L. PA. | 24. 8. 2023, 07:00
Kako vzgojiti otroke, ki bodo znali poskrbeti zase? (Sledite tem štirim korakom)
Več desetletij trajajoče raziskave so pokazale, da imajo otroci staršev, ki aktivno spodbujajo njihovo samostojnost, boljše socialne veščine, več akademskega uspeha, večje zadovoljstvo z življenjem in na splošno boljše psihično zdravje.
Se tudi vam zdi, da so vaši otroci premalo samostojni? In kaj lahko storite v zvezi s tem?
Ameriška klinična psihologinja Emily Edlynn je v letih, ko je preučevala samostojnost otrok za svojo knjigo Autonomy-Supportive Parenting (Starševstvo, ki spodbuja samostojnost), ugotovila, da lahko starši načrtno spodbujajo spretnosti svojih otrok s pomočjo preverjenih strategij. "Vredno se je potruditi, saj so več desetletij trajajoče raziskave pokazale, da imajo otroci staršev, ki aktivno spodbujajo njihovo samostojnost, boljše socialne veščine, več akademskega uspeha, večje zadovoljstvo z življenjem in na splošno boljše psihično zdravje," pravi.
Kako začeti s spodbujanjem samostojnosti pri otroku?
Lahko začnete že v otroštvu: znano je, da malčki zelo radi pomagajo, je za Good Housekeeping povedala Edlynnova. Pazite, da izberete naloge, s katerimi ne bodo povzročili še več nereda, a jim hkrati date vedeti, da jim kot pomočnikom zaupate, na primer brisanje pultov s krpo. Tudi če bi radi s spodbujanjem samostojnosti začeli pozneje, še ni prepozno: pri šoloobveznih otrocih in najstnikih uravnotežite vaša pričakovanja, da postanejo bolj samostojni, s tem, da lahko sami izberejo, kje si želijo imeti večjo avtonomijo.
Klinična psihologinja v nadaljevanju predstavlja štiri učinkovite načine za spodbujanje samostojnosti.
1. Sodelujte z otrokom
Ugotovite, na katerih področjih si vaši otroci želijo biti bolj samostojni. Imajo radi pripravo hrane? Zlaganje igrač? Pospravljanje stvari? Posebej pozorno je, da prisluhnete starejšim otrokom in najstnikom. Začnite s spodbujanjem samostojnosti pri opravilih, v katerih uživajo, in njihove spretnosti se bodo razvile hitreje.
2. Olajšajte jim postopek
Če bi radi naučili svojega šestletnika, da si sam pripravi zajtrk, je dobra ideja to, da mu pripravite seznam korakov, ki jim mora slediti. Dovolite mu, da poskusi brez vaše pomoči, vendar lahko prosi za pomoč, če bi jo potreboval. Naslednjič ga spodbudite, da je še bolj samostojen. Podoben princip lahko uporabite tudi pri starejših otrocih, ki morajo postati samostojni na primer pri delanju domačih nalog. Dajte jim nekaj napotkov, potem pa se umaknite in jim dajte vedeti, da ste na voljo, ko vas potrebujejo, a da verjamete, da jim lahko uspe samostojno.
3. Pokažite, da jim zaupate
Otroci radi spremljajo odzive in čustva svojih staršev, da bi ugotovili, kakšni odzivi in čustva se pričakujejo tudi od njih. Če ste mirni in jim rečete: "Vem, da to zmoreš," je bolj verjetno, da bodo verjeli v svoje sposobnosti.
4. Pustite jim, da dokončajo delo
Zapomnite si, da je vaš cilj samostojnost otroka, ne popolno opravljeno delo, zato se ne vmešavajte. Namesto tega pokažite, da cenite otrokov trud in napredek s stavki, kot je "Bravo, tokrat ti je uspelo v smetišnico ujeti veliko več smeti kot navadno." Če vidite, da jim kaj ne gre dobro, nikar ne dokončajte dela namesto njih (vsaj ne pred njimi), saj jim s tem sporočate, da delo ni bilo opravljeno po pričakovanjih, kar lahko vpliva na njihovo samozavest in motivacijo.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah