N. V. | 22. 10. 2024, 08:00
Velike težave na dolgi rok: kaj se zgodi, če za pomiritev otroka uporabite zaslone?
Sčasoma lahko to postane velik problem, saj se otrok ne nauči obvladovati čustev.
Risanke na televiziji, igre na pametnem telefonu ali videoposnetki na tablici: zasloni postanejo dostopna rešitev za hitro pomiritev malčkov, ki so razdraženi, utrujeni ali preobremenjeni. Pomirjujoče svetlobe in prijetni zvoki se zdijo kot čarobna palica, ki hitro ustavi solze in prinese tišino v prostor.
Otrok se tako ne nauči obvladovati čustev
Čeprav je to najprej odrešitev, sčasoma lahko postane resna težava, saj se otrok "naveže" na zaslone in jih začne dojemati kot edini način za umiritev. Otrok lahko kmalu postane nemiren, jezen ali celo živčen, kadar zaslon ni na voljo. Namesto da bi se naučil soočati s svojimi čustvi – jezo, frustracijo ali utrujenostjo –, začne odvisno iskati vizualno stimulacijo, ki ga za trenutek pomiri.
Ta težava ne izgine hitro. Sčasoma lahko postane resen problem, saj otrok ne razvije sposobnosti za samostojno regulacijo čustev. Neuspeh pri učenju obvladovanja čustvenih stanj vodi v to, da se za vsako stresno situacijo ali občutek nelagodja zateka k zaslonom, kar vpliva na njegovo dolgoročno čustveno in socialno razvojno pot.
Raziskovalci so spremljali otroke, stare tri leta in pol ter štiri leta in pol, ter dokazali zanimiv trend: otroci, ki so pri štirih letih in pol bolj pogosto uporabljali zaslone, so izražali več jeze in frustracije kot leto prej. Ta frustracija pa ni izginila – pri otrocih, ki so se pri tej starosti hitreje razburili, so kasneje, ko so dopolnili pet let in pol, še več časa preživljali pred zasloni. Tako se je z vsakim letom poglabljala njihova odvisnost od tehnologije. "Priča smo začaranemu krogu, saj uporaba zaslonov slabi nadzor nad čustvi, kar vodi v še večjo uporabo zaslonov," za WebMD pravi Caroline Fitzpatrick, glavna avtorica raziskave o predšolskih otrocih in uporabi zaslonov.
Druga raziskava je pokazala, da lahko uporaba mobilnih naprav za pomiritev otrok moti njihovo sposobnost dokončanja nalog. Spet tretja raziskava kaže, da lahko tehnologija otrokom oteži razmišljanje, preden ukrepajo.
Ključna leta za razvoj čustev
Starost od treh do petih let je ključno obdobje, ko se otroci naučijo obvladovati svoja čustva. Ta veščina jim je namreč ob vstopu v šolo izjemno potrebna, da se dobro razumejo z vrstniki in učitelji ter obvladajo frustracije v zahtevnih učnih situacijah.
Kakovost pred količino
Nove smernice Ameriške akademije za pediatrijo poudarjajo pomen nadzora kakovosti digitalnih vsebin, ne le količine. Na slovenskih programih trenutno vrtijo kar nekaj risank, ki niso namenjene zgolj za zabavo otrok, ampak so tudi poučne. Ena takšnih je zagotovo risanka 'Nekoč so bili … predmeti', kjer predmeti v risanki skrivajo dolgo zgodovino razvoja, fascinantne anekdote, znanstvene preskoke, neverjetna naključja ... Tudi risanka 'Divja brata Kratt' je precej izobraževalna, saj risana brata v vsaki epizodi podrobno proučujeta življenje ene od živali. Strokovnjaki priporočajo programe, ki otroke spodbujajo k branju, petju, plesu ali ponavljanju besed, saj lahko tovrstne vsebine pozitivno vplivajo na otrokov razvoj. Žal pa je res, da večina digitalnih vsebin, namenjenih predšolskim otrokom, ni takšna in številni programi, ki se oglašujejo kot izobraževalni, morda ne prispevajo k razvoju.
"Starši delajo, kar mislijo, da je najbolje, vendar tržniki pogosto želijo zaslužiti, ne pa podpirati razvoja možganov," pravi Christine Snyder, direktorica oddelka za varstvo otrok in družine na Univerzi v Michiganu. Raziskave so dokazale, da veliko otroških programov uporablja enake tehnike kot na spletnih mestih za igre na srečo, kar povečuje potrebo po takojšnjem zadovoljstvu in negativno vpliva na sposobnost dolgotrajne osredotočenosti.
Starši, poglejte sebe
Otroci niso edina težava, pravi Snyderjeva. Tudi čas, ki ga starši preživijo pred zaslonom, ima lahko negativne posledice. Če ste sami kot starš nenehno pred ekranom, se otrok iz tega primera uči, zato mu je težje pokazati in razložiti, zakaj bi moral skrajšati čas pred zaslonom.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču