N.Z. | 5. 9. 2022, 16:32
Praviloma gre za narcisoidne ljubosumneže z željo po nadzoru (o tipih zalezovalcev in njihovih žrtvah)
V luči poskusa umora 20-letnice v Mariboru in dejstva, da jo je kruti storilec pred tem mesece zasledoval, smo preverili, kakšne so tipične značilnosti zalezovalcev, kako nevarni so in kdo je njihova tipična žrtev.
V nasprotju z razširjenim prepričanjem so žrtve večine zalezovalcev ljudje, ki jih ti poznajo. Zalezovalci so pogosto trenutni ali bivši intimni partnerji, včasih tudi zgolj znanci.
Glede na aktualne statistike naj bi približno vsaka šesta ženska in vsak sedemnajsti moški že imeli izkušnjo z zalezovalcem tekom svojega življenja. Poznavalci so sicer mnenja, da so številke pri moških višje, saj moški to redkeje prijavljajo.
Najbolj pogoste žrtve zalezovalcev so stare med 18 in 24 let. Za to obstaja nekaj razlogov: mladi ljudje šele razvijajo nadzor nad impulzivnostjo, prav tako večina mladih v tej starostni skupini živi v študentskih domovih ali se druži po kampusih. Svoje doprinese nato še neizkušenost mladih z romantičnimi (in spolnimi) razmerji, pa tudi s tem, kako se odzvati, ko se razmerje prekine.
Posledice zalezovanja niso minorne.
Splošno gledano so ženskam zalezovalci grozili že najmanj devetnajstkrat, preden so ga te prijavile policiji. Praviloma so verjele, da se bo zalezovalec sam od sebe ’izpel’, da jim ne bo nihče verjel ali pa so bile prepričane, da so si za vse same krive.
Žrtve zalezovalcev so poročale, da jim je zalezovalec vzbujal strah, občutek groze in nevarnosti pa je nato vplival na vse plati njihovega življenja. Žrtve zalezovalcev praviloma pogosteje zbolevajo za depresijo, anksioznost, nespečnost in socialno disfunkcijo. Učinek zalezovanja se tudi ne konča takrat, ko zalezovalec končno pusti žrtev pri miru, temveč pusti dolgotrajne posledice na žrtvinem psihičnem in fizičnem zdravju.
Znaki, na katere morate biti pozorni, če sumite, da ste žrtev zalezovalca:
- ena od najbolj značilnih stvari je gotovo to, da se bo zalezovalec (pre)pogosto smukal okoli doma žrtve ali njenega delovnega mesta.
- Zalezovalec žrtev običajno opazuje od daleč, zunaj vašega neposrednega kroga.
- Opazite lahko pogoste telefonske klice.
- Zalezovalci pogosto dajejo neprimerna darila.
- Poskusili vas bodo zmanipulirati, da bi z njimi stopili v interakcijo.
- Z nastopom novih tehnologij, kot so družbena omrežja, vas zalezovalci lahko spremljajo tudi na spletu.
- Zalezovalec bo zalezoval in skušal stopiti v stik tudi s člani vaše družine in prijatelji.
- V skrajnem primeru bi vam lahko tudi grozil.
Tipične osebnostne značilnosti zalezovalcev:
- zalezovalci so praviloma ljubosumni, še posebno do svojih žrtev.
- Zalezovalci so manipulatorji.
- Gre praviloma za narcisoidne ljudi.
- Znajo biti pretkani in prevarantski.
- So obsesivni in kompulzivni.
- Praviloma se hitro zaljubijo.
- Pri socialnih stikih so nerodni ali pa jim je neugodno.
- Praviloma imajo močno potrebo po nadzoru.
- Potrditev iščejo v očeh drugih ljudi.
- So nesposobni sprejeti zavrnitev.
- Prežema jih občutek upravičenosti (v smislu: dolžna/dolžan si mi, npr. pozornost, ljubezen …).
- Nesposobni sprejeti NE kot odgovor.
- Ne prevzemajo odgovornosti za svoja čustva ali dejanja.
Z zalezovanjem je povezano nekaj duševnih motenj in bolezni, samo po sebi pa zalezovanje (še) ne velja kot motnja. Raziskovalcem je vendarle uspelo pri zalezovalcih pogosteje zaznati sledi psihotičnih in osebnostnih motenj (kot npr. narcistično osebnostno motnjo).
Motivi za zalezovanje se napajajo iz:
- nestvarnih prepričanj o romantični usojenosti,
- želje po tem, da bi obudili razmerje z bivšim/bivšo,
- sadističnega impulza po maščevalnem mučenju žrtve
- ali psihotične identifikacije z žrtvijo in željo, da bi zavzeli njeno mesto.
Nekaj podtipov zalezovalcev
Zavrnjen zalezovalec
Po razhodu ali zavrnitvi si želijo ostati v bližini žrtve. Ob tem jih zaradi zavrnitve prežema jeza, zato se želijo maščevati.
Predatorski zalezovalec
Pogosto gre za spolne obsedence ali pa imajo deviantne spolne fantazije. Tipično gre za moške, njihove tarče pa so običajno neznane ženske, ki zalezovalca iz nekega razloga seksualno zanimajo. Začne se z voajerstvom, a stopnjuje v preganjalstvo in celo spolni napad.
Nekompetenten snubec
Te vrste zalezovalci se ne znajdejo dobro v odnosih, so osamljeni, njihove tarče pa so tako neznanci kot bežni znanci. Prepričani so, da lahko drugega človeka prepričajo, da bi se z njimi začel sestajati. Zdi se, kot da ne vidijo ali jim ni mar za trpljenje, ki ga povzročajo žrtvi. Številni od teh zalezovalcev nima dobro razvitih socialnih veščin.
Zamerljivi zalezovalec
Nekateri ljudje postanejo zalezovalci zato, ker verjamejo, da se jim je zgodila krivica, drugi imajo duševne motnje in trpijo za paranojo ali preganjavico. Ta tip zalezovalcev je pogosto pretirano pravičniški in se pomiluje. Žrtev zalezujejo, ker se ji tako maščujejo za domnevno krivico. Zalezovanje jim daje občutek moči nad žrtvijo.
Iskalec intimnosti
Pogosto so posredi težave z duševnim zdravjem. Iskalec intimnosti verjame, da ga druga oseba ljubi ali pa bi ga lahko ljubila. Goji iluzije o tem, da ga žrtev že ljubi. Te vrste zalezovalci si za tarčo neredko vzamejo pomembne ali slavni ljudi.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc