Ko se otrok uči vse več o svetu, ki ga obdaja, se seznam stvari (situacij in ljudi), ki ga plašijo daljša. Nekateri strahovi so realni, drugi zgolj namišljeni. Za vse pa velja: ne podcenjujte in ne zasmehujte otroka zaradi njih.
Najbolj razširjeni strahovi med otroci, ki hodijo še v osnovno šolo, so:
- strah pred temo,
- vlomilci,
- vojno,
- smrtjo,
- ločitev staršev
- in nadnaravnimi bitji (t.j. duhovi in pošastmi).
Nasvet: Dajte otroku vedeti, da njegove strahove jemljete resno!
Otroka predvsem opremite z resničnimi informacijami na temo njihovih strahov, tudi o smrti ali vojni, in jim dajte vedeti, da ste pripravljeni odgovarjati na njihova vprašanja.
Opogumite svojega otroka, da se sooči z objektom svojega strahu, npr. strahu pred psi, a bodite nadvse potrpežljivi. Začnite s fotografijami, nato ga skušajte spodbuditi, da se približa majhnemu in prijaznemu kužku na način (in s hitrostjo), ki njemu ustreza.
Dovolite otroku, da ima več nadzora nad situacijo. Na primer, če se boji vlomilcev, ga spodbudite, da preveri in zapre vsa okna v spalnici. To naj postane njegova večerna rutina. Prav dnevne rutine in rituali dajejo otroku občutek stabilnosti in varnosti, kar bo zmanjšalo njegovo anksioznost.
In ne pozabite:
- Otroci se včasih bojijo tudi stvari in situacij, v katerih odrasli ne vidijo grožnje.
- Zasmehovanje otrokovih strahov ali siljenje, da se z njimi soočijo, stvari le še poslabšajo.
- Otroku lahko pomagate premagati njegove strahove le tako, da jih jemljete resno in jih spodbudite k temu, da o njih spregovori.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih