N. V. | 31. 7. 2024, 06:00
Terapevt opozarja: ti 3 tipi staršev vzgajajo razvajene otroke
Vsak starš želi svojim otrokom omogočiti najboljše, vendar se je pri tem treba soočiti z izzivom, kako postaviti meje.
Noben starš si ne prizadeva vzgojiti razvajenega otroka. A kljub temu – če obiščemo kakšno igrišče, nakupovalno središče ali otroško rojstnodnevno zabavo, bomo skoraj vedno priča slabemu vedenju nekaterih razvajenih otrok. Glasni javni izpadi, jokanje, prepiri in ustrahovanje staršev je zadnje čase vse bolj pogosto, je za Psychology Today dejal terapevt Sean Grover.
Delno je kriva tehnologija
Meni, da je lahko za vse večjo razvajenost kriva tudi tehnologija: "Preden s prstom pokažemo na starše, si priznajmo vpliv tehnologije na življenja otrok." Internet in družbeni mediji so preplavili otroke in temeljito spremenili njihove rutine. "Številne raziskave so pokazale, da so številni otroci odvisni od tehnologije, to pa pri njih povečuje anksioznost, depresijo in socialno izolacijo," je Grover pojasnil, da zaradi vsega tega težje prenašajo frustracije.
Ti 3 tipi staršev vzgajajo razvajene otroke
Ni pa kriva zgolj tehnologija – (vsaj delno) odgovornost morajo prevzeti tudi starši. Tudi – oziroma še posebej – starši, ki mislijo, da za svojega delajo najbolje z izpolnjevanjem vsake njihove želje in pretiranim popuščanjem. Vsak starš želi svojim otrokom omogočiti najboljše, vendar se je pri tem treba soočiti z izzivom, kako postaviti meje. Starši, ki ne zmorejo najti pravega ravnovesja med podporo in disciplino, lahko nehote oblikujejo vedenjske vzorce, ki negativno vplivajo na razvoj njihovih otrok.
Tako je možno, da dobri ljudje in tudi dobronamerni starši sprejemajo slabe odločitve in vzgajajo razvajene otroke. Njihove napake lahko izhajajo iz globokih osebnih izkušenj in travm, ki vplivajo na njihovo sposobnost učinkovitega starševstva. Psiholog meni, da ti trije tipi staršev oziroma vzgojni stili vplivajo na vzgojo razvajenih otrok:
- Kriv starš – Starši, ki so jih starši zlorabljali ali zanemarjali, zato čutijo potrebo, da svojim otrokom omogočijo vse, česar sami niso imeli. V svojem prizadevanju, da bi nadomestili lastne travme v otroštvu, svojim otrokom dajejo preveč moči.
- Zaskrbljen starš – Starši, ki trpijo za anksioznostjo in ne prenesejo, da bi se njihovi otroci preveč trudili ali se borili, zato jih preveč razvajajo.
- Starš, ki vse popravi – Starši, ki imajo težave pri odločanju. Starševsko vlogo prenesejo na svoje otroke in jih vzgajajo tako, da oni skrbijo zanje, namesto obratno.
Takšni starši vzgojijo razvajene otroke. Takšni otroci imajo nizko toleranco na frustracije, slabe sposobnosti reševanja problemov, slabo delovno etiko, izzive v socializaciji in so čustveni nezreli, je Grover opisal pet glavnih posledic takšnih vzgojnih stilov.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču