N.Z. | 26. 10. 2023, 12:00
Živa fizika dr. Zdeslava Hrepića: "Zakoni narave obstajajo zato, da podpirajo življenje in našo igro v njem."
Medtem ko je človeške zakone mogoče kršiti in se ob tem izogniti posledicam, je z zakoni narave drugače.
Naj ponazorimo s primerom:
"Na avtocesti lahko prekoračiš dovoljeno hitrost in vseeno ne dobiš kazni. Ko pa gre za zakone narave, globoko razumemo, praktično in intuitivno, da nas obvezujejo v vsakem trenutku ter da veljajo za vse enako."
Primer takšnega zakona narave je gravitacija.
"Gravitacija nikoli ne počiva in si ne vzame odmora; se ne spremeni ali se poslabša. Ni mogoče skočiti s stola in lebdeti v zraku, ne glede na to, ali policist gleda ali ne. Lahko izbiraš – ali želiš to isto gravitacijo uporabiti za hojo, tek ali za ples. Nihče od nas ne odloča o tem, kako gravitacija deluje, lahko pa v veliki meri izbiramo, kako in za kaj jo bomo uporabili."
In takšnih zakonov narave je veliko.
Dr. Zdeslav Hrepić jih je v knjigi Živa fizika ne le poljudno opisal, ampak uporabil tudi kot življenjske metafore.
Nastal je svojstven duhovni priročnik, ki je hkrati profesionalen in življenjski, v katerem so svoje mesto našli fizikalni izrazi, kot so: zvov, fokus, resonanca, energija in celo kvantni preskok.
Narava kot največja učiteljica
Avtor, ki izhaja iz teze, da je narava naša največja učiteljica in da se v nje zakonih skrivajo modri življenjski nauki, ve povedati, da številni svetovni učitelji, posvetni in duhovni, prepoznavali zvoprednice med zakoni fizike in zakoni življenja.
Po principu zakona korespondence, ki pravi ’kakor zgoraj, tako spodaj’, med drugim zapiše: "Priljubljeni primer je fizikalni zakon akcije in reakcije, za katerega mnogi menijo, da se ga da uporabiti tako za razlago človeških odnosov kot tudi materialnih objektov. Za ta zakon je Earl Nightingale, pionir avdioprogramov za osebni razvoj, opazil: ’Isaac Newton nam je dal naravne zakone fizike, ki veljajo tako za ljudi kot za gibanje nebesnih teles. In eden od teh zakonov je, da za vsako akcijo obstaja enaka in nasprotna reakcija. Preprosto povedano to pomeni, da so vaši rezultati premosorazmerni s prizadevanjem, ki ste ga vanje vložili.’"
Načelo korespondence, ki spominja na svetopisemski rek ’Zgodi naj se tvoja volja, kakor v nebesih, tako na zemlji’, obstaja tudi znotraj fizike kot znanosti.
"V fiziki načelo korespondence povezuje področje kvantnega sveta (spodaj) s klasičnim makrosvetom (zgoraj)."
Modrost, ki jo ponuja narava, pa je uporabna tudi v vsakdanjem življenju.
Kako zelo, uspe v knjigi Živa fizika ponazoriti profesor fizike, raziskovalec izobraževalne metodologije in certificiran life coach. Njegova metoda Pot fizike je rezultat strastnega odkrivanja skupnih točk med zakoni narave, večnimi duhovnimi načei in praktičnimi strategijami življenja in življenjskega treninga.
Dr. Zdeslav Hrepić, ki ga številni poznajo tudi pod nadimkom dr. Z, se je po dobrih 20 letih življenja in dela v Ameriki vrnil v rodni Split in na svoj otok Brač, kjer tudi poučuje. Kadar ne potuje, svoj prosti čas najraje preživlja z ženo in hčerko v naravi, igra kitaro, poje in razlaga fizikalne principe uspeha kot profesor, govorec in life coach.
"Naključje je le ime za zakon, ki še ni prepoznan." - dr. Z.
Zakon narave kot življenjska metafora
Da bo potencialnemu bralcu bolj jasno, kako dr. Hrepić prevaja zakone narave v življenjske metafore, si iz knjige Živa fizika (najverjetneje ne zares po naključju) izposojamo naslednji zanimiv primer.
Zakon narave: OZEMLJITEV
Fizika: "Strelovod je ozemljen in če vanj udari strela, usmeri naboj v zemljo, da ne bi poškodoval hiše. Električen naprave, predvsem večje in tiste v kovinskem ohišju, so prav tako ozemljene. To jim daje referenčno točko in jih naredi varnejše za uporabo. Ozemljitev tako ustvari točko stabilnosti in poveča varnost pri delu z visokimi potenciali."
Življenjska metafora: ozemljitev v življenju pomeni enostavno stabilizirati se, vzpostaviti stik z realnostjo, si dati prostor, razmisliti o situaciji ali si vzeti počitek.
"Ozemljiš se lahko tako, da začutiš svojo prisotnost v telesu in v sedanjem trenutku. Ali pa se povežeš z Zemljo, fizično ali energijsko. Opazovanje iz ptičje perspektive ali iz metaperspektive ima prav tkao učinek ozemljitve,« pojasnjuje dr. Z. in nadaljuje: »Ozemljitev je orientacijska točka, zlasti v čustveno nabitih situacijah. Električni sunki in iskre so nenadni skoki električnih nabojev, ko se nakopičijo na eni strani in preskočijo na drugo. Iskre v življenju ustvarjajo tudi nenadne razelektritve – bodisi pozitivni ’življenjski naboji’ (kot vznemirjenje) ali negativni naboji (kot tesnoba). V obeh primerih ozemljitev stabilizira proces in uravnava pretok."
Ozemljitev je kot počep, da lahko skočite višje, je še jasen dr. Z..
Citat: "Prizemljena sem. Moj duh je prizemljen globoko v Zemlji. Sem mirna, močna, osredotočena in zbrana." - Carly Marie
Priporočilo: Poglejte si The Earthing Movie.
Živa fizika
Kakor znotraj, tako zunaj
"Ko človek spremeni svojo naravo, se spremeni tudi odnos sveta do njega. To je najvišja božanska skrivnost. To je čudovita stvar in vir naše sreče. Ni nam potrebno čakati, da vidimo, kaj bodo storili drugi." - Mahatma Gandhi
Knjiga Živa fizika je plod teoretičnih, izkustvenih, duhovnih in življenjskih spoznanj avtorja, ki že s pridom spreminja svet od znotraj (bralcev in slušateljev) navzven. Medtem ko avtor svoji poti pravi ’Pot fizike’, so jo pred njim tlakovali številni modri ljudje. Med njimi so bili fiziki, kot so Frijof Capra, Kunal Das, Vadim Zeland, Fred Alan Wolf, Theresa Bullard-Whyke ali Amit Goswami, pa tudi biologi, kot sta Bruce Lipton in Rupert Sheldrake, zdravnki, kot sta Joe Dispezna in Deepak Chopra, ter novinarji in raziskovalci, kot so Lynne McTaggart, Gregg Braden in Garry Zukav.
Pot fizike (in z njo lična knjiga Živa fizika) je hkrati sistem samorazvoja, življenjskega treninga in poučevanje fizike.