Marijana Podhraški | 15. 4. 2023, 20:00

Ko se duša zlomi: "Mladim želimo pokazati, da niso sami in da nam je mar za njih"

Profimedia

Dogodki, kot je medvrstniški pretep v Celju, med drugim govorijo tudi o tem, da ne vemo, kaj se danes dogaja z mladimi. Se v naši družbi dovolj zavedamo in se sploh znamo odzivati na njihove duševne stiske? Te naj bi se v času covida še poglobile, v državnem zboru so jih nedavno naslovili tudi najvišji vladni predstavniki. A na koga se lahko mladostnik obrne, ko bližnja okolica zataji in ko potrebujejo nekoga na svoji strani? 

V času digitalne komunikacije in družbenih medijev, ko nikamor več ne gremo brez telefona, kar še posebej velja za mlade, so pri Zavodu Vozim in Mladinskem centru Dravinjske doline kot eno od poti reševanja duševnih stisk mladih ubrali prek Instagram profila. Tega so poimenovali Dušozlom, mladim pa je na voljo za najrazličnejša vprašanja, ki jih pestijo v nekem trenutku in ko potrebujejo odgovore, podporo ali pomoč. Skrbnice profila — gre za tri študentke psihologije — mladim prisluhnejo ter na pozitiven in motivacijski način pristopajo do njihovih duševnih stisk. Omenjeni Instagram profil mladim predstavlja orodje, kjer lahko izrazijo svoje počutje in hkrati s tem prispevajo k premagovanju tabujev povezanih z duševnimi težavami med mladimi in na splošno.  

Anonimno o svojih težavah

Tinkaro Prosenc, ena od treh gonilnih sil Dušozloma, smo prosili, da nam pove več o njegovem delovanju, o najpogostejših vzrokih, da se mladi obrnejo na njih ter tudi, kako vse jim pomagajo. 

Kako je profil nastal in kakšen je njegov namen?

Obdobje srednje šole in študija je viharno obdobje oziroma obdobje velikih in pomembnih sprememb, od vpisa v srednjo šolo, mature, prehoda na študij, romantičnih razmerij, študentskega življenja itd. Vse te spremembe pa imajo pomemben vpliv na mlade in na njihovo duševno zdravje. Prek Dušozloma lahko z nami na anonimen način podelijo svoje stiske, težave ali pomisleke, mi pa jim ponudimo roko in pomoč. Na nas se lahko obrnejo kadarkoli, podnevi ali ponoči, med tednom ali med vikendom. Ponudimo jim prostor, v katerem lahko z nami delijo popolnoma vse, tako dobre kot slabe stvari. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @dusozlom

Težave tudi naslovimo s pomočjo Instagram objav, Instagram zgodb ali zasebnih sporočil, prek profila ponudimo splošen opis neke težave ali stiske, torej kaj mladi sploh doživljajo, kako imenujemo to doživljanje, kdaj in zakaj se pojavi itd., ob tem pa objavimo še vsaj tri praktične nasvete. Z našo oporo in pomočjo jim pokažemo, da niso sami in da nam je mar za njih. Tekom študija smo si s kolegicama Zojo Anžur in Uršo Likar nabrale veliko strokovnega znanja, tega prenašamo na mlade in jim z njim pomagamo. 

"Mladim osvetlimo, kaj pravzaprav doživljajo in jim pri tem skušamo pomagati ali v obliki nasvetov ali v obliki usmeritve k strokovnjakom."

Zakaj se po vašem mnenju nekdo raje obrne na vaš profil kot denimo na kakšno telefonsko svetovalnico?

Ne bi ravno rekla, da se mladostniki raje obrnejo na naš profil kot na razne telefonske svetovalnice. Mislim pa, da mladi niso toliko seznanjeni z raznimi oblikami pomoči oziroma jim je ideja, da bi nekoga poklicali za pomoč, precej tuja. Družbena omrežja, še posebej Instagram, so jim zelo dobro poznana, navsezadnje živimo v dobi tehnologije in razcveta družbenih omrežij. Mladi veliko časa preživijo na družbenih omrežjih, obenem se na spletu počutijo bolj lagodno. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @dusozlom

Moram pa izpostaviti, da s kolegicami mlade v stiski ves čas usmerjamo naprej k strokovnjakom. Velikokrat jim posredujemo kontakte različnih telefonskih svetovalnic in jih spodbudimo h klicu. Obenem jim zagotovimo, da bo tudi tam pogovor anonimen in brezplačen.

Mladi in njihove težave

Kako se odločate, katere probleme boste izpostavili v v objavah na profilu? Kdo skrbi za grafično podobo objav, kdo napiše nasvete?

Trudimo se, da bi naslovile vse stiske mladih, saj so vse pomembne in vredne naslavljanja. Katero težavo oziroma stisko bomo izpostavile v objavah, se večinoma odločimo na podlagi premisleka, ali se s podobno težavo lahko sooča več mladih, ampak jih je strah tovrstno stisko priznati. Želimo namreč, da naše objave dosežejo in pomagajo čim več mladim.

Za celotno aktivnost profila Dušozlom skrbimo me tri, ustvarjamo tudi grafike, pišemo nasvete in objave ter komuniciramo z mladimi. Za samo vizualno podobo Dušozloma je zaslužna agencija Luna \TBWA, s pomočjo umetne inteligence so ustvarili vizuale Dušozlom profila, z orodjem Midjourney so ključne besede pretvorili v slike. Posebnost teh slik je, da lahko posamezno sliko vsak razume drugače in na svoj način - vsak posameznik se lahko "vidi" v teh slikah.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @dusozlom

Katere probleme mladi najbolj izpostavljajo in ali so negativna čustva morda tudi "sezonska" (pred prazniki, počitnicami, ko se poveča osamljenost in občutek praznine itd.)?

Problemi, ki jih mladi izpostavljajo, so zelo raznoliki. Na profilu smo že spregovorile o osamosvajanju, samopodobi, testni anksioznosti, spopadanju s stresom, žalovanju ob izgubi bližnje osebe in hišnega ljubljenčka, spolnih odnosih, romantičnih razmerjih, prijateljstvih, konfliktih s starši, prevelikih pričakovanjih staršev in še bi lahko naštevala. Stiske doživljajo v vseh obdobjih, nekega porasta stisk med prazniki ali počitnicami nismo zaznale oziroma jih mladi niso izpostavili. Vseeno pa vemo, da lahko med prazniki ali v določenih  obdobjih pride do povečanja negativnih čustev pri vseh ljudeh, ne samo pri mladih. Iz tega razloga smo tematiki Sezonske depresije in Praznične (ne)sreče naslovile v rubriki objav "Pogovorimo se o …".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @dusozlom

Kaj menite, da najbolj pripomore k tesnobi mladih?

Kot sem omenila že zgoraj, sta mladostništvo in prehod v odraslost življenjski obdobji, v katerih prihaja do pomembnih in velikih sprememb. Mladi se v tem obdobju preizkušajo v samostojnosti, "odraslosti", romantičnih in prijateljskih odnosih in so na začetku svoje karierne poti. Še bolj pomembno, mladi se iščejo in spoznavajo, kdo sploh so in kaj želijo doseči v življenju. V tem obdobju izoblikujejo svoje vrednote, prepričanja in svojo identiteto. Sliši se kar pomembno obdobje, kajne? In tudi zares je.

"Teža pomembnih odločitev, sklepov in drugih dogodkov, mladim povzroča občutke negotovosti, strahu pred prihodnostjo in pred napačnimi odločitvami ter seveda tesnobe."

Naslavljanje stisk in svetovanje

Kaj svetujete, kako ukrepate, če vidite, da gre pri mladostniku ali mladostnici za hudo duševno stisko? Ali od vas pričakujejo tudi pomoč? Imate tudi kakšne tovrstne primere ali izkušnje?

Na našem profilu smo že imeli nekaj primerov, ko smo prepoznale hudo stisko pri mladi osebi. Velikokrat so nam posamezniki sami pisali v zasebna sporočila ali pa stisko delili preko Instagram zgodb, odgovorili na naše tedensko vprašanje, kako se počutijo, kaj jih teži itd. V tovrstnih situacijah se osebi najprej zahvalimo in jo pohvalimo, da se je obrnila na nas in z nami delila svoje doživljanje. Povemo tudi, da se zavedamo, da je delitev stiske terjala veliko poguma in moči. Zatem skušamo stisko nasloviti.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @dusozlom

Delamo na tem, da osebi vzbudimo občutek, da smo zaznale njeno stisko in da se nam ta zdi pomembna in vredna pomoči. Osebi skušamo podati kakšen nasvet, vsekakor pa usmerimo k strokovni pomoči. Običajno posredujemo več brezplačnih telefonskih številk ali pa usmerimo k določeni, organizacijam kot so Posvet, #tosemjaz, zaupni telefon Samarijan, TOM telefon.

Kaj je razlog, da ste se odločili ravno za delo na področju duševnega zdravja mladih?

Kako že pravijo? Na mladih svet stoji ... Na tovrstno delo sem sicer naletela slučajno, pri čemer se nisem ozirala na to, ali gre za duševno zdravje otrok, mladih ali odraslih, kajti vsak posameznik si zasluži biti slišan in deležen pomoči. A so mladi mogoče v današnjem svetu še posebej na udaru in doživljajo še toliko večje število stisk. Na tem mestu bi se rada zahvalila vsem našim sledilcem in poudarila, da je profil naše skupno delo, saj ga vsak dan ustvarjamo skupaj, z roko v roki.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice