N. V. | 20. 4. 2024, 07:00

Znebite se črnih misli: 3 načini za premagovanje scenarijev v smislu "kaj, če?"

Profimedia

Ste eden tistih, ki se pogosto ujamejo v klasično past vprašanj "kaj, če", ki jih v psihologiji označujejo kot stanje tesnobe?

Ali vas vse skrbi? Si vedno predstavljate, da se bo vse spremenilo v katastrofo, čeprav nič ne kaže na to, da bi lahko šlo kaj narobe? Se vsi tisti nasveti, da bodite močni, da zmorete, da bo vse v redu in bo vse minilo, stopijo v sekundi, ko se pojavijo črne misli in vas zadene vprašanje "kaj, če"?

Opisano vedenje nakazuje na tesnobo. Tesnoba se lahko manifestira na različne načine, vključno s stalnimi skrbmi, pretiranim predstavljanjem najslabšega možnega scenarija in občutki nemoči ali brezizhodnosti. 

tesnoba stres žalost
Profimedia

Morda vam to strašno stanje lahko pomagajo obiti ti trije nasveti:

1. Zapišite svoje misli

Če misli zapišete črno na belem, vam bo to pomagalo pridobiti občutek nadzora, namesto da bi bili pasivna žrtev, poroča Mixer.hr. Razumeli boste tudi, kakšne misli "kaj, če" se vam največkrat podijo po glavi.

2. Ukrepajte

Ko se vam temne misli podijo po glavi, se počutite nemočne. Pomaga produktivno delovanje: to je vsako dejanje, ki vodi k rešitvi problema.

Primer: ravno ste se preselili v dražje stanovanje, v službi pa so vam znižali plačo. Ne jamrajte in se ne predajajte skrbem, temveč se začnite pogajati s šefom ali poskušajte najti dodatno službo.

3. Naučite se prenašati tesnobo

Občasna tesnoba je po mnenju strokovnjakov povsem normalna. Namesto da jo pometete pod preprogo, jo objemite.

Vadite tehnike čuječnosti in strategije sprejemanja. To so načini, s katerimi ljudje razvijajo sposobnost zavedanja trenutka in sprejemanja trenutnih izkušenj, brez presojanja ali obsojanja. Učijo nas sprejemanje dejstva, da so določene stvari zunaj našega nadzora in da se moramo naučiti sprejemati stvari takšne, kot so, namesto da bi se borili proti njim ali jih zavračali. Strategiji temeljita na ideji, da lahko sprejemanje trenutne situacije in spopadanje s težavami na bolj pozitiven način prispeva k boljšemu duševnemu počutju in splošnemu blagostanju ter pomagata posameznikom izboljšati duševno odpornost, zmanjšati stres in povečati sposobnost spopadanja s težkimi situacijami v življenju. Te tehnike se pogosto izvajajo skozi različne vaje, meditacije ali praktične dejavnosti, ki vključujejo osredotočenost na dihanje, telo, čute ali misli.

tesnoba panični napad panika dihanje
Profimedia

Dobre so tudi sprostitvene tehnike, kot sta diafragmalno dihanje in sprostitev mišic. Strokovnjaki pa pogosto priporočajo metodo tapkanja.

Metoda tapkanja

Ko se ujamete v temne misli, stisnite pesti in začnite tapkati po prsni žlezi, imenovani timus oziroma priželjc. Najdete jo tako, da dva prsta položite na vdolbino na vratu, tik nad prsnico. Tako se timus aktivira in povzroči, da se človek umiri.

To počnite približno 20-30 sekund, medtem ko globoko dihate. Med tem izgovarjajte tudi nekaj pozitivnih besed, kot so "kmalu bo minilo" ali "vse je dobro".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Amanda Tiberi (@amandanovawellness)

Timus je namreč točka sreče v telesu. Ta žleza pomaga nevtralizirati negativno energijo, krepiti imunski sistem in splošno zdravje. Nežno tapkanje, dotikanje ali rahlo masiranje te točke je učinkovita metoda, ki pomaga dvigniti energijsko vibracijo na višjo raven.

Zato naslednjič, ko pride do neravnovesja v telesu in energijskem sistemu, poskusite spodbuditi timus, ki je povezava med možgani in telesom. Kajti med stresom se žleza zmanjša, kar vodi v zmanjšanje življenjske energije.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc