N.Z. | 22. 9. 2023, 14:51

Se je Freud motil? Nova študija pravi, da je zatiranje negativnih misli lahko dobro za duševno zdravje

profimedia

Za ljudi, ki jih mučijo negativne misli in spomini, je včasih bolje, če te odrinejo na stran, kaže študija raziskovalcev z Univerze v Cambridgeu.

Raziskava bi lahko ovrgla pogosto prepričanje, da je 'pometanje stvari pod preprogo slabo za naše duševno zdravje'.

Odrivanje misli tesnobe

V študijo je bilo vključenih 120 prostovoljci iz 16 držav, raziskovalce pa je zanimalo, kako nanje vpliva potlačitev misli, ki povzročajo tesnobo. Rezultate so objavili v reviji Science Advances.

"Po usposabljanju, tako takoj kot tri mesece kasneje, so udeleženci raziskave poročali, da so bili iz zavesti odrinjeni dogodki manj živi in ​​manj strašljivi," je zapisala ekipa. Rezultati so bili obetavni celo do te mere, da so prostovoljci s posttravmatskim stresom poročali o izboljšanju svojega duševnega zdravja.

"Vsi poznamo Freudovo idejo, po kateri naj bi potlačitev naših občutkov ali misli še naprej iz nezavednega negativno vplivala na naše vedenje in dobro počutje," je dejal Michael Anderson, profesor na Cambridgeu.

Zdaj je tudi ta Freudova ideja vprašljiva.

Številne znamenite ideje Sigmunda Freuda o psihoanalizi so bile v zadnjih desetletjih postavljene pod vprašaj ali ovržene.

Trening zatiranja negativnih misli

"Na splošno so ljudje s slabšimi simptomi duševnega zdravja na začetku študije občutili več olajšanja po treningu zatiranja negativnih misli, vendar le, če so zatrli svoje strahove," je dejala ekipa iz Cambridgea za ugotovitev, za katero trdijo, da je 'neposredno v nasprotju z idejo, da je zatiranje je neprilagodljiv proces obvladovanja strahov'.

Ekipa iz Cambridgea je prišla do podobnih zaključkov v študiji iz leta 2014, objavljeni v Proceedings of the National Academy of Sciences, teze so še enkrat preverili s študijo po pandemiji Covida-19, ko so karantene prispevale k povečanju težav z duševnim zdravjem.

Oktobra 2021 so znanstveniki z Univerze v Queenslandu in Univerze v Washingtonu povedali, da je bilo leta 2020 'dodatnih 53 milijonov primerov hude depresivne motnje in 76 milijonov primerov anksiozne motnje', kar je povečanje za več kot 25 odstotkov 'zaradi pandemije'.

Povzeto po n1info.hr

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču