Telo ima sposobnost samozdravljenja: ste že slišali za brainspotting?

15. 4. 2024, 08:00 | Patricija Fašalek
Deli
Telo ima sposobnost samozdravljenja: ste že slišali za brainspotting? (foto: Profimedia)
Profimedia

Terapevtska metoda se osredotoča na telesne posledice travme.

Brainspotting je relativno nova vrsta terapije, ki je bila oblikovana z namenom, da ljudem pomaga doseči, sprocesirati in predelati travmo, negativna čustva in bolečino. Metodo je razvil psihoterapevt David Grand na podlagi dela z ljudmi, ki so preživeli travmo, zdaj pa jo uporabljajo številni strokovnjaki za duševno zdravje, saj je učinkovita za zdravljenje različnih vrst duševnih stisk, piše GoodTherapy

Bogata zbirka dokazov kaže, da se travma shranjuje v telesu in spreminja delovanje naših možganov. Travma vpliva na čustva, spomin in fizično zdravje, brainspotting pa aktivira notranjo zmožnost telesa, da se samo ozdravi. Raziskave kažejo, da brainspotting deluje na limbični sistem, določene možganske strukture (povezane s čustvi, dolgoročnim spominom, kognicijo, motivacijo in nadzorovanjem impulzov) in druge predele, ki vplivajo na naše dobro počutje.

Dogodke, ki na nas tako močno vplivajo, da jih v danem trenutku ne moremo prenesti, potlačimo, saj nam to omogoča preživetje.

Dogodke, ki na nas tako močno vplivajo, da jih v danem trenutku ne moremo prenesti, potlačimo, saj nam to omogoča preživetje.

Profimedia

Smer pogleda in občutki

"Brainspotting je izredno učinkovita in usmerjena psihoterapevtska metoda, ki s svojim delovanjem omogoča prepoznavo, predelavo in sprostitev globinskih nevrofizioloških izvorov travme, disociacije ter širokega spektra psiholoških in telesnih simptomov," navaja spletna stran Brainspotting Slovenia in pojasnjuje:

"Temelji na naravnem fenomenu povezanosti med smerjo našega pogleda in našimi občutki. Je psihoterapevtski pristop, ki uporablja vidno polje, da določi ustrezen očesni položaj, točko pogleda, v kateri klient čuti močan telesni ali čustveni odziv, ki ga imenujemo 'brainspot'."

Travma in potlačitev

Vsi dogodki v našem življenju so shranjeni kot spomin v možganih in telesu, pa razlaga integrativna psihoterapevtka Jana Potočnik: "Prijetnih dogodkov se spominjamo, se iz njih učimo in so del sedanjosti. Če pa doživimo dogodek, ki je izjemno ogrožajoč in v nas sproži močne čustvene reakcije (občutke strahu, groze, nemoči in izgubo kontrole), s katerimi se ne zmoremo spoprijeti, govorimo o travmatičnem dogodku."

Dogodke, ki na nas tako močno vplivajo, da jih v danem trenutku ne moremo prenesti, potlačimo, saj nam to omogoča preživetje. Vendar pa travmatična doživetja s potlačitvijo postanejo 'zamrznjena' v naših možganih in negativno vplivajo na naše življenje, pravi Potočnik:

Brainspotting je dragoceno orodje, ki ga uporabljamo poleg tradicionalne terapije, saj poveča globino in učinkovitost psihoterapije.

Brainspotting je dragoceno orodje, ki ga uporabljamo poleg tradicionalne terapije, saj poveča globino in učinkovitost psihoterapije.

Profimedia

"Več je bilo tovrstnih bolečih dogodkov in bolj so bili ogrožajoči, večja je bila potreba po potlačevanju, večji vpliv imajo na naše življenje. Danes se izražajo kot občutki nemoči in obupa, tesnobe, panični napadi, depresija, sram, občutki nevrednosti, izbruhi jeze, razdražljivost, stalna mišična napetost, nespečnost, slabša koncentracija, pretirana budnost in pozornost, nezaupanje, preplavljenost s čustvi ali otopelost, nočne more in številni drugi simptomi."

S pomočjo brainspottinga lahko odkrijemo in predelamo boleče vsebine, do katerih klasična pogovorna terapija nima dostopa, je prepričana.

Zdravljenje in transformacija

"Brainspotting izhaja iz predpostavke, da je vsako doživljanje v našem življenju shranjeno v našem telesu in možganih, čeprav se ga ne spomnimo. Do njega pa lahko dostopamo s stikom z občutenjem v telesu in izbiro ustreznega očesnega položaja. Telo ima sposobnost samozdravljenja, ob ustrezni podpori in v varnem okolju pa zmore pozdraviti psihološke simptome podobno kot zdravi fiziološka obolenja. Metoda aktivira in pospešuje naravno zdravilno moč telesa in možganov ter telo podpira, da se znova povrne v stanje pred travmatsko izkušnjo," pa opisuje psihoterapevtka Sabina Gombač.

Brainspotting je dragoceno orodje, ki ga uporabljamo poleg tradicionalne terapije, saj poveča globino in učinkovitost psihoterapije. Osredotoča se na kompleksno povezanost med umom in telesom, omogoča globljo čustveno predelavo in opolnomoči kliente, da dosežejo pravo zdravljenje in transformacijo, pa je prepričana dr. Cara Gardenswartz.

Lahko umremo zaradi zlomljenega srca?

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec