P. F. | 30. 4. 2024, 06:30
Kako vemo, da je naše razmerje toksično? Preverite 8 opozorilnih znakov, ki vam bodo pomagali odgovoriti na to vprašanje
Če v odnosu opazite nekatere ali vse od naštetih opozorilnih znakov, je pomembno, da se s partnerjem iskreno pogovorite, saj morda še ni vse izgubljeno. Z ozaveščanjem lahko marsikaj spremenimo in rešimo odnos.
V zdravih razmerjih vse samo ... deluje. Seveda se pojavijo nestrinjanja in težki trenutki, ko odnos pretrese mina. Vendar pa še vedno velja, da odločitve sprejemata oba partnerja skupaj, se odprto pogovarjata o težavah, ki se pojavljajo, in iskreno uživata v družbi drug drugega. Toksična razmerja pa vzbujajo povsem drugačen občutek - kadar se znajdemo v nezdravem razmerju, se po preživljanju časa s partnerjem pogosto počutimo izžeti in nesrečni, pravi terapevtka Jor-El Caraballo. To pomeni, da je morda čas za spremembe.
Že dolgo se veliko govori o toksičnih razmerjih, zato bomo osvetlili le ključne točke, ki vam lahko pomagajo prepoznati, ali so vaši sumi, da ste se znašli v toksičnem razmerju, utemeljeni.
Pogosto ljubosumje, pomanjkanje podpore in občutek, da morate okoli partnerja hoditi po jajcih, so znaki, da ste v toksičnem razmerju. Morda se vam zdi, da v razmerju ne uživate več, čeprav partnerja še vedno ljubite. Spravljata se ob živce in nenehno se prepirata glede majhnih stvari. Glede na naravo odnosa lahko znaki toksičnosti nihajo vse od subtilnih do močno opaznih, je za Healthline pojasnila avtorica knjige Joy from Fear, dr. Carla Marie Manly.
Glavni opozorilni znaki vključujejo:
1. Pomanjkanje podpore: Zdrava razmerja temeljijo na skupni želji, da oba partnerja uspeta v življenju in da sta srečna na vseh področjih življenja. Toksični odnos lahko vsak dosežek spremeni v tekmovanje in čas, preživet skupaj, ni nič več pozitivno obarvan. Ne počutimo se podprti, ne zaupamo, da bo partner tam za nas. Vidimo, da so naše potrebe ignorirane, vse počnemo po načrtu partnerja, ki ne želi najti kompromisa z našimi željami.
2. Negativnost in toksična komunikacija: Vas partner nenehno kritizira, izraža pesimistične napovedi, odgovarja sarkastično ali prezirljivo? Tak govor lahko načne vašo samozavest in dobrobit. Vsi imamo dneve, ko smo zajedljivi in pesimistični, vendar ko se takšno vedenje ponavlja, postane toksično. Negativnost je težko breme in ni pošteno, da ga preložimo na drugega. Dolgotrajna izpostavljenost kritiki lahko močno načne vašo samozavest: vtisne se v vaše misli in verovanja, pokvari vašo percepcijo samih sebe in sveta okoli vas. Čedalje težje prepoznavate lastno vrednost in vzpostavljate pozitiven odnos do sebe.
3. Ljubosumje in posesivnost: Ljubosumje je več kot zasliševanje, kje ste bili in kam greste. Vključuje tudi težko energijo, kuhanje mule, pasivno-agresivno obnašanje, kar ustvarja napetost in nezaupanje med partnerjema. Nekaj ljubosumja je povsem človeško občutiti, kadar pa vodi v konstantno dvomljivost in sumničenje, se ljubezen spremeni v strup.
4. Nadzorovanje: Pogosto se zgodi, da začnemo v razmerju izvajati nadzor, pa se tega sploh ne zavedamo. Če ugotovite, da vas partner sprašuje, kaj počnete in s kom, hkrati pa postane živčen ali jezen, če takoj ne odgovorite na telefon, ima potrebo po nadzoru. Ponekod se ta potreba iz toksičnosti razvije v zlorabo.
5. Zamere: Kadar v sebi držimo zamere, ki se jih nikakor ne moremo otresti, s tem načenjamo tudi intimo, ki si jo delimo s partnerjem. Premislite, zakaj partnerju ne poveste, kaj vas muči. Če se ne počutite dovolj varno, da bi delili svojo stisko, misli ali občutja, potem se morate vprašati, ali je razmerje tisto, ki vam to onemogoča, ali si vi zaradi preteklih slabih izkušenj ne upate izraziti mnenja.
6. Nepoštenost in nespoštovanje: Vam partner pogosto laže, pa naj gre za velike ali majhne reči? Kronično zamuja, pozablja pomembne dogodke ali na kakšen drugačen način kaže nespoštovanje? Laganje in nespoštovanje sta ogromni rdeči zastavi, da gre za toksičen odnos.
7. Izgubljeni odnosi: Odkar se je romantično razmerje z vašim partnerjem začelo, ste prenehali preživljati čas s prijatelji in družino, pa naj bo zato, ker se želite izogniti konfliktu s partnerjem, se vam ne zdi prav, da vsega prostega časa ne preživite z njim, ali pa ne želite pojasnjevati prijateljem, kaj se dogaja v vašem razmerju. Kar naenkrat partner zaseda vaš celotni prosti čas, kjer ni več prostora za prijatelje, hobije in druge stvari, ki jih ne počneta skupaj.
8. Izguba sebe: V toksičnem razmerju hitro pozabimo na skrb zase, morda se celo oddaljimo od hobijev, ki so nam včasih veliko pomenili, zanemarimo svoje zdravje in nimamo več časa zase. Prevzame nas občutek, da se izgubljamo v odnosu. Vprašajte se: se še spoštujete? Se počutite nevidne, nemočne, odrezane od samih sebe? Vse to je lahko rezultat toksičnega odnosa. So potrebe partnerja pred vašimi potrebami? Vaša osebna rast je prekinjena, nimate več sanj in ciljev, ki ne bi vključevali partnerja. Kadar partner izvaja nadzor, je manipulativen in omalovažujoč, vam lahko to spodkoplje samopodobo, vaše strasti ugasnejo in svojo srečo zamenjate za partnerjevo srečo, kar pa vas še bolj oddaljuje od avtentičnega jaza.
Stopite korak nazaj in se zaglejte v dinamiko odnosa. Se vam zdi, da se razhajate sami s seboj? Se spreminjate na slabše? Ključno je, da svoja čustva vidimo, jih sprejmemo in zanje prevzamemo odgovornost. Smo polovica odnosa, lahko ga spremenimo ali najdemo izhod iz njega. Če nam je pretežko, lahko najdemo pomoč terapevta, svetuje Psychology Today.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice