo žige, ki so na koncu poti skriti v zakladu. Po poročanju obiskovalcev je to odlična motivacija za gibanje v naravi za otroke, vsak teden je pot prehodilo vsaj 50 – 60 družin. Gozdno pot bomo postavljali še naprej, doslej smo postavili 59 poti.
Raziskave kažejo, da se lahko tudi starši iz prikrajšanih okolij enako učinkovito naučijo uporabe strategij
Te omogočijo otrokovo boljšo čustveno regulacijo, vzpodbudijo njegova prosocialna vedenja in izboljšajo učno uspešnost, ne glede na otrokove učne zmožnosti in ne glede na lastno izkušnjo v svojih matičnih družinah.
Klepetki
V zadnjih desetletjih se je zavedanje o pomembnosti najzgodnejšega obdobja otrokovega življenja močno okrepilo. V tem času se otroški možgani najintenzivneje razvijajo (mnogi strokovnjaki navajajo »prvih 1000 dni« kot ključno obdobje za otrokov nadaljni razvoj).
Skrb za kvaliteten razvoj otrokovih možganov v tem najpomembnejšem obdobju dokazano deluje preventivno proti vedenjskim težavam in psihološkim stiskam otrok vse do odraslosti.
Ker so v najzgodnejši fazi razvoja otroci psiho-biološko odvisni od svojih mater, je pot skrbi za dobrobit otrok tlakovana prek prvovrstne oskrbe mater na porodniškem dopustu. Za dobrobit in podporo matere v občutljivem poporodnem obdobju izvajamo Klepetke, neformalna vodena srečanja z zakonsko in družinsko terapevtko, ki na vnaprej najavljene teme pripravi uvodni nagovor in v nadaljevanju odgovarja na vprašanja ter spodbuja udeleženke, da delijo lastne izkušnje.
Klepetki kot skupinska oblika samopomoči predstavljajo učinkovito preventivo pred poporodno depresijo in drugimi stiskami, s katerimi se srečujejo mame v poporodnem obdobju.
View this post on Instagram
Moj porod
Na področju (po)govora o porodnih izkušnjah opažamo izrazito vrzel. Pogovor o porodni izkušnji ponujajo le redke skupine, namenjene materam na porodniškem dopustu, specializirane skupine, namenjene predelavi porodne izkušnje, pa v našem prostoru še ni.
Tudi v tujini se opaža podobna vrzel
Ta v zadnjih dveh desetletjih počasi izginja. Najodmevnejša pristopa k večanju zavesti o pomembnosti predelave porodne izkušnje in omogočanju prostora za to početje sta projekta Birthtalk (Bruijn in Gould) in Birthstory Medicine (Pam England). Pri obeh pristopih poročajo o izrazitih pozitivnih učinkih na duševno zdravje žensk, zlasti na področju samopodobe, uspešnosti dojenja, odnosa med mamo in otrokom ter pri sproščenosti odločitve za nadaljnja rojstva otrok.
Zaradi zaupnosti in kohezivnosti skupine se največ 5 udeleženk srečuje v zaprti skupini, ki v štirih srečanjih predela sledeče teme:
- Zakaj je porod in doživljanje le-tega pomembno za življenjski cikel žensk
- Čustveno ozadje porodne zgodbe
- Odnos s partnerjem v luči porodne izkušnje
- Kako je izkušnja poroda vplivala na razvoj občutka povezanosti z otrokom
- Raziskovanje sebe in razširjanje selfa ob integraciji porodne izkušnje
View this post on Instagram
Zamislice
Izsledki številnih raziskav s področij nevroznanosti, razvojne psihologije, pedagogike in drugih disciplin dokazujejo, da pri otrocih izkustva do tretjega leta izjemno močno vplivajo na uresničevanje njihovega socialnega, telesnega in umskega potenciala. Otroški možgani se najhitreje razvijajo v prvih letih življenja – in ustvarjajo podlago za učenje v prihodnosti.
Z Zamislicami s pomembnostjo zgodnjih interakcij seznanjamo vse novopečene starše. Zamislice so droben, a pomemben pripomoček, ki na 30 priročnih karticah ponuja ideje (zamislice) za preproste aktivnosti z dojenčki kjerkoli in kadarkoli, s katerimi spodbujamo celostni razvoj otroka. Poleg opisa konkretne dejavnosti je ob vsaki navedena tudi kratka razlaga, zakaj je ta dejavnost pomembna oz. kaj/katero področje pri otroku razvija.
S tem želimo starše opogumiti in jih spodbuditi k aktivnostim z otroki.
Želimo ozavestiti pomembnost še tako “nepomembnih” dejanj, kot so petje, ples ali štetje prstkov … vse to ni le igra, ampak dejavnost, ki intenzivno spodbuja razvoj otroških možganov. In oblikuje njihovo prihodnost.
Ustvarjamo doma
Spletne dejavnosti, ki smo jih izvajali in objavljali v času epidemije, smo združili v spletne knjižice, ki staršem in otrokom nudijo raznolike ideje (od plesa do kuhanja) za ustvarjanje doma na pregleden in dostopen način. Doslej smo v seriji knjižic z idejami za ustvarjanje doma objavili:
- znanstvene ustvarjalnice
- plesno–gibalni izzivi
- likovne ustvarjalnice
- kuharske ustvarjalnice
- svetovni zajtrki
- kuharske ustvarjalnice za sladkosnede
View this post on Instagram
Čeprav je takšnih dejavnosti na spletu veliko, smo opazili, da jih je večina zapisanih oz. prilagojenih za vrtčevsko okolje, kjer je že poskrbljeno za materiale in opremo. Sami smo želeli, da bi s spletnimi knjižicami Malo ulico vsaj za trenutek pripeljali družinam domov in s preprostimi idejami ter pripomočki, ki jih ima vsakdo doma, na prijazen način spodbujali kreativno preživljanje prostega časa staršev z otroki v domačem okolju.
Čeprav knjižice osvetljujejo različna področja ustvarjanja, pa vse sledijo isti logiki negovanja otroške kreativnosti in domišljije: starši naj pomagajo poskrbeti za material in pripomočke (še posebej, če gre za predšolske otroke), v nadaljevanju pa se ustvarjalnemu procesu otrok in njihovi razlagi pridružijo kot opazovalci in poslušalci.
Vse knjižice spremljajo kratka in enostavna navodila, postopki so opremljeni s fotografijami ter ilustracijami z namenom, da lahko otrok čim več pripomočkov, sestavin in korakov priprave prepozna, poišče oziroma izvede samostojno.
View this post on Instagram
Gozdne zamislice
Nastale so v želji, da otroke in starše navdušimo in spodbudimo k zabavnemu in zanimivemu preživljanju prostega časa v naravi, saj gozd otrokom ponuja številne možnosti za sprostitev in igro.
Združujejo ideje, ki smo jih na gozdnih sprehodih in v počitniškem varstvu preizkusili sami.
Med igrami smo izbrali takšne, ki so otroke najbolj pritegnile, saj smo opazili, da so jih spodbudile k pozornejšemu opazovanju narave. Otroci so pri tem usvojili nova znanja o živalih, rastlinah in biotski raznovrstnosti gozdov ter okrepili zavedanje o pomenu naravnega okolja.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem