17. 11. 2021, 12:58
Kaj razmišlja moj najstnik (praktična otroška psihologija za sodobne starše)
»Čeprav so možgani na začetku pubertete že skoraj tako veliko kot pri odraslih, je vzpostavljenih šele okrog osemdeset odstotkov notranjih povezav. Zadnjih dvajset odstotkov jih nastane, ko se poveča gostota čelnega režnja – približno na začetku adolescence.«
Prav dejstvo, da se možgani najstnikov še razvijejo, botruje fenomenu, ki ga poznajo vsi starši najstnikov. Najstnike nadvse privlačijo vznemirljive in tvegane dejavnosti, svet pa doživljajo drugače kot odrasli.
In potem so tu še slavni hormoni, ki od nekdaj veljajo za dežurne krivce za težavno vedenje najstnikov.
»Porast spolnih hormonov vsekakor spodbuja in sproža spremembe v njihovih telesih – in poraja spolne občutke. A za nenadna nihanja razpoloženja so bolj verjetno krive spremembe v možganih. Vseeno pa stresni hormoni, kot je kortizol, povzročajo večjo občutljivost plazilskih in sesalskih možganov in njihove antene za ogroženost, amigdale. To pomeni, da stresni hormoni hitreje in bolj intenzivno sprožijo odziv ’boj ali beg’, saj prefrontalni korteks še ni popolnoma razvit,« v izjemno izčrpni in čudovito praktični knjigi o starševstvu pojasnjujeta avtorica knjig o starševstvu in nagrajena novinarka Tanith Carey in klinična psihologinja dr. Anghard Rudkin.
Da pa bi kar takoj ne utrujali preveč z znanstvenimi razlagami, v nadaljevanju predstavljamo zgolj prvo izmed več kot sto vsakodnevnih situacij, ki sta jih avtorici pojasnili v knjigi Kaj razmišlja moj najstnik, nato pa tudi ponudili nasvete, kako se gre kot dober starš odzvati najprej v tistem trenutku in nato na dolgi rok.
Za pokušino si iz knjige izposojamo poduke za vsem znani scenarij, ko se vaša najstnica (in taisto velja tudi, če gre za najstnika) pritožuje, da ji (mu) je zaradi starega telefona nerodno.
Scenarij: »Potrebujem nov telefon!«
Avtorici sta kar takoj jasni: za večino otrok je nakup pametnega telefona neke vrste obredni ritual, ki med vrstniki sproži tekmovanje, kdo ima najnovejši model, k čemur pripomorejo tudi proizvajalci, ki na trg nenehno pošiljajo nove, izboljšane modele.
»Pametni telefoni so dragi in lahko jih je primerjati, najstniki pa jih imajo ves čas v rokah, tako da so tudi zelo vidni. Zaradi vsega naštetega med najstniki veljajo za najpomembnejši statusni simbol.«
- Kaj v tej situaciji razmišljate vi?
Povsem verjetno je, da se vam zdi, da ste zapravili več kot dovolj denarja za različne naprave in telefonske račune, zaradi česar se vam ne zdi smiselno kupovati nove modele. Po drugi strani pa kakšnega od staršev lahko tudi skrbi, da daje vtis, kot da si novega modela ne morete privoščiti, ali pa, da bo vaš najstnik zaradi tega v družbi osramočen.
- Kaj razmišlja vaš najstnik/najstnica?
Avtorice navajata naslednje štiri (nadvse tipične najstniške) odzive (in/ali vzroke):
1. Njen telefon je popolnoma ustrezen za uporabo, za kakršnega ste ji ga kupili – da vas pokliče ali vi pokličete njo. Ker pa je nepogrešljiv za njeno družabno življenje, se ji zdi pomembno, da ima najnovejši model. Morda jo jezi, če je stari telefon počasen in ne more slediti prijateljem, pri katerih se vse nalaga hitreje.
2. Morda bi rada imela najnovejši telefon, da bi se z vrhunskimi slikami postavljala pred vrstniki.
3. Zelo je dovzetna za primerjanje socialnega statusa in morda jo skrbi, da bodo prijatelji mislili, da si njena družina novega telefona ne more privoščiti.
4. Najstnikom so njihove lastne potrebe običajno najpomembnejše. Morda je prepričana, da mora nov telefon dobiti pred vami, čeprav je vaš starejši.
- In zdaj nasvet!
V istem trenutku se lahko odzovete tako, da:
1. Prisluhnete njenim željam
»Čeprav jo morda želite zavrniti, bi jo s tem le še bolj razdražili. Poskušajte razumeti njeno stališče. Recite ji: ’Razumem, kako zelo si želiš novi telefon.’
2. Preverite, kaj imajo njeni prijatelji
»Najstniki pogosto pretiravajo. Preverite, koliko njenih prijateljev ima novi model - ’vsi’ ali samo ena sošolka?«
3. Pozanimajte se, kaj jo moti
»Najstniki svet pogosto vidijo črno-bel. Se ji telefon zdi neustrezen, ker nima ene funkcije? Ali zaradi tega potrebuje popolnoma nov model?«
4. Pogovorite se o prednostih starih telefonov
»Pojasnite ji, da bo z novim telefonom v večji nevarnosti, da ji ga ukradejo, in da jo bo skrbelo, da ga ne bi poškodovala.«
Pa na dolgi rok?
Da bi najstnika usmerili k zrelejšemu (in proaktivnemu) premisleku, poskusite:
1. Pogovorite se o statusnih simbolih
»Vaša najstnica morda verjame, da bo z novim telefonom bolj priljubljena. Pojasnite ji, da raziskave kažejo, da se najstniki bolje počutijo v družbi tistih, ki nimajo občutno dražjih telefonov, oblačil in podobno od njih.«
2. Brisanje fotografij
»Telefoni delujejo počasneje, če je na njih shranjenih na tisoče fotografij. Navadite jo, da briše fotografije, kar bo pripomoglo k boljšemu delovanju telefona.«
3. Bodite dober vzor
»Bodite zmerni pri kupovanju novih pripomočkov in naprav. Pogovarjajte se o tem, od kod prihajajo izdelki, o etični trgovini in posledicah potrošništva.«
4. Predlagajte, da sama zasluži zanj
»Če popustite vsaki zahtevi, bo vaša velikodušnost imela za samoumevno. Predlagajte ji, da ji boste telefon kupili za rojstni dan ali da denar zasluži sama.«
V knjigi Kaj razmišlja moj nastnik je nato opisanih mnoštvo drugih povsem tipičnih situacij, ki se dogajajo na domu, v katerem odrašča najstnik: t.j. od loputanja z vrati, pritiska vrstnikov, šolskega dela in spolnosti do igranja računalniških igric, kajenja, uporabe spleta in družbenih omrežij.
Za več branja (in nasvetov) na dano temo priporočamo:
Kaj razmišlja moj najstnik
Ta izjemno praktična knjiga o starševstvu, ki vam bo pomagala pri vzgoji vaših najstnikov v današnjem svetu, temelji na znanstvenih dognanjih o tem obdobju razvoja, pojasnjuje vedenje najstnikov in ponuja nasvete, kako se odzvati kot starš – v tistem trenutku in na dolgi rok.
Knjigo lahko tudi virtualno prelistate: TUKAJ.