Kako premik ure vpliva na ljudi? (Ne pozabite, jutri bomo spali eno uro dlje)

28. 10. 2023, 08:00 | N. V.
Deli
Kako premik ure vpliva na ljudi? (Ne pozabite, jutri bomo spali eno uro dlje) (foto: Profimedia)
Profimedia

Govorilo se je, da bomo premikanje ure ukinili, a do tega še kmalu ne bo prišlo.

Nocoj bomo prešli na zimski čas. V noči z 28. na 29. oktober bomo kazalce na uri premaknili za eno uro nazaj in pridobili eno uro spanca.

Se ni govorilo, da bomo premikanje ure ukinili?

Evropska unija je sicer že leta 2018 predlagala ukinitev premikanja ure, a države članice Evropske unije o tem še vedno niso dosegle dogovora. Marca se je pojavila nova pobuda evroposlancev, naj se premikanje ukine, a napredka ni.

Članice Evropske unije se ne poenotijo, nekatere se bolj nagibajo k stalnemu poletnemu času, druge k zimskemu. Slovenska vlada je bila denimo bolj naklonjena stalnemu zimskemu času – Slovenci so se v anketi večinsko izrekli za poletni čas, prav tako je hrvaška vlada zaradi pozitivnih učinkov na turizem zagovarjala stalni poletni čas.

Ali ste vedeli, da v teh državah ne premikajo ure?

Dejstvo je, da bomo uro premikali vsaj še nekaj let. Evropska komisija je namreč že pred časom v uradnem listu Evropske unije objavila časovni razpored poletnega časa do leta 2026.

Kaj pravijo strokovnjaki za spanje?

Strokovnjaki za spanje zagovarjajo stalni zimski čas, saj naj bi bil bolj usklajen z našim naravnim ritmom oziroma našo biološko uro, poroča N1. Evropsko združenje za raziskave spanja v pismu Evropski komisiji navaja, da bi stalni zimski čas "izboljšal spanec, imel pozitivne zdravstvene učinke na srce in telesno težo. Znižala bi se incidenca raka, zmanjšala bi se poraba alkohola in tobaka. Ljudje bi bili psihološko bolj zdravi, izboljšala bi se učinkovitost v šoli in službi".

Kako premik ure vpliva na ljudi? 

Ko se ura premakne nazaj, je večina ljudi vesela dodatne ure spanja. Imamo priložnost, da bolje izkoristimo naravno svetlobo in se zbudimo v bolj svetlem jutru. To lahko pozitivno vpliva na razpoloženje in splošno počutje, saj več svetlobe spodbuja izločanje hormonov sreče, kot je serotonin.

Vendar pa ima lahko premik ure tudi negativne učinke. Krajši dnevi in splošno manj naravne svetlobe pozimi lahko povzročijo sezonsko depresijo ali zimsko depresijo pri nekaterih ljudeh. Počutijo se lahko utrujeni in manj energični.

Prilagajanje na premik ure vpliva tudi na spanec. Nekateri ljudje lahko imajo težave s spanjem, saj morajo prilagoditi svoj notranji biološki ritem na spremembo časa.

Na splošno se učinki premika ure z zimskim časom razlikujejo od osebe do osebe. Nekateri se prilagodijo hitro, medtem ko drugi potrebujejo nekaj dni ali celo dlje.

Nižje državne štipendije: čeprav so na ministrstvu obljubljali, da do tega ne bo prišlo, so odločbe šokirale študente

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec