N.Z. | 12. 12. 2022, 12:19
Kako je 3-letna Emmy na prvem recitalu s svojo čustveno reakcijo očarala splet (in svet)
V videu, ki ga je posnela dekličina mamica, nato pa je obšel splet (in svet), je mala Emmy na plesnem podiju nekje v Massachusettsu videti zbegana in prestrašena. In kako naj ne bi bila, ko pa gre za njen prvi recital, skupaj z več deset vrstniki pred mnoštvom neznanih ljudi.
In potem se zgodi trenutek, ki je očaral vse.
V trenutku, ko deklica v občinstvu končno najde svoje starše, stare starše, tete, strica in mlajšo sestrico, se njen obraz in prej toga, anksiozna, telesna govorica popolnoma spremenita. Silna čustva vnovične povezanosti z obrazi, ki jih v množici neznancev prepozna, jo tako prevzamejo, da ne more skriti solza sreče.
S čustvi nabit video je na Twitterju v daljši niti analizirala tudi raziskovalka travme, predavateljica in govornica Suzanne Zeedyk, ki jo v nadaljevanju (prevedno) povzemamo.
Oglejte si video
Da pa boste v polnosti razumeli, o čem govori Suzanne Zeedyk, vas najprej vabimo k ogledu videa.
Omg her reaction.. 🥺
— Buitengebieden (@buitengebieden) December 8, 2022
🎥 IG: mamakrow pic.twitter.com/YUf2jw5YF7
Ste dobili kurjo polt in vas je preplavil tisti čudoviti občutek, kako je na svetu vendarle vse dobro in prav?
Po Suzanne Zeedyk se je zgodilo naslednje ...
Analiza (povzeta s Twitterja)
- ... od prvih štirih sekund do trenutka, ki je ganil splet:
Na začetku videa vidimo, kako toge so njene roke, dlani stiska v pesti. Drži jih rigidno, pod istim kotom. Sploh se ne premikajo, ko se obrača naokoli. Prve štiri sekunde njena telesna govorica izdaja napetost in anksioznost. (poskusite video gledati brez zvoka, da vas bo ta manj motil)
Anksioznost je jasno vidna tudi na njenem obrazu. Dogaja se nekaj fascinantnega, zato je vredno pritisniti na pavzo in pomisliti: Neverjetno, kako čustveno izrazen je lahko človeški obraz (Seveda se lahko naučite to skriti, pa vendar bodo trenutki, ko se bodo ta nezavedno razkrila)
4. We can read t anxiety on her face, too. There is something fascinating in taking time to pause & think: Gosh, yes, human beings' facial expression convey their emotional experience. (Yes, you can learn to hide it. In unaware moments, insights might still slip through.) pic.twitter.com/cnSVXrwo6t
— Suzanne Zeedyk (@suzannezeedyk) December 10, 2022
Še vedno je anksiozna. Zdaj smo v 8. sekundi videa. Izraz njenega obraza dobro ilustriral polivagalno teorijo, ki pravi, da je prvi človekov odziv na stres vedno v poskusih komuniciranja čustev z drugimi. Iščemo pomoč. Zato tudi imamo tako močno oživčene obrazne mišice.
In jasno prepoznamo TRENUTEK, ko zagleda svoje ljubljene. To lahko vidimo na njenem obrazu, v njenem nasmehu, že v naslednjem trenutku pa v njenem celem telesu. Ne more skriti veselja in olajšanja. In vse se zgodi v 9. sekundi videa.
7. We know the MOMENT she sees her loved ones. We can see it on her face, in her smile, and shortly it will take over her whole body. She cannot hide the joy & relief. That happens as we go into Second 9. pic.twitter.com/kemiYAIpv3
— Suzanne Zeedyk (@suzannezeedyk) December 10, 2022
Tukaj je. Povsem jo prevzame. To je tisti trenutek, ki gledalce očara. Njena čustva so tako jasno razvidna, pomaga pa tudi dejstvo, da še vedno vzdržuje očesni stik, in lahko vidimo, da je njena pozornost nekam usmerjena. Naši možgani ’razumejo’ zgodbo, ki jo vidijo. Neverjetno.
Naredila je, kar počnemo vsa človeška bitja: dala je signal, ki pravi ’Hej, zdaj sva povezana’. Pomaha. Na široko in pogumno in energično. Gibanje njenega telesa sporoča nekaj o njenih čustvih, enako močno izrazen je njen obraz. In nikar ne spreglejte njene roke. Obe roki sta sproščeni, razširjeni, odprti.
9. She does what all of us human beings do: She gives t signal that says 'Hello! We're connected.' She waves. Big &bold &energetically. The rate of her body movements say somethng about her emotions as well as her face.
— Suzanne Zeedyk (@suzannezeedyk) December 10, 2022
And don't miss her hands. BOTH hv relaxed, expanded, opened. pic.twitter.com/POpkW9TkMW
In zdaj ima problem. Noče izgubiti povezave, zato roke še vedno drži kvišku. Medtem pa sta jo tudi že preplavila olajšanje in radost, zato ne more zadržati solza. In potem ne vidi več prav dobro. Zares veliko se dogaja naenkrat.
Solze tečejo v potokih. Z obema rokama gre prek lic, da bi si jih obrisala. Jok olajšanja je nekaj zdravega. Prepogost v zahodni kulturi od otrok zahtevamo, da impulz po joku zatrejo. Ampak solze so del močnega čustvenega cikla, ki ga lahko opazujemo tu.
11. Here come t tears, flowing. Both her hands hv to go to her face to take care of them. Crying at relief is a healthy thing. Too often Western culture tries to repress tears in childrn. But tears are part of t intense emotional cycle we are seeing here. https://t.co/cqsSuEki5a pic.twitter.com/zsHxiZVDl5
— Suzanne Zeedyk (@suzannezeedyk) December 10, 2022
Počaščeni smo lahko,, da smo bili priča otrokovemu reševanju čustvenega problema. Zdaj poskuša ostati v kontaktu s svojimi (čeprav so ti na drugem koncu sobe), hkrati pa se poskuša zbrati (in poskrbeti za solze). To poskuša z zamenjavo rok.
Potem poskuša ploskati z obema rokama – stegne jih daleč predse v smeri svojih bližnjih. Še vedno ji tečejo solze, zato mora občasno poskrbeti zanje (in vsak trenutek se bo morala povsem posvetiti začetku predstave. Nadvse kompleksno!)
13. She tries clapping with both hands - stretched out toward her loved ones. But the tears are still flowing and so then she has to take care of them. (And any minute now she is also going to have to focus on this performance! Very complex!) pic.twitter.com/KM9wOsOAZN
— Suzanne Zeedyk (@suzannezeedyk) December 10, 2022
In prišli smo do konca videa, ko naredi nekaj posebnega! Pogleda proti svojim ljubljenim s sramežljivim nasmehom in se nekoliko skrije med svoja ramena. Skoraj tako, kot bi nekako kukala izza sebe. Želi ostati v kontaktu, a se zdi skoraj malo preveč.
Tako lep prikaz tega, čemur profesor Vasu Reddy reče ’sramežljivi nasmeh’. To opažamo pri že zelo majhnih otročičih. Tak nasmeh se zgodi, ko želimo ostati povezani z nekom, a smo hkrati preplavljeni zaradi njihove pozornosti. Zato se trudimo tako skriti čustva kot povezanost.
15. That's an example of what Prof Vasu Reddy calls a 'coy smile'. These start as very young babies. These smiles happen when we want to stay connected to someone, but we're overwhelmed by their attention. So we try to do hiding & connection at the same time. pic.twitter.com/ETCnIIvk2N
— Suzanne Zeedyk (@suzannezeedyk) December 10, 2022
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču