Zakaj je spodbujanje tekmovalnosti med posamezniki v timu slaba ideja

12. 2. 2025, 12:03 | N.Z.
Deli
Zakaj je spodbujanje tekmovalnosti med posamezniki v timu slaba ideja (foto: profimedia)
profimedia

V teoriji se zdi, da je lahko nekaj tekmovalnosti v timu nekaj dobrega. Pa je res?

Brian Tan, arhitekt rešitev v industriji razvoja programske opreme, ki se lahko pohvali z bogatimi izkušnjami vodenja več uspešnih ekip v svojem podjetju, je že eden takšnih, ki nikakor ni naklonjen spodbujanju tekmovanja med lastnimi ekipami ali posamezniki znotraj delovnega tima. 

Tekmovalnost vs. sodelovanje

"Po mojem mnenju in izkušnjah resno verjamem, da je spodbujanje tekmovanja med ekipami ali posamezniki na delovnem mestu res slaba ideja, zlasti v kontekstu azijskega delovnega okolja," pravi. "Večina zagovornikov tekmovalnosti na delovnem mestu poudarja, da je tekmovalnost lahko dobra, če je zdrava in je vzpostavljeno ravnovesje med tekmovalnostjo in sodelovanjem. Ampak to ravnovesje je zares težko doseči."

Predstavljajte si, da imate dve enako talentirani ekipi, ki delata na podobnih projektih ali izdelkih, ki tekmujeta med seboj, poskuša biti v svojem odgovoru na Quori še bolj nazoren Tan.

"Kaj se na koncu zgodi, če je ena ekipa izbrana za zmagovalca in posledično nagrajena? Ali to pomeni, da je poražena ekipa manj vredna ali nadarjena? Želja po zmagi poraja v ekipah vse oblike tekmovalnega vedenja, ne glede na to, ali so ta vedenja zaželena ali nezaželena, kot je na primer zabadanje nožev v hrbet, vohunjenje, plagiatorstvo ...," pravi.

Po spletu se širi nenavaden prizor iz narave: “Česa takega še nisem videla”

Tan zato raje verjame v mantro Simona Sineka, avtorja in motivacijskega govornika o podjetniškem vodenju, da so 'človeška bitja nagnjena k želji po varnosti v ekipi in dobrem vodenju'.

"Spodbujanje konkurence znotraj istega podjetja je težko dober recept za dosego tega. Namesto spodbujanja tekmovanja med ekipami ali posamezniki znotraj istega podjetja spodbujajte tekmovanje proti zunanjim tekmecem ali merilom uspešnosti proti nekaterim najboljšim v industriji. Da bi uspešno konkurirali na ta način, spodbujajte sodelovanje znotraj podjetja za doseganje teh ciljev."

Tan vodi več ekip v podjetju, za katero dela, in vedno spodbuja izmenjavo med njimi in sodelovanje med ekipami. "To počnem do te mere, da člane občasno tudi premestim iz ene v drugo ekipo, da tako razpršim najboljše prakse in znanje. Od tega imajo potem vsi koristi. In verjamem, da ni naključje, da so prav moje ekipe med najuspešnejšimi, uživajo najnižjo stopnjo kadrovske fluktuacije in najvišjo moralo."

Simon Sinek - najboljši citati o timskem delu

1. "Delovni tim ni skupina ljudi, ki delajo skupaj. Tim je skupina ljudi, ki si zaupajo.”

2. "Trdo delati za nekaj, kar nam ni mar, se imenuje stres. Trdo delati za nekaj, kar imamo radi, se imenuje strast.”

3. "Vodenje ne pomeni biti glavni. Vodenje pomeni skrbeti za tiste, za katere si odgovoren."

4. "Napredek je pomembnejši od popolnosti."

5. "Bodi vodja, kakršnega bi si želel, da bi ga imel."

6. "Majhna ekipa, predana cilju, ki je večji od njih samih, lahko doseže čisto vse."

7. "Poslušanje ne pomeni razumeti besed zastavljenega vprašanja, poslušanje pomeni razumeti, zakaj je bilo vprašanje sploh postavljeno."

8. "Kultura je močna, ko ljudje delajo drug z drugim, drug za drugega. Kultura je šibka, ko ljudje delajo drug proti drugemu, zase."

9. "Vizija je cilj – fiksna točka, h kateri usmerimo vse napore. Strategija je pot – prilagodljiva pot, ki nas pripelje tja, kamor želimo.”

10. "Vodenje ni ne čin ne naziv. Je izbira. Odločitev, da skrbimo in zaščitimo tiste, za katere smo odgovorni.”

11. "Ne postavljaj se, da bi se dokazal. Postavi se, da se izboljšaš."

12. "Ko ljudem rečemo, naj opravljajo svoje delo, dobimo delavce. Ko zaupamo ljudem, da bodo opravili delo, dobimo vodje."

13. "Ko tekmuješ proti vsem drugim, ti nihče noče pomagati. Toda ko tekmuješ sam s seboj, ti vsi želijo pomagati."

14. "Veliki voditelji so pripravljeni žrtvovati številke, da bi rešili ljudi. Slabi voditelji žrtvujejo ljudi, da bi rešili številke."

15. "Obstajata samo dva načina vplivanja na človeško vedenje: z njim lahko manipulirate ali pa ga navdihnete."

16. "Nihče ne ve vsega. Skupaj pa vemo veliko.”

17. "Veliki voditelji se ne vidijo kot odlične. Vidijo se kot ljudje."

18. "Slabe voditelje skrbi, kdo ima prav. Dobre voditelje skrbi, kaj je prav."

19. "Vedno imejte v načrtu, da noben načrt nikoli ne gre po načrtu."

20. "Dosegli bi več, če bi lovili sanje namesto konkurence."

21. "Zmožnost skupine ljudi, da naredi izjemne stvari, je odvisna od tega, kako dobro se lahko ti ljudje združijo kot ekipa."

Najboljši šefi so 'skromni narcisi', kažejo študije!

Novo na Metroplay: Kraj, ki me je spremenil | N1 podkast s Suzano Lovec