Lingvisti, ki proučujejo uporabo jezika na spletu, so prišli na sled zanimivi ugotovitvi. Mladi ljudje si uporabo ločil (še posebno pike na koncu stavka) rado razložijo kot znak jeze sporočevalca.
Generacija Z (in milenijci) naj bi piko na koncu stavka videli kot znak jeze in zato kot 'grožnjo', trdi stroka, razpravljalci s Twitterja pa ugotovitvi množično pritrjujejo.
Debata o tem novodobnem lingvističnem fenomenu se je najmočneje razvnela na Twitterju, ko so uporabniki mlajših generacij pričeli opozarjati nekoliko starejše, da je uporaba pike v spletni komunikaciji znamenje neotesanosti in celo sovražnosti. Slednji so nato tem pričeli odgovarjati, da 'gre zgolj za slovnico'.
Razprava traja že nekaj tednov, da bi postalo jasno eno:
- pripadniki starejših generacij NE BODO PRENEHALI UPORABLJATI PIKE!
Younger people - do you realise that ending a sentence with a full stop is not abrupt and unfriendly and is merely correct punctuation? Genuinely curious. https://t.co/P7cANvSCm0
— Sam Barber (@SamBarber1910) August 14, 2020
Just asked 16-year-old son - apparently this is true. If he got a message with full-stops at the end of sentences he’d think the sender was ‘weird, mean or too blunt’. Apart from me, cos ‘That’s different, you’re old so that’s just the way you text.’ https://t.co/CFs0nPtfMX
— Sophie Hannah (@sophiehannahCB1) August 14, 2020
Lingvist Owen McArdle je za Telegraph povedal: "Pika je, po mojih izkušnjah z mladimi ljudmi, prej izjema kot norma pri pisanju instantno kratkih tekstov, zato je prevzela novo vlogo v sporočanju. Mladi jo interpretirajo kot osoren ali jezen ton glasu."
Številni (starejši, kakopak) se na Twitterju zdaj sprašujejo, ali niso 'preveč stresna' za mlade kar vsa ločila.
“Full stop is 'intimidating' to young people who interpret it as a sign of anger, linguists say.”
— Mark Sparrow (@Markgsparrow) August 24, 2020
For goodness sake... no one show them an exclamation mark! https://t.co/85fcYAJ8RY
Nedavna študija Univerze Binghamton v New Yorku je na vzorcu 126 prostovoljcev ugotovila, da mladi pike vidijo kot znak neiskrenosti. A kakor koli že, pika na koncu stavkov se mladim prav zares zdi preveč formalna za spletno komunikacijo, prav gotovo pa jih ne plaši zares.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih