D. D. | 31. 8. 2023, 07:00

Kako omiliti stres pri otroku ob vnovičnem vstopu v šolo? (Strokovnjakinja razkriva)

Profimedia

Če se otroci uspešno prilagodijo, se starši lahko sprostijo, v nasprotnem primeru pa jih čaka nemirno obdobje. Zato je dobro, da se starši pred začetkom šolskega leta s svojimi otroki pogovorijo.

Brezskrbni poletni dnevi se bližajo koncu, zato bodo kmalu postale šolske skrbi in obveznosti glavno opravilo v marsikateri družini. Vsak je poletje preživel drugače - nekateri so bili na počitnicah pri starih starših, nekateri so potovali, nekateri pa so uživali doma. Medtem ko se številni otroci veselijo druženja s sošolci in učenja novih snovi pa nekaterim vračanje v šolske klopi povzroča veliko težav. Pri nekaterih otrocih je odhod v šolo celo zaznamovan s strahom pred neuspehom in neznanimi okoliščinami, tesnobo, bolečo ločitvijo od staršev in socialno anksioznostjo.

Nekateri otroci se že veselijo ponovnega druženja z sošolci.

Nekateri otroci se že veselijo ponovnega druženja z sošolci.

Profimedia

Prehod v novo šolsko leto pa ne vpliva le na otroke, temveč tudi na starše. Namreč, spremeni se družinska rutina, saj starši poleg svojih vsakodnevnih službenih obveznosti, veliko časa posvetijo skrbi, kako se bodo njihovi otroci znašli v novem šolskem letu. Če se otroci uspešno prilagodijo, se starši lahko sprostijo, v nasprotnem primeru pa jih čaka nemirno obdobje. Zato je dobro, da se starši pred začetkom šolskega leta s svojimi otroki pogovorijo. 

Marija Granić, magistrica psihologije je v članku, objavljenem na spletni strani Kreni zdravo, razložila, kako lahko otroka pripravimo na učenje in kako je lahko začetek šolanja zabaven in brez stresa.

Komunikacija je pomembna

Najpomembnejše orodje pri reševanju mnogih težav je kakovostna komunikacija. Poleg tega, da lahko pomaga otroku in staršem pri prilagajanju na novo šolsko leto, je dobra in kakovostna komunikacija pomembna tudi za obvladovanje stresnih situacij, s katerimi se bodo otroci in starši najverjetneje srečevali med šolskim letom. "Zato je vzdrževanje komunikacije ključno pri procesu priprave na šolo," pravi strokovnjakinja. 

Po njenem mnenju bi morali otroci svobodno govoriti o svojih upih in razočaranjih, uspehih in neuspehih, radostih, skrbeh in težavah. Starši pa naj jih pri tem ne kritizirajo, saj jim bodo tako dali občutek varnosti in zaupanja. Mirno sprejemanje otrokovih občutkov namreč staršem odpira pot do boljše komunikacije.

Poskrbite, da vam bo otrok zaupal.

Poskrbite, da vam bo otrok zaupal.

Profimedia

Previdno z najstniki

Ker preživimo največji del svoje odraščajoče dobe v šoli, pri pripravi na pouk in tudi pri sami komunikaciji igra pomembno vlogo starost otroka. Z majhnimi otroki je lažje komunicirati tako, da zastavimo preprosta vprašanja in jih usmerimo k prijateljem in učiteljem. Pri najstnikih pa je priporočljivo biti bolj previden in nevsiljiv, saj se lahko zelo hitro zaprejo vase in prenehajo komunicirati. 

Psihologinja pravi, da lahko obdobje zgodnje pubertete pri najstnikih prinese različne spremembe v razmišljanju in vedenju, zato je pomembno, da so starši pri vzpostavljanju komunikacije zelo potrpežljivi. Pri tem naj se osredotočajo na njihove pozitivne lastnosti ter se izogibajo grajanju in neposrednim pripombam.

Šolske izkušnje

Priprava na šolo ni enaka pri otrocih, ki šele začenjajo šolanje in tistih, ki so že v zaključnih razredih. Otroci, ki se s šolskim sistemom komaj spoznavajo, se srečujejo z različnimi izzivi, vključno s spoznavanjem novih ljudi in soočanjem z mnogimi neznanimi stvarmi in dogodki. 

V tem obdobju je treba otroke pripraviti na spoštovanje novih pravil, urnika in obveznosti ter jih naučiti odgovornosti za opravljanje dodeljenih nalog. Predvsem starejši otroci pa se spopadajo s kompleksnimi odnosi s sovrstniki in učitelji. Treba je upoštevati, da se bodo otroci v šolskih prostorih srečevali tudi z različnimi neprijetnostmi, zlorabami in drugimi oblikami nasilja, zato je prav, da se z otrokom pogovorite, kako ravnati v tem primeru. 

Otroci se v šoli večkrat srečajo z vrstniškim nasiljem.

Otroci se v šoli večkrat srečajo z vrstniškim nasiljem.

Profimedia

Sprejemanje stresnih situacij

Začetki novih izkušenj so pogosto težki, najsi gre za za šolo, službo, nove odnose ali aktivnosti. Popolnoma normalno je, da se pojavljajo strahovi in razočaranja, vendar je pomembno, da verjamete v sposobnost otroka, da se lahko soočiti s takimi situacijami. To je namreč temelj za reševanje vseh bodočih stresnih situacij. 

Z drugimi besedami, bolje je govoriti z otrokom o tem, kako se spoprijeti s stresno situacijo, in ga poučiti, kako naj se sooči s šolskimi izzivi in težavami, namesto, da to počnete namesto njega. Učenje otrok o tem, kako se soočiti s stresom, jih opolnomoči za obvladovanje takšnih situacij, kar je dolgoročno veliko koristnejše za reševanje njegovih težav v prihodnosti.

Sodelujte z učitelji

Učitelji sodelujejo pri vzgoji in igrajo v dobi odraščanja zelo pomembno vlogo. "Redni pogovori z učitelji o tem, kako se otroci počutijo, kako se obnašajo in razmišljajo in hkrati poslušanje njihovih perspektiv in vključevanje njihove pomoči, ko je to potrebno, igrajo pomembno vlogo pri otrokovi prilagoditvi na šolo," pravi Graničeva in dodaja, da učitelji pogosto preživijo več časa z otroki kot starši in zato nekatere otrokove reakcije lažje opazijo. 

Učitelji pogosto preživijo več časa z otroki kot starši in zato nekatere otrokove reakcije lažje opazijo

Učitelji pogosto preživijo več časa z otroki kot starši in zato nekatere otrokove reakcije lažje opazijo

Profimedia

Verjemite v svoje otroke!

Starši včasih z dobrimi nameni naredijo določene napake pri pripravi otrok na šolo. Ker jih želijo zaščititi pred stresom in neprijetnostmi, jim ne dovolijo, da bi se naučili samostojnega in odgovornega vedenja. Čeprav je vedno potrebno ohranjati določeno raven nadzora nad otrokovim vedenjem, pa mu zagotavljanje prostora in svobode na dolgi rok omogoča, da se nauči reagirati in spoprijemati s težavnimi situacijami.

Starši pogosto želijo, da bi bili njihovi otroci obkroženi samo s srečnimi in brezskrbnimi trenutki, pri tem pa pozabljajo, da lahko negativna čustva prav tako koristijo in oblikujejo stabilno osebnost, če se otrok z njimi sooča na pravi način. 

"Bodite jim v oporo in jih ozavestite, da se lahko vedno zanesejo na vas, a da morajo sami odgovarjati za svoja dejanja. Če verjamete v njihove sposobnosti, poudarjate njihove prednosti, hkrati pa sprejemate njihove slabosti, lahko naredite veliko več zanje, ne le pri pripravi na šolo, ampak tudi pri pripravi na življenje," zaključuje strokovnjakinja. 

Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri