N. V. | 5. 4. 2024, 06:00

Toksična pozitivnost: biti optimističen ni vedno najboljša rešitev

Profimedia

Ni najbolje, da ste v vsaki situaciji preveč pozitivni.

Ko se znajdemo v težkih situacijah, pogosto uporabljamo ustaljene fraze, da bo vse v redu in da se vse zgodi z razlogom. Pogosto jih dojemamo kot pozitivne in spodbudne, včasih pa se lahko zgodi, da pretiravamo z optimizmom in izgubimo ravnotežje. Čeprav so te izjave običajno dobronamerne, je resnica, da ima lahko preveč pozitivnosti negativne posledice.

Kaj je toksična pozitivnost?

Preprosto povedano, gre za nenehno poudarjanje pozitivnega razpoloženja – tudi v težkih časih. Toksično pozitivnost lahko definiramo kot pretirano optimistično stanje duha, ki ignorira ali potlači posameznikove trenutne težave ali čustva. To vključuje pretirano posploševanje situacij kot izjemno pozitivnih in zavračanje priznavanja resničnega stresa in negativnosti, ki sta prisotna. Pri ljudeh, ki so toksično pozitivni, je pogosto v ozadju potreba po nadzoru ali izogibanju negotovim in težkim vidikom resničnosti. 

Na primer: namesto da bi priznali čustva in sočustvovali, ko vaš kolega odkrije, da je njegov partner zbolel za rakom, mu rečete, naj "razmišlja pozitivno". Ta pristop ne upošteva resničnih čustev in se lahko razume kot toksična pozitivnost.

Profimedia

Zatiranje negativnih čustev lahko povzroči težave z duševnim zdravjem. Lahko vodi v povečano stresno obremenitev, čustveno izčrpanost ter povečano tveganje za depresijo in tesnobo. Poleg tega lahko privede do težav v medosebnih odnosih in zmanjšane sposobnosti spopadanja s težavami, saj se čustvena napetost kopiči brez ustrezne obravnave. Dlje, kot ljudje ignorirajo svoja prava čustva, bolj se bodo počutili nerazumljeni in sami.

Toksična pozitivnost na družbenih medijih

Družbeni mediji že vrsto let cvetijo na toksični pozitivnosti. Ljudje delijo estetsko privlačne in optimistične objave, namesto da bi se ukvarjali z resničnostjo ali prikazovali boleče in neestetsko privlačne vidike življenja. Številni uporabniki objavljajo pozitivne objave tudi sredi kaosa in izzivov, ki jih doživljajo – to je bilo še posebej izpostavljeno v času pandemije covida-19.

Kako obvladati toksično pozitivnost?

Na srečo obstajajo številne strategije, ki jih lahko posamezniki uporabijo za spopadanje s toksično pozitivnostjo in njeno premagovanje. Priznavanje in sprejemanje svojih čustev sta ključna koraka v procesu čustvene regulacije. Pomembno je tudi razviti sočutje do sebe in drugih ter realna pričakovanja do sebe in okolja. Namesto da se osredotočamo zgolj na pozitivne vidike življenja, se moramo naučiti ceniti in sprejemati vse vidike naše čustvene resničnosti, poroča Mixer.hr.

Ne pozabite, le spodbujanje pristnosti in ranljivosti ustvarja prostor za pristno povezanost in podporo med ljudmi.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj