Gre za vprašanje, s katerim se v sodobnih časih verjetno sooča marsikdo.
In kako sploh odpreti to temo? Včasih ni lahko. Tako podjetje Mikro + Polo v sodelovanju s Kreativno bazo vabi na dobrodelno konferenco MEN-TAL, ki bo potekala v sredo, 21. maja, v Cankarjevem domu. Gre za prvo širšo razpravo o duševnem zdravju podjetnikov, menedžerjev in zaposlenih v Sloveniji, s posebnim poudarkom na izzivih, s katerimi se v poslovnem svetu soočajo moški.
Konferenco je idejno zasnoval direktor podjetja Mikro + Polo Marko Verdev, ki je lani pri založbi Baletrina izdal knjigo z naslovom Govorim: "Ko sem sam izkusil izgorelost, sem spoznal, kako močna je tišina okrog nas – v podjetjih, v pisarnah, v vodstvih. Ustvarili smo MEN-TAL, ker verjamem, da o duševnem zdravju ne smemo več šepetati, ampak odkrito govoriti. Cilj konference je preprost – dati ljudem orodja, pogum in podporo, da bodo znali prej prepoznati, kar jih tiho teži. In da bodo vedeli, da niso sami." Kot sporočajo organizatorji, bo konferenca odprla prostor za pogovor, razbijala tabuje in ponujala konkretne rešitve za obvladovanje izzivov v poslovnem svetu.
Ker gre za dobrodelni dogodek, bodo vsa zbrana sredstva namenjena podpori dobrodelnim organizacijam, ki se ukvarjajo z duševnim zdravjem. Tako partnerji kot tudi nastopajoči bodo sodelovali brezplačno, saj verjamejo v pomen te tematike za prihodnost naših podjetij in skupnosti.
Svoje poglede na duševno zdravje v delovnem okolju bodo predstavili Body & Mind Coach Gregor Kirsch, poslovni in športni psiholog Aleš Vičič, antropolog dr. Dan Podjed, psihologinja dr. Vita Poštuvan in psiholog mag. Monishankar Singhaj. Po predavanjih bo mogoče prisluhniti dvema okroglima mizama, ki bosta omogočili poglobljeno razpravo o ključnih temah duševnega zdravja na delovnem mestu. Na okrogli mizi Izgorelost in duševne stiske na delovnem mestu bodo psihologinja in predstojnica katedre za psihologijo na Filozofski fakulteti dr. Eva Boštjančič, psihiater in specialist za komunikacijo dr. Željko Čurič in koordinatorka EAP Julija Peklar delili svoje izkušnje in strokovne nasvete o tem, kako prepoznati simptome izgorelosti pri sebi in drugih ter kakšno vlogo imajo strokovnjaki za človeške vire ter kadrovniki pri preprečevanju duševnih težav v delovnem okolju.
Okrogla miza Ali moški jočemo? bo namenjena moškim, ki se v poslovnem svetu pogosto spopadajo z duševnimi težavami, vendar o teh le redko spregovorijo. Avtor več življenjskih priročnikov in predavatelj Aljoša Bagola, igralec in humorist Boris Kobal ter podjetnik in avtor Marko Verdev bodo razpravljali o tem, zakaj moški tako redko izražajo svoje stiske, kako se soočajo z ranljivostjo in kaj to pomeni za njihov osebni in profesionalni razvoj. Konferenco bo povezovala voditeljica Blažka Müller.
Teh dejstev o duševnem zdravju ne gre prezreti:
- 85.000 ljudi v Sloveniji živi z depresijo, 80.000 pa jih ima anksiozne motnje.
- Moški so v duševni stiski še posebej ranljivi – leta 2022 je zaradi samomora umrlo 321 moških in 81 žensk, kar pomeni štirikrat večjo ogroženost moških.
- Vsak delovni dan zaradi samomora umreta dva moška, kar kaže na pomanjkanje odprtega pogovora in podpore, zlasti med podjetniki in vodjami.
- Duševne težave v delovnem okolju povzročijo izgubo od 3 do 4 % BDP.