N. V. | 3. 3. 2024, 07:00
Se počutite izgubljeni? To je 5 misli, ki vas bodo usmerile na pravo pot
Ali morda poskušate bolje razumeti, kdo ste, kaj želite od življenja, ali pa iščete nekaj, kar bi dalo pravo smer vašemu obstoju? V oporo so vam lahko naslednji citati.
Lahko se zgodi, da preživljate trenutek v življenju, v katerem se počutite izgubljeni, ne veste, v katero smer se obrniti in kaj storiti, da morebiti popravite pot. Če v tem težkem trenutku nimate nikogar, ki bi vam bil v oporo, vam lahko pomagajo stavki in citati znanih ljudi, ki so prav tako šli čez trenutek teme, preden jim je spet uspelo najti luč:
1. "Tisoč kilometrov dolgo potovanje se začne z enim samim korakom"
Ta stavek, ki ga pripisujejo kitajskemu filozofu in piscu Lao Tzuju (6. stoletje pr. n. št.). Pravi, da se ne obremenjujete z dolžino poti, ki jo boste izbrali, ali morebitnimi ovirami, ki jih skriva, ampak da se osredotočite le na korak, ki je zdaj pred vami. Navsezadnje se je vsak podvig, tudi največji in najbolj revolucionaren, začel z majhnim korakom v novo smer.
2. "Ne bojte se neuspeha. Bojte se, da ne poskusite"
Ko se znajdete v novi situaciji, je normalno, da vas je strah. Michelle Obama kljub strahu pred neuspehom, ki za mnoge predstavlja nepremostljivo mejo, poziva, da se lotite novega podviga. Samo s poskusi, napakami in neuspehi boste lahko spremenili svojo sedanjost in dosegli svoje cilje: če se ne vključite, če ne poskusite, ne boste nikoli vedeli, kako daleč bi lahko šli.
3. "Ni pomembno, kako počasi greste, dokler se ne ustavite"
Eden od problemov naše družbe je pomanjkanje potrpljenja: vsi si želimo doseči senzacionalne rezultate v zelo kratkem času. Če jih ne dosežemo, obupamo. Namesto tega je filozof Konfucij učil, da je ključno, da se nikoli ne ustavimo: če se poskušamo izboljšati vsaj za 1 odstotek – vsak dan – nam bo to omogočilo, da bomo dolgoročno priča izjemnim spremembam.
4. "Nikoli ni prepozno, da bi bili to, kar bi lahko bili"
Včasih malodušje izvira iz ideje, da ste "pozni" – da ste prekoračili pravi čas za nekaj. To ni nič drugega kot predsodek, napačna ideja, ki jo vceplja naša družba, ki želi, da smo zaprti v včasih zadušljive vzorce.
Pozabljamo, da je vsak posameznik svet zase, s svojo zgodovino in svojim časom za početje. Pisateljica George Eliot je želela poudariti prav to.
5. "Nikoli ne nehajte sanjati, saj sanje postanejo resničnost"
Sanjarjenje je dejavnost, ki jo izvajamo kot otroci, z odraščanjem pa z njo prenehamo in se naučimo zadovoljiti s povprečnim vsakdanjikom, ki nas sicer ne zadovoljuje, a mu ne moremo ubežati. Mahatma Gandi je opominjal, da je pomembno, da tudi kot odrasli ne izgubimo sposobnosti sanjarjenja, saj lahko le s tem izboljšamo in obogatimo svoj obstoj.