N. V. | 4. 8. 2024, 06:00
Spoštujte se! Nehajte uporabljati teh 10 fraz (s katerimi samo ugajate ljudem)
Stavimo, da tudi vi pogosto uporabljate te besedne zveze. Pa jih ne bi smeli – če želite, da vas drugi spoštujejo.
Vsi si želimo biti všečni, to je naravni instinkt. Toda nihče si ne želi, da bi ljudje hodili po njih. Ko začnemo čutiti obupno potrebo po potrditvi s strani drugih, se lahko začnemo obnašati tako, da pretirano ugajamo ljudem. To ni zdravo in namesto da bi izboljšalo odnose, jih lahko poškoduje.
Oseba, ki pretirano ugaja drugim, se pretvarja, da se strinja z nekom, čeprav se ne, ali pa ves čas govori 'da', ker ne želi razočarati. Uporablja besedne zveze, s katerimi se izogiba konfliktom, pridobiva odobravanje ali ohranja občutek nadzora nad situacijami. In tukaj je prava težava.
Če se želite spoštovati, morate prenehati uporabljati naslednjih deset fraz:
1. "Ne moti me"
Del skupnega življenja v družbah in oblikovanja odnosov nedvomno vključuje krmarjenje naših včasih nasprotujočih si želja. Toda do svojih želja ste upravičeni tako kot vsi drugi.
Ljudje, ki ugajajo ljudem, pogosto žrtvujejo svoje potrebe zaradi drugih. Če nekdo vpraša za vašo preferenco, se ne bojte dati. Če jo imate, vas to ne naredi sebičnega ali zahtevnega. Vsi imamo želje. Če vedno dovolite drugim, da izbirajo, obstaja velika verjetnost, da vaše potrebe nikoli ne bodo zasedle prvega mesta.
2. "Sploh ni problem"
Težava nastane, če te besede dejansko niso resnične, a se to bojite priznati. Ko se od nas nekaj zahteva, je pomembno razmisliti ne le o tem, ali zmoremo, ampak tudi, ali želimo.
Dobro je dajati. Ne glede na to, ali gre za čas, denar ali veščine, ki jih ponujamo, se lahko počutimo dobro, če smo radodarni do drugih.
Vendar morajo biti tudi meje. Te ščitijo naše lastno dobro počutje, tako da ne dajemo več, kot zmoremo. Pomembno je, da včasih rečemo 'ne'. Če čutite pritisk, da morate ves čas reči 'da', je v igri ugajanje ljudem. Ni nam treba storiti vsega.
3. "Lahko, da se motim, ampak ..."
Včasih želimo biti ponižni, zato rečemo stvari, kot so: "Mogoče sem narobe razumel." Ali: "To je verjetno neumno vprašanje."
Morda mislite, da ste s temi besedami taktni ali vljudni, vendar s tem subtilno spodkopavate svojo avtoriteto. Ljudje lahko nehote izgubijo nekaj spoštovanja do vas, če ne morete jasno in močno izraziti svojega mnenja. Kar mislite in čutite, lahko storite brez opravičila.
4. "Ja, morda imaš prav"
Nič ni narobe, če si premislite. Pravzaprav je sposobnost sprejeti mnenja, ideje in izkušnje drugih ljudi močan znak, da ste odprti.
Toda navsezadnje se moramo vrniti k lastnim vrednotam in prepričanjem kot kompasu, ki nas vodi, poroča Hack Spirit. Če vas je zelo lahko prepričati v nasprotno mnenje, morda svojim vrednotam in prepričanjem ne pripisujete dovolj teže. Hitro opuščanje lastnih misli o stvareh lahko pomeni, da se uklonite pritisku in pri tem ne spoštujete sebe.
5. "Nočem te motiti"
Dajete, dajete, dajete, a se lahko počutite zelo sramežljivi, ko bi vi potrebovali kaj od drugih – tudi najmanjšo stvar, najmanjšo uslugo. Niste breme. Vaše potrebe so prav tako pomembne kot potrebe drugih, zato je pomembno, da jih izražate brez občutka, da ste v napoto. Nikogar ne "motite" – preprosto izražate svojo potrebo in vzpostavljate medsebojno povezavo.
6. "Oprosti"
Opravičilo samodejno pade iz vaših ust? Ljudje, ki pretirano ugajajo ljudem, pogosto prevzamejo krivdo, tudi če niso naredili nič slabega.
Kot za PsychCentral.com pojasnjuje terapevtka Jocelyn Hamsher: "Pri ljudeh, ki ugajajo, je pretirano opravičevanje motivirano s tem, da poskušajo obvladati čustva druge osebe in jih spodbuditi k boljšemu počutju. Tudi če niso bili oni tisti, ki so povzročili škodo, jim je neprijetno, ko drugi ljudje niso srečni." Opravičilo, ko naredite nekaj narobe, je ena stvar, toda prevzem odgovornosti za čustva drugih spada v 'ugajanje ljudem'.
7. "V redu je" (ko ni v redu)
Ne skrivajte svojih resničnih čustev. Ljudem lahko povemo, kako se počutimo, na način, ki ne povzroča jeze ali slabe volje, tako da uporabimo spoštljiv in nevtralen ton, izogibamo se obtoževanju in namesto tega poudarimo svoje občutke in potrebe.
Povejte resnico, namesto da bi rekli "v redu je", ko res ni v redu. Če ste prizadeti, razočarani ali so ljudje prestopili vaše meje, morete povedati, kako se počutite, ne le zaradi samospoštovanja, temveč tudi zato, da ohranite zdravo razmerje. Odprta in poštena komunikacija je namreč edini način za ohranjanje zdravih medosebnih odnosov.
8. "Prav, če že vztrajaš"
Nekdo vam ponudi še eno pijačo ali zadnjo rezino čokoladne torte. Če ta stavek pride iz vaših ust, potem ko je nekdo izvajal pritisk, ni dobro. Kaže na to, da se težko postavite zase. Če nečesa ne želite, jasno recite "ne" in to resno mislite.
9. "Hvala, ampak zmorem sam"
Ljudje, ki pretirano ugajajo drugim, ne znajo sprejemati pomoči. Sovražijo misel, da bi lahko bili drugim v breme. Pomoč vedno skoraj samodejno zavrnejo in protestirajo, da je v redu: "Imam to!"
A hkrati si pogosto skrivaj želijo to podporo. Globoko v sebi si želijo, da nekdo vidi, da se borijo, in bi priskočil na pomoč.
To lahko privede do kopičenja zamere, če se to ne zgodi. Morda se boste začeli počutiti, kot da vas drugi izkoriščajo. Včasih upamo, da bodo nam drugi prebrali misli, vendar ne moremo in ne smemo pričakovati, da bodo res.
10. "Kaj naj naredim?"
Ko zapadete v vzorec ugajanja ljudem, lahko to na koncu vpliva na vašo sposobnost samostojnega odločanja. To je zato, ker ste se naučili postaviti misli in občutke drugih na prvo mesto. Tako je razumljivo, da lahko pri tem izgubite stik s svojimi.
Zdravnica Susan Biali, ki zdaj ozavešča in pomaga drugim, da se bolj spoštujejo in nehajo pretirano ugajati drugim ljudem, je opisala, da je pred tem dognanjem tudi sama imela velike težave s samostojnim odločanjem: "Zelo malo sem spoštovala in cenila svojo perspektivo. Nenehno sem se obračala na druge, kot da imajo čarobne odgovore. Kot da teh odgovorov ne bi bilo v meni. Namesto tega sem vedno upala, da mi bo kakšna očitno modra oseba odločno povedala, kaj naj naredim, da se mi ne bi bilo treba odločiti sami."
Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri