In to je stvar, ki vam je nihče ne more vzeti.
Avstrijski psihiater Viktor Frankl je imel izjemno težko življenje, a je tudi v temi našel priložnosti za osebno rast. Leta 1941 je končal v koncentracijskem taborišču. Težko je prenašal bolečino, lakoto in mraz, njegovo telo je bilo na koncu zmožnosti, a njegovo pozitivno razmišljanje je bilo ščit pred številnimi težavami. Preživel je koncentracijsko taborišče in se začel ukvarjati z znanstvenimi deli o moči misli in verovanja. Prepričan je bil, da vitalnost ni zdravo telo, ampak močan duh.
Pot do sreče: v življenju lahko izgubite vse – razen ene stvari
To spoznanje ga je pripeljalo do temeljne resnice, ki jo je kasneje delil s svetom – resnične sreče in kakovosti življenja ne določajo zunanji pogoji, ampak naš notranji odziv nanje. "V življenju lahko izgubiš vse razen ene stvari – svobode izbire odziva na to, kar se zgodi. To določa kakovost življenja, ki ga živimo – ne bogastvo ali revščina, ne slava ali neznanost, ne zdravje ali trpljenje. Kakovost našega življenja je določena z našim odnosom do realnosti, kakšen pomen ji pripisujemo, kakšen odnos imamo do nje, kakšno stanje duha nam ustvarja."
Način, kako gledamo na svoje življenje in na to, kar nas obdaja, močno vpliva na srečo in veselje. Ko nosite očala optimizma, postane življenje veliko lažje, lepše in preprostejše, težave in izzivi pa manjši in zlahka premagljivi. Prava moč se ne skriva zgolj v fizični odpornosti, temveč v sposobnosti ohraniti notranjo svobodo in smisel tudi v najbolj brezupnih okoliščinah.
Frankl je našel popoln zakon za srečno življenje, to je tehnika logoterapije. Tovrstna terapija se nanaša na terapijo smisla, torej je tehnika, ki posamezniku pomaga najti pravi smisel v vsaki življenjski situaciji, piše Sensa.rs.