P. F. | 11. 5. 2024, 07:00

Se prepoznate v teh 7 znakih? To pomeni, da ste nagnjeni k perfekcionizmu

Profimedia

Perfekcionisti so tisti ljudje, ki želijo, da je vse popolno: kot popolni želijo biti videni, se tako počutiti in ... enostavno biti popolni. Družba generalno gledano vidi perfekcionizem kot pozitivno stvar, vendar pa ima lahko številne negativne učinke. 

Perfekcionist je oseba, ki ima izjemno visoke osebne standarde in je pretirano samokritična. Vse mora biti popolno in ne sprejema ničesar z napako, kar se lahko odraža kot kritika sebe in drugih, prav tako poskuša nadzorovati situacije in ljudi. Če se sprašujete, ali ste perfekcionist/perfekcionistka, obstaja velika verjetnost, da ste, vsaj do neke mere. Morda se vam zdi to tudi dobra oznaka, ker vam popolnost predstavlja vrednoto.
Znaki, po katerih lahko prepoznate, ali spadate v to skupino, vključujejo:

1. Mišljenje vse-ali-nič

Perfekcionisti za dosego svojih ciljev trdo delajo. Razlika med ljudmi, ki imajo visoke cilje, in perfekcionisti pa leži v tem, da so ljudje z visokimi cilji zadovoljni z odličnim delom, ki so ga opravili, tudi če niso povsem dosegli vseh zadanih ciljev, medtem ko perfekcionist ne more sprejeti ničesar, kar ni popolno. "Skoraj popolno" zanje pomeni, da jim je spodletelo.

2. Velika kritičnost

Perfekcionisti so zelo kritični do sebe in drugih. Na svoje delo ne morejo biti ponosni, ker pogosto najdejo drobne napake in nepopolnosti - ko pa zagledajo napako, težko vidijo karkoli drugega, saj se tako osredotočijo na negativno, da jim vse dobro okoli ne pomeni nič. So zelo obsojajoči do sebe in drugih, zato je mnogim z njimi neprijetno delati, saj vedo, da bodo tudi sami pribiti na križ doseganja nemogoče popolnosti. 

3. Naprej jih žene strah

Ambiciozno osebo k doseganju ciljev žene sama želja po tem, da cilje dosežejo. Zadovoljijo se tudi z vsemi koraki, ki so narejeni v pravo smer. Perfekcioniste pa naprej žene strah, da njihov cilj ne bo dosežen v vsej popolnosti. Ne prenesejo, če jih na poti kaj iztiri, nobena napaka ne sme biti storjena, saj popravljanje napake ni dovolj dobro. Na poti do uresničitve cilja ne uživajo, ampak imajo pred seboj le končni izdelek, ki mora biti brezhiben.

Se prepoznate v teh 7 znakih? To pomeni, da ste nagnjeni k perfekcionizmu
Profimedia

4. Nerealistični standardi

Perfekcionisti si postavijo tako visoke cilje, da niso več razumno dosegljivi. V kombinaciji z nerealističnimi standardi pa to pomeni, da je uspeh skoraj nemogoče doseči, ker se jim nenehno zdi, da njihovo delo ni nikoli dovolj dobro in ne morejo doseči tistega, kar so si zadali.

5. Neizpolnjeni cilji vodijo v depresijo

Redkokateri perfekcionist je lahko srečen v življenju, ker jih tako zelo potre vsako razočaranje. Samokritični um in negativna čustva prevladajo, težko se premaknejo naprej od situacije, ki se ni izšla tako, kot so želeli, da bi se. Poleg simptomov depresije pogosto občutijo tudi tesnobo in nizko zadovoljstvo. 

6. Strah pred neuspehom in prokrastinacija

Strah pred neuspehom je pri perfekcionistih precej izrazit, saj je njihovo zadovoljstvo odvisno od izpolnitve cilja, ta pa ne sme biti nič manj kot popoln. Neuspeh se zdi kot nekaj groznega, zato se tudi s težavo lotijo ustvarjanja česa novega. Morda se zdi paradoksalno, ampak perfekcionisti so nagnjeni k prokrastinaciji ravno zato, ker zavira njihovo produktivnost. Če se dela ne lotijo, ne morejo narediti napak, ne more jim spodleteti. Strah pred neuspehom jih ohromi do točke, ko ne morejo narediti ničesar več, zato se počutijo še bolj nesposobni doseči svoje popolne standarde. 

7. Nizka samopodoba in defenzivnost

Za perfekcionista je manj-kot-popolna izvedba tako boleča in strašna, da se bodo tudi na konstruktivno kritiko odzvali večinoma defenzivno. Ker so sami svoj nenehni največji kritik, imajo tudi težave s samopodobo in samozadovoljstvom.

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem