Zdaj pravi, da si želi, da bi prej vedela, kako delodajalci pravzaprav pričakujejo, da se boste pogajali.
Samantha Lenger je šele začela svojo kariero, vendar se je že pogajala o svoji plači. Izborila si je okoli 30 tisoč evrov več, kot so ji sprva ponujali za prvo službo po končanem študiju. Pogajala pa se ni niti osebno, temveč po elektronski pošti.
Kako ji je to uspelo?
Lengerjeva je na državni univerzi Severne Karoline zaključevala študij podjetništva, ko je dobila dve ponudbi za službo hkrati. Pritegnilo jo je eno podjetje, drugo pa je ponujalo malo večjo plačo. Zato je sestavila sporočilo za delodajalca v boljšem podjetju, v katerem je razložila, da se želi pridružiti ekipi, a da je dobila bolj mamljivo ponudbo: "Rekla sem, da sem zelo navdušena in res cenim ponudbo, vendar so mi pri drugem podjetju ponudili več denarja. Vprašala sem jih, ali mi lahko tudi oni ponudijo toliko."
Teden dni pozneje se je delodajalec odzval na sporočilo Lengerjeve: 9 tisoč evrov višja plača in drugi bonusi, ki so skupno nanesli na približno 30 tisoč evrov večji dohodek od prvotne ponudbe. Lengerjeva zdaj dela kot tržnica in se ves čas pogaja s strankami in prodajalci v imenu lastnega podjetja.
Pogajanje
Lengerjeva si želi, da bi prej vedela, da delodajalci pričakujejo, da se boste pogajali: "Zavedajte se, da vsak delodajalec pričakuje, da se boste pogajali, ali se vsaj zaveda, da ni izključeno, da boste to storili." Mlade delavce spodbuja, da se počutijo opolnomočeni glede svojega znanja in sposobnosti in se pogajajo o plačilu glede na trenutni trg.
Čeprav se morda ne počutite dovolj samozavestne pri izražanju svojih pričakovanj, si zaslužite pošteno vrednotenje dela. Prav zato, ker pa je pogajanje za plačo lahko stresno in povzroča tesnobo, se je 24-letnica odločila, da se pogaja prek elektronske pošte, je povedala za CNBC Make It.
Izborite si najboljšo ponudbo
Če nimate konkurenčne ponudbe, lahko za primerjavo najdete informacije o plačah v drugih podjetjih prek spletnih zbirk podatkov o plačilih, kot sta LinkedIn ali Glassdoor. Še bolje: vprašajte svoje bližnje. Ko je Lengerjeva tehtala svoje možnosti, je prijatelje, ki so dobivali ponudbe na istem področju, vprašala o plačah, ki jih dobivajo.
Na razgovoru je prav tako pravi čas, da se pogajate še o čem drugem – kot so morebitni bonusi, delo od doma, plačan dopust ali vaš datum začetka dela.