Patricija Fašalek | 16. 4. 2024, 08:00
Življenje brez strahu, krivde in empatije: kaj se dogaja v glavi sociopata?
Impulzivnost, zavajanje, pomanjkanje empatije, pomanjkanje obžalovanja, manipulacija, kršenje zakona - vse to so značilnosti sociopatov. Kako je videti življenje sociopata, je razkrila Patric Gagne, diagnosticirana sociopatka.
Antisocialna osebnostna motnja, ki jo poznamo tudi pod imenom sociopatija, je osebnostna motnja, za katero je značilno, da oseba ne čuti, kaj je prav ali narobe, in ignorira čustva drugih. Sociopati imajo tendenco, da z drugimi manipulirajo, jim grozijo ali lažejo, izkazujejo lahko kruto indiferenco in pomanjkanje obžalovanja, motnjo razloži Mayoclinic.
Sociopatijo najpogosteje povezujemo s serijskimi morilci in drugimi ljudmi, ki so krivi za muke ljudi ali živali. Morilci predstavljajo najbolj ekstremno verzijo sociopata, vendar to ne pomeni, da bo vsak sociopat predstavljal hudo grožnjo naši družbi. Kako je živeti kot sociopat, je v svojih spominih razložila Patric Gagne.
Večino časa ni čutila ničesar
Patric Gagne je že v vrtcu začutila, da je drugim otrokom ob njej neprijetno. Nekaj na njej je v ljudeh sprožalo reakcijo, ki je ni razumela, sumila pa je, da je bilo krivo dejstvo, da so bila njena občutja drugačna od občutij drugih otrok. Nikoli je ni bilo strah, ni čutila krivde, empatija ji je bila neznana. Večino časa ni čutila ničesar - in to ji ni bilo všeč.
Trudila se je posnemati druge, vendar je še vedno čutila pritisk, da družba izloči takšne, kot je ona, in to ji je bilo neznosno. Začela je krasti in lagati, občasno je bila nasilna. Izurila se je v vlamljanju v šolske omarice in domove, zgolj zato, da bi končno začutila nekaj. Na faksu pa je dobila potrdilo za sum, ki se je v njej oblikoval že veliko prej: sociopatka je.
Sociopatijo kot motnjo so identificirali že zelo dolgo nazaj, pred kar 200 leti, vendar pa ostaja zanemarjena s strani strokovnjakov za duševno zdravje. Rekli so ji, da zanjo ne obstaja zdravljenja, da nima upanja za normalno življenje. Začele so jo preganjati podobe sociopatov iz pop kulture, ki so predstavljale zlobe in pošasti. Zdelo se ji je, da je njena prihodnost obarvana črno.
Čuti ljubezen
Toda Patric čuti ljubezen, in to mora pomeniti, da ni pošast. S pomočjo svojega ljubljenega se je odločila, da preseže diagnozo in svetu pokaže, koliko več od morilcev so sociopati. Njena avtobiografija ponuja vpogled v navdihujoče popotovanje, kjer si Patric želi spremeniti svojo usodo in ustvariti življenje, polno ljubezni in upanja.
"Veliko sociopatov se je k zavajanju drugih zateklo zaradi obrambnega mehanizma, porodilo se je iz potrebe. Kot odrasla oseba lahko razumem kompleksnost svojega osebnostnega tipa, zato nimam več potrebe po laganju. Zdi se mi, da se mi ni treba več skrivati, saj sem se odločila, da bom svojo osebnost sprejela in razumela," je povedala v intervjuju za Psychology Today.
Sociopati nastanejo, po njenih besedah, v kombinaciji okolja in prirojenih predispozicij: "Strinjam se z raziskavami, ki pravijo, da sociopatijo ustvarja okolje. Verjamem pa tudi, da so nekateri otroci rojeni z določenimi temperamenti, ki jih delajo bolj dovzetne za laži in manipulacije."
Njena sposobnost empatije obstaja, čeprav je utišana. Sociopati čutijo drugače od drugih ljudi, kar je za številne strašljivo, zato se naučijo manipulirati in lagati, ker le tako lahko preživijo v družbi, ki jih ne razume. "Omejen dostop do čustev ni inherentno nemoralen. Ne gre za to, kaj čutiš, ampak za to, kaj narediš."
Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino