N. V. | 9. 4. 2024, 08:00
Glasba ima močan vpliv na dojenčke v maternici – zato pazite, kaj poslušate!
Kakšno glasbo naj posluša nosečnica?
Poslušanje glasbe med nosečnostjo ne bo imelo le pomirjujočega učinka na nosečnico, ampak bo pozitivno vplivalo tudi na nerojenega otroka. Dokazano je, da ima glasba veliko vlogo pri razvoju možganov pred rojstvom.
Okoli 16. ali 18. tedna nosečnosti malček prvič zasliši zvok. Do 24. tedna se začnejo ušesa hitro razvijati in dokazano je, da dojenčki obrnejo glavo kot odgovor na glasove in zvoke. Nerojeni otrok zato že lahko prepozna materin glas in tako lahko pogovarjanje in petje otroku pomagata, da razvije povezavo z materjo že pred rojstvom.
Kakšno glasbo naj posluša nosečnica?
V tretjem trimesečju bo dojenček zagotovo slišal glasbo, ki jo predvajate. Klasična glasba, nežni zvoki, kot so uspavanke, in čudovite melodije, ki vzbujajo srečo, so zasnovane tako, da pomirjajo, saj gre za preproste, ponavljajoče se melodije. Takšna glasba pomaga stimulirati otrokov slušni sistem in spodbuja zdrav razvoj možganov. Poleg tega so raziskave pokazale, da je večja verjetnost, da bodo otroci, ki so bili v maternici izpostavljeni klasični glasbi, pozneje v življenju pokazali zanimanje za glasbo.
Pomembno je, da se nosečnice izogibajo preglasni ali agresivni glasbi, saj lahko to povzroči stres tako zanje kot za dojenčka. Prav tako nikoli ne polagajte slušalk neposredno na trebuh. Medtem ko zvok potuje skozi amnijsko tekočino do otroka, se samo še okrepi in doseže nevarne ravni, ki poškodujejo občutljiva ušesa otroka.
Zakaj dojenček brca, ko mati posluša glasbo?
Ni jasnega odgovora, zakaj dojenčki brcajo, ko slišijo glasbo, vendar obstaja nekaj možnih razlag. Mogoče je, da glasba stimulira njihov živčni sistem, zaradi česar se v odgovor premaknejo. Možno je tudi, da poskušajo plesati: ustvarjajo ritem z brcanjem v skladu z glasbo. Nekateri strokovnjaki verjamejo, da lahko tudi dojenčki izražajo svoje veselje ali navdušenje, ko slišijo glasbo, v kateri uživajo.
Ne glede na razlog je jasno, da glasba močno vpliva na dojenčke in lahko povzroči, da se gibljejo in razvijajo na načine, ki se sicer ne bi.