Kaj narediti, ko se nekdo razjoče? (Nikar ne recite teh pogostih fraz, prijatelja boste še bolj razburili)

2. 6. 2024, 09:00 | N. V.
Deli
Kaj narediti, ko se nekdo razjoče? (Nikar ne recite teh pogostih fraz, prijatelja boste še bolj razburili) (foto: Profimedia)
Profimedia

Namesto da izgovorite običajne fraze, poskusite narediti teh pet stvari, ki res pomagajo.

Veliko ljudi ne ve, kaj storiti, ko so ob človeku, ki je razburjen in joka. Prijatelji takrat od vas pogosto pričakujejo podporo in razumevanje in vi seveda želite pomagati, a včasih preprosto ne veste, kje začeti, zato se vaš pogovor skrči na običajne fraze "pomiri se", "vse bo v redu", "ne jokaj" in podobno. Te fraze ne pomagajo zares. Namesto običajnih fraz poskusite narediti nekaj, kar je lahko dejansko koristno.

Kaj narediti, ko se nekdo razjoče?

Namesto tega lahko postavite nekaj vprašanj, jim izrečete podporne stavke in pokažete zanimanje za vedenje prijatelja. Podajamo pet nasvetov, kaj storiti, ko se nekdo razjoče:

Ne govorite običajnih fraz, kot so "pomiri se", "vse bo v redu" in "ne jokaj". Naredite stvari, ki bodo dejansko pomagale.

Ne govorite običajnih fraz, kot so "pomiri se", "vse bo v redu" in "ne jokaj". Naredite stvari, ki bodo dejansko pomagale.

Profimedia

1. Bodite tam zanje

Včasih vam ni treba reči ničesar, dovolj je, da ste s to osebo v skupnem prostoru, da se vam nikamor ne mudi in ne želite čim prej pobegniti iz neprijetnega položaja. Bodite tam za prijatelje – fizična prisotnost in čas sta pogosto zelo cenjena v težkih situacijah, zato vam ni treba preveč skrbeti, kaj boste povedali, le vzemite si dovolj časa, da delate družbo osebi, ki vas potrebuje.

2. Naj se počutijo varno

Marsikomu je nerodno jokati v javnosti. Če ste v taki situaciji, ponudite prijatelju, da gresta skupaj na miren kraj, ki je izoliran od drugih in kjer se bosta počutila varno. Lahko je stranišče, avtomobil ali bližnji park.

Pustite osebi, da se zjoka in iz sebe izlije težka čustva.

Pustite osebi, da se zjoka in iz sebe izlije težka čustva.

Profimedia

Naj joka. Izražanje čustev ni slabo, verjetno se bo oseba bolje počutila, ko se bo sprostila vseh negativnih čustev in zbrala moč za naprej.

3. Vprašajte, kaj potrebujejo

Vsak človek se drugače odzove, ko je žalosten ali razburjen. Nekdo mora biti sam, nekdo želi biti za vsako ceno v družbi, nekdo pa je rad samo z najbližjo osebo.

Ne morete uganiti, kaj si nekdo želi, lahko pa vprašate: "Kaj lahko storim, da ti pomagam?", "Ali želiš biti sam ali želiš, da ostanem?" in podobno. Naredite tako, kot oseba od vas zahteva, brez dodatnih vprašanj, da ne povzročite dodatnega pritiska in da čim bolj pomagate osebi, ki preživlja težko obdobje.

4. Ponudite fizični dotik

Objem je pogosto dobra možnost in marsikomu je všeč, vendar še vedno obstajajo ljudje, ki se radi popolnoma vzdržijo fizičnega dotika. Če gre za zelo bližnjo osebo, za katero veste, da ima rada objeme in takšno bližino, jo objemite, kadar joče. Če pa se znajdete v situaciji, ko joče vaš kolega iz službe ali znanec, najprej postavite vprašanje: "Ali te moti, če te objamem?" ali "Želiš objem?" Tako ne boste povzročili dodatnega nelagodja.

5. Pozorno poslušajte

Osebi, ki joče, se v celoti posvetite in jo poslušajte. Če jo vprašate, kaj je narobe, in ne odgovori, ne sprašujte več. Sprejmite vse, kar reče, in se osredotočite na podpirajoče poslušanje, piše Lepa&Srećna. Bodite pozorni nanjo in bodite pozorni na to, kaj govori in kako to govori. Spodbujajte jo, naj se pogovori s terapevtom, če prepoznate znake depresije ali če potrebuje dodatno podporo.

Kdor ne skače, ni … "Nemc"?! Zdaj še najbolj prepoznavni navijaški slogan ni več naš

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec