Rekel je ne, še prej pa na hitro nekaj izračunal: čez eno leto pandemije ne bo več, torej se nam ne bo več treba cepiti. Novak bo izgubil nekaj mest na lestvici ATP, ki si jih bo priigral nazaj z nekaj forhendi in z dvoročnimi bekhendi.
Z Jeleno sta se poznala v gimnaziji in se nato razšla.
On se je odpravil igrati tenis na vse konce sveta, ona pa v Milano študirat trženje. Spet sta se našla in zaročila leta 2013, skoraj deset let po njunem srečanju.
"Slaven igralec potrebuje nekoga, na kogar lahko misli, ne pa nekoga, s komer bi živel. Spi lahko s svojim loparjem. Ali z žogo. Ali s sabljo, če gre za francoske sabljače in akademike," v provokativni knjigi francoske založbe o razlogih Đokovićevega zavračanja zahtev za cepljenje proti covidu piše Patrick Besson, ki razloge za njegovo trmoglavo vztrajanje pri tej odločitvi išče tako v Đokovičevi življenjski zgodbi, izbiri življenjskega stila kot uporni naravi.
A naj nadaljujemo z ljubezensko zgodbo.
Novak in Jelena se pogovarjata po telefonu, si pišeta sporočila in se gledata prek računalnika, njuna zvestoba pa je postavljena na preizkušnjo še pred poroko.
Na dan poroke, ki se leta 2014 odvija na otoku Sveti Stefan (in jo je plačal španski časopis Hello), je Jelena noseča s sinom Stefanom, leta 2017 se jima rodi hčerka Tara.
Jelena medtem postane predsednica Fundacije Novaka Đokovića.
V tej vlogi s pridom uporabi znanje trženja, in se posveti modi. Na Instagramu ima več kot pol milijona sledilcev, ki med prvimi izvedo, da ji je Jelenino poročno obleko zamislila Sarah Burton, kreativna direktorica modne hiše Alexander McQueen.
Jelena se po modi posveti še študiju luksuza v Monaku, pozira kot manekenka za kopalke in se skupaj z Novakom navdušuje nad zdravim torej strogim prehranjevanjem.
"Zdravje je na prvem mestu. Preštevilne prepovedi in številna priporočila. Telo je ikona, ki jo je treba položiti v skrbno usmerjeno posteljo vsak večer ob isti uri za točno določeno obdobje. Monstrovina, s katero je treba ravnati skrbno in pri tem upoštevati na tisoče varnostnih ukrepov. Zdaj pa naj vanj vstavimo virus? Da bomo z injiciranjem neznanega sredstva uničili leta in leta nadzora in previdnosti? Pri Đokoviću je najenostavneje pojasniti dejstvo, da zavrača cepljenje, in prav to mu tudi najbolj zamerimo, ker tega pač ne razumemo," je jasen Besson, novinar, literarni in družbeni kritik ter kolumnist tednika Le Point.
"Vegetarijstvo, naturopatija, alternativni zdravniki: mediji vse to naravnost obožujejo, dokler se tega ne začnejo posluževati Srbi. Pri Đokovićih kritiziramo tisto, kar se nam pri vseh drugih parih zdi hvalevredno: kako zelo skrbita zase in za tisto, kar ju obdaja. Gre za primere zdravega, okolju prijaznega življenja, za katere mednarodni mediji menijo, da so bizarni, sektaški in nepravilni. Zamerimo jima, da je njun zdravnik, ki naj bi bil tudi guru, postal guru, ki naj bi bil tudi zdravnik: Španec Pepe Imaz."
Novak tekom let menja tudi religije tako pogosto kot loparje – ali trenerje.
"Rad bi našel vir svoje neusahljive energije in osupljive usode. Ko si enkrat v čemerkoli (spletna prodaja, rap, spletna vplivnost) prvi na svetu, se te polasti vrtoglavica, ki te je odreši vera. Ena sama religija, mimogrede, ni dovolj, potrebuješ jih več. Sinkretizem prvakov. Budizem se sprašuje, islam opazuje, katolicizem se približuje."
Novakovo navduševanje nad alternativnimi zdravniki in preobčutljivost na gluten sta sicer bila tarča pritoževanj svetovnih medijev že veliko pred nastopom pandemije.
"Igralec, ki je v piceriji svojih staršev zrasel s picami, na beograjskih ulicah pa s kebabom, je dolgo bolehal za astmo, zaradi česar je v prvem delu svoje kariere tudi pristopil mali sivolasi brkonja. Tako se je začelo dolgotrajno zdravljenje z rastlinami in s prehrano, zaradi katerega je Đoković postal zdrav moški, ki v svoj z vseh strani odzravljen metabolizem noče vnesti cepiva. Leta 2015 postane ambasador nabora izdelkov brez glutena francoske znamke Gerble in predstavi lastne gluten free kekse, ki jih poimenuje Djokolife."
O tem, kaj je, Đoković napiše tudi knjigo in v njej med drugim razkrije, kaj vsako jutro zaužije namesto obilnega zajtrka.
Jagode, grozdje, mandlje in banane.
"Vse v umerjenih količinah, ki jih nadzoruje nutricionist."
Za kosilo ni nikoli nič mesa, saj sta Nole in njegova žena vegetarijanca.
Popoldan sledi proteinski napitek, po osmih urah treningov in dobrodelnih obveznosti pa ga za večerjo čakajo še beljakovine in solata. Brez posladka, seveda, pa tudi brez vina.
Čokolade, na primer, ni jedel že vse od leta 2010.
Najbolj sporna, zasmehovana in obrekovana Novakova izjava, ki pa precej dobro razloži njegovo upiranje zahtevam, naj se vendarle cepi, ostaja ta, ki jo je na Instagramu izrekel pred 446.000 gledalci maja 2020.
Rekel je:
"Poznam ljudi, ki so z močjo molitve in hvaležnosti preobrazili še tako strupeno hrano in še tako onesnaženo vodo v čistejšo vodo. Voda se namreč odziva na naša čustva."
Po teh čudaških besedah je svetu postalo jasno. "Đoku se je zmešalo," so se strinjali (skoraj) vsi.
Ko so 20. novembra 2021 oznanili, da se bodo morali vsi sodelujoči na odprtem prvenstvu Avstralije cepiti, se začne Novakova nova velika drama, ki jo bo tekom naslednjih nekaj mesecev skoraj v živo spremljal cel svet.
Na koncu so njegovi nasprotniki sicer stopili na igrišče, on pa se je zapisal v Zgodovino, v knjigi ’Đoković: Zavračam’ zaključi Patrick Besson.
Knjiga o Đokoviću je v izvirniku izšla oktobra 2022 v zbirki Disidenti ugledne francoske založbe, te dni pa pri založbi Chiara ugledala luč sveta tudi v slovenskem prevodu.