Od Nikole Tesle je oče vsak dan zahteval izvedbo teh 4 vaj (in verjel, da je zato postal genij)

31. 1. 2024, 10:06 | N.Z.
Deli
Od Nikole Tesle je oče vsak dan zahteval izvedbo teh 4 vaj (in verjel, da je zato postal genij) (foto: profimedia)
profimedia

Znano je, da je Nikola Tesla gojil nenavadne navade, ki jih številni njegovi sodobniki niso razumeli. Čeprav so mu priznavali genialni um, so ga prav zaradi njih imeli za 'čudaka'.

V svoji knjigi Moji izumi: avtobiografija Nikole Tesle je razkril navade, ki jih je imel kot deček in za katere je verjel, da so mu pomagale, da je ostal tako energičen in osredotočen do konca življenja. To so bile lekcije, ki so bile, kot je pozneje trdil Nikola Tesla, namenjene krepitvi spomina in uma ter razvoju kritičnega mišljenja.

Nikola Tesla je imel nenavadno otroštvo in vse je kazalo, da je pred fantom izjemna prihodnost. Nič ni moglo zaustaviti njegove potrebe po delu in vse do smrti udejanjati poduk svoje matere: da se človek lahko reši samo z lastnim trudom.

V senci briljantnega brata

Bil je otrok izumiteljev in raziskovalcev. Takšno družinsko zapuščino je nosil in vsaj del tega uspel materializirati z delom v Ameriki. V otroštvu je izgubil brata, zaradi česar so bili njegovi starši neutolažljivi in ​​kar je imelo velik vpliv na Nikolo. Sebe je opisal kot nesamozavestnega fanta.

Kot piše, naj bi bil njegov brat nadpovprečno nadarjen, 'eden redkih duševnih pojavov, ki ga biološke raziskave niso uspele pojasniti'.

Pomanjkanje samozavesti se je sčasoma umaknilo močni osebnosti in radovednem umu Nikole Tesle. Od vsega je imel najraje knjige in svojo strast je poskušal potešiti v domači knjižnici.

"Oče tega ni dovolil in bi pobesnel, če bi me ujel pri branju. Ko je ugotovil, da skrivaj berem, je skril vse sveče. Ni hotel, da si pokvarim oči. Vendar sem dobil loj, delal stenje in vlival loj, vsako noč sem zamašil ključavnice in špranje in bral, pogosto do zore, medtem ko so drugi spali," je zapisal Tesla, otrok nadpovprečnih staršev, ki so si za sina želeli duhovniške službe, a so bili vsi njegovi čuti osredotočeni na naravo, naravne pojave, stroje in njihove značilnosti ter razmerja, matematiko in fiziko. Nikola Tesla je želel biti inženir.

Očetove vaje urjenja uma

Teslova mama Đuka je bila najpomembnejša oseba v njegovem življenju. Tako je ostalo do konca njegovega življenja. Trdil je, da svoj izumiteljski dar pripisuje svoji materi, a v besedilih o svojem otroštvu omenja tudi naloge in vaje, ki mu jih je dnevno zadajal oče:

  • Oče je od Nikole zahteval, da ugiba misli drugih ljudi.
  • Izvajati je moral vaje v iskanju napak v neki obliki ali izrazu.
  • Prisilil ga je ponavljati dolge stavke.
  • Moral je veliko računati na pamet.

Kot je pozneje trdil Nikola, naj bi bil namen teh vaj tako krepitev spomina in uma kot tudi razvijanja kritičnega mišljenja. Kot številni inovatorji in kreativci je tudi Nikola Tesla zagovarjal tezo, da se mora človek med ustvarjanjem in razmišljanjem osamiti, na koncu še pišejo na zena.blic.rs.

https://www.metropolitan.si/odnosi/osebna-rast/nikola-tesla-najbolj-duhoven-znanstvenik-ki-je-izbrisan-iz-svetovne-zgodovine/

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"